LubieHrubie.pl » Powiat

A A A

Gmina Hrubieszów: Owce wracają - FOTO

Dodał: may

Data dodania: 2019-05-23

Na grodzisko w Gródku w gminie Hrubieszów wróciły... owce. Stado, liczące około 20 zwierząt, pozostanie tutaj do jesieni, by zadbać o przyrodę oraz intrygować swoją obecnością mieszkańców i turystów.

Reklama

 

W ramach projektu, na który Gmina Hrubieszów pozyskała pieniądze z Unii Europejskiej, owce były w Gródku od lutego 2017 roku do października 2018 roku. Projekt się skończył, ale przez kolejnych pięć lat musi być kontynuowany już bez unijnego wsparcia, ponieważ w przeciwnym razie samorząd musiałby zwrócić unijną dotację.

Dlatego władze gminy ustaliły z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, który wynajmował zwierzęta, że stado będzie wracać do Gródka.

Autorzy pomysłu podkreślają, że wypas owiec dobrze wpływa na utrzymanie tak zwanych muraw kserotermicznych, a poza tym zwierzęta "tworzą" polany, cenne nie tylko krajobrazowo, ale i turystycznie.

Po zimowej przerwie, w tym tygodniu owce wróciły na grodzisko w Gródku, gdzie mają do dyspozycji ogrodzony teren na wypasanie. Stado można obserwować m.in. z platformy widokowej. Można również korzystać z towarzyszącej temu obiektowi infrastruktury.

Zwierzęta pozostaną w tym miejscu przez kilka miesięcy, a dokładny termin zakończenia ich tegorocznej "wizyty" zależy głównie od pogody.

 

(źródło: ias24.eu, fot. UG Hrubieszów)

 


 

Zobacz też:

POWIAT - Inwestycje w gminie Hrubieszów trwają 

POWIAT - Gmina Hrubieszów: Projekt zakończony, ale owce pozostaną 

POWIAT - Gmina Hrubieszów: Dla ochrony środowiska i turystów 

Podziel się:
« wstecz

GALERIA: