20 kwietnia 2024

Lekcja historii w dworku Du Chateau w Bokini

8 września we wsi Bokinia w gminie Uchanie (powiat hrubieszowski), odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy i otwarcia wystawy pt. „Ocalić od zapomnienia”, upamiętniających profesora Stefana Du Chateau, światowej sławy architekta, pedagoga i malarza, który wychowywał się w tamtejszym dworku.

 

Uroczystość organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bokini i Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic we współpracy z Fundacją Przyjaźni i Kultury Polsko – Francuskiej oraz Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie było częścią obchodów 20. rocznicy śmierci profesora.

Dworek w Bokini to miejsce o ciekawej historii. Związany z ziemią hrubieszowską ród Du Chateau wywodzi się od oficera francuskiego, który po wojnach napoleońskich osiadł na stałe w Polsce. Dworek w Bokini należał do rodziców Stefana Du Chateau, którzy na przełomie wieków zostali zesłani na Syberię, a po powrocie do Polski na początku XX. wieku zamieszkali w Bokini. Słynny architekt wychowywał się w tym dworku, a jego ojciec w latach międzywojennych był wójtem gminy Uchanie. Stefan Du Chateau studia ukończył na Politechnice Lwowskiej, uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po drugiej wojnie światowej osiedlił się we Francji. Du Chateau wykładał architekturę nowoczesną na paryskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie w Montrealu. Jego pomysły konstruktorskie i architektoniczne często były nowatorskie i dały mu stałe miejsce wśród najsłynniejszych Polaków tworzących za granicą.

Dworek w Bokini do lat 80. XX wieku był własnością siostry Stefana, Jadwigi Sławickiej, a następnie został wykupiony przez lokalną społeczność i do dziś służy jako świetlica wiejska – miejsce spotkań i integracji mieszkańców. To z ich inicjatywy powstał projekt upamiętnienia profesora Du Chateau i przybliżenia jego sylwetki lokalnej społeczności i gościom odwiedzającym Bokinię. „Chcieliśmy nie tylko opowiedzieć mieszkańcom historię tego miejsca i ludzi, którzy tu mieszkali, ale także zostawić widoczny ślad, który da świadectwo tej historii. Stąd pomysł tablicy i wystawy. Bardzo się cieszymy, że w pozyskanie środków z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i realizację projektu bardzo zaangażowali się mieszkańcy wsi. To jest ich projekt.” – mówi Dorota Stronkowska z Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic.

W niedzielę 8 września została odsłonięta tablica pamięci profesora, a w dworku otwarto tymczasową wystawę poświęconą rodzinie Du Chateau oraz życiu i twórczości profesora. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w dworku. Honorowymi gośćmi byli państwo Jan i Izabela Du Chateau, krewni profesora, którzy dokonali odsłonięcia tablicy. Na wystawie dostępnej jeszcze do końca września można zobaczyć zdjęcia dworku i jego dawnych właścicieli z lat 30. i 50. XX wieku, konstrukcje i projekty architektoniczne profesora Du Chateau oraz jego prace malarskie. Wystawa została przygotowana z materiałów przekazanych przez Fundację Przyjaźni i Kultury Polsko-Francuskiej, Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie oraz prywatne osoby.

 

Projekt „Ocalić od zapomnienia. Lekcja historii w dworku Du Chateau w Bokini” dofinansowany jest ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach FIO Lubelskie Lokalnie.

 

(tekst i fot. Towarzystwo Przyjaciół Uchań i Okolic)