19 kwietnia 2024

Mircze: Transgraniczne Forum Kobiet Aktywnych zakończone

W Mirczu zakończyło się szóste Forum Kobiet Aktywnych. Według szacunków organizatorów z urzędu gminy i Stowarzyszenia Równych Szans „Bona Fides”, w dwudniowym spotkaniu wzięło udział ponad 1600 osób.

Byli to reprezentanci około 70 samorządów z województwa lubelskiego od Międzyrzeca Podlaskiego, Nałęczowa, Końskowoli i Wąwolnicy po Łaszczów, Sawin, Lublin i Zakrzówek.

Chociaż początkowo pogoda nie była sprzymierzeńcem organizatorów, tegoroczne święto kobiet aktywnych cieszyło się ogromną popularnością i zaskakiwało uczestników olbrzymią ilością atrakcji oraz piękną i kolorową scenerią. 

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych znajomości i podjęcia nowych inicjatyw, które były omawiane podczas debat i warsztatów oraz mniej oficjalnych rozmów na piknikach. Dyskusje dotyczyły wpływu kobiet na procesy decyzyjne, przełamywania bariery w ramach współpracy międzynarodowej” oraz różnych wymiarów aktywności kobiet w Europie.

Podczas warsztatów i spotkań branżowych członkinie klubów kobiet aktywnych, sołtyski i radne oraz przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, uczyły się aktywizowania w środowiskach wiejskich dzieci, młodzieży i seniorów, a także śpiewu i salsy oraz krawiectwa, garncarstwa i haftu. Były też wystawy fotograficzne i malarskie oraz happening pod hasłem „Siadaj i gadaj”.

Zgodnie z tradycją, jednym z ważniejszych punktów spotkania, było rozstrzygnięcie konkursu „Kobieta Aktywna Lubelszczyzny 2014”, który odbywał się w 9 kategoriach. Jedną ze statuetek otrzymała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mirczu Marianna Sobczuk, która została wyróżniona w kategorii „Kobieta kultury”. 

Ponadto tytuł „Kobiety aktywnej roku” zdobyła Teresa Chrastina z Tyszowiec, „Animatorką roku” została Magdalena Sałek z gminy Jabłonna, „Autorką inicjatywy społecznej roku” okazała się Bogumiła Kozak z gminy Końskowola, statuetkę „Strażniczki ogniska domowego” otrzymała Zofia Ptasznik z gminy Bełżyce, a tytuł „Kobiety dialogu międzynarodowego” odebrała Nicol Grospierre-Słomińska. Laureatkami pozostałych kategorii zostały: „Wolontariuszka roku” Elżbieta Bitner z gminy Hrubieszów, „Skarbniczka roku” Janina Papińska z gminy Kodeń i „Pasjonatka roku” Tatiana Urlich z gminy Cyców.

Forum towarzyszyły koncerty Grażyny Łobaszewskiej oraz występy zespołu „Arabeska” z gminy Mircze i kabaretu „Hrabi”, pokaz mody pod hasłem „Wydobyć kobiecość”, obchody nocy świętojańskiej przy ognisku i teatr ognia, a także spektakl relaksacyjny z gongami tybetańskimi.

Tegoroczne Forum Kobiet Aktywnych w Mirczu odbywało się pod honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania.


źródło i fot. UG Mircze