20 kwietnia 2024

Ferie w Metelinie: Nie zapominajmy o naszych sąsiadach – Leczymy z samotności

„Nie zapominajmy o naszych sąsiadach – Leczymy z samotności”. Pod takim tytułem odbyły się w Metelinie tegoroczne dwutygodniowe zajęcia świetlicowe w ramach projektu „Pożyteczne Ferie” finansowane ze środków Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie.

W naszej miejscowości pomocą sąsiedzką objętych zostało 6 samotnych osób, które zgodziły się na tego typu spotkania. Pomoc jakiej nasi podopieczni najbardziej potrzebują to przede wszystkim „leczenie z samotności”. Większość z seniorów jako najgorsze co kojarzy im się ze starością wymienia właśnie brak możliwości spotkania się z innymi ludźmi, zwłaszcza zimą gdy sami często nie są w stanie wyjść na spacer czy nawet na podwórze.

Dzieci własnoręcznie upiekły muffiny z którymi wybrały się do dziadków, a tam pomagały przy robieniu porządków, nosiły opał oraz odśnieżały. Zatroszczyły się również o psy i koty znajdujące się w gospodarstwach.

Z ogromnym zainteresowaniem młodzież słuchała opowieści z czasów w których nikt nie śnił nawet o komputerach i innych zdobyczach współczesnej cywilizacji, czytała gazety, oglądała stare fotografie przez co sama miały kontakt z żywą historią.

Podczas wypoczynku odbywały się zajęcia plastyczne, na których dzieci przygotowały upominki dla dziadków, a były to ozdobione drewniane łyżki i łopatki technika „decoeupage” oraz kartki okolicznościowe z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Drugą niespodzianką było opracowanie scenariusza na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” oraz zaprojektowanie i wykonanie dekoracji i strojów.

Pod koniec zimowiska pomimo trudnych warunków atmosferycznych udało nam się zrealizować wycieczkę do muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie w ramach II edycji akcji „ZABIERZ DZIECKO DO muzeum” gdzie pani Beata Bitner przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję pt. „Karnawał wcześniej i dziś”, oraz pokazała jak stworzyć własnoręcznie maski karnawałowe. Po wizycie w muzeum dzieci pojechały na lodowisko przy HOSiR gdzie wspaniale się bawiły ćwicząc jazdę na łyżwach. Po zabawie na świeżym powietrzu dzieciaki wybrały się na przepyszny obiad.

Podczas zimowiska nie zabrakło zajęć i konkursów min. kulinarnych, sportowych, komputerowych oraz zabaw na świeżym powietrzu.

Dzieci brały udział w zajęciach z głośnego czytania podczas których mogły przedstawić swoim kolegom ulubione wiersze czy postacie literackie oraz poznać jeszcze przez nich nie odkryte dzieła literatury dziecięcej i młodzieżowej. To właśnie na tych zajęciach wybrany został repertuar na uroczyste zakończenie projektu.

Dodatkowo stworzona została wystawa fotograficzna pt. „ Powróćmy jak za dawnych lat”, której projektem zajęli się uczestniczy wypoczynku a jej oficjale otwarcie nastąpiło podczas przyjęcia kończącego cały projekt.

 

W imieniu dzieci i seniorów składamy serdeczne podziękowania Fundacji Wspomagania Wsi za możliwość przeżycia tak wspaniałych i wartościowych ferii.

 

Koordynator projektu

Lidia Wieczorek