LubieHrubie.pl » Powiat

A A A

Nadbużańskie uroczyska. Poszukiwani wolontariusze do ratowania starych cmentarzy

Dodał: mac

Data dodania: 2017-08-10

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do wspólnej pracy przy porządkowaniu zabytkowych cmentarzy prawosławnych w nadbużańskich wioskach. Obóz wolontariacki pod nazwą „Nadbużańskie uroczyska” odbędzie się w dniach 20-27 sierpnia w okolicach Hrubieszowa.

Reklama

 

Towarzystwo od 11 lat zajmuje się porządkowaniem i remontowaniem niszczejących i zaniedbanych wiejskich nekropolii po obydwu stronach Bugu. Do tej pory wolontariusze pracowali już na ponad 40 cmentarzach prawosławnych, ewangelickich, żydowskich i katolickich. 

Tym razem prace prowadzone będą na prawosławnych nekropoliach w miejscowościach Gródek, Czumów i Ślipcze nad Bugiem,

Od tragicznych wydarzeń lat 40. zakończonych wysiedleniem ludności ukraińskiej założone w XIX wieku cmentarze popadały w coraz większe zapomnienie, dewastację. 100-150 letnie nagrobki z roztoczańskiego wapienia leżą rozbite i rozwleczone. Miejsce pochówku dawnych mieszkańców porastają zarośla. 

Praca, do której zapraszamy będzie fizyczna, chwilami ciężka, a historia, która kryje się za "obiektami" również bywa, jak kamień nielekka. Ale okolica piękna, satysfakcja niemała.

Organizatorzy zapewniają wyżywienie (wspólnie przygotowujemy posiłki) i zakwaterowanie, a właściwie kawałek podłogi na rozłożenie śpiwora, narzędzia do pracy, niezbędny instruktarz oraz zwrot kosztów dojazdu.

Nie są potrzebne jakieś szczególne kwalifikacje. Wystarczy mieć ukończone 18 lat, jako takie zdrowie i chęć do włączenia się.

 

Wydarzenie na FB:

https://www.facebook.com/events/1907132506227261/

Zgłoszenia, dodatkowe informacje towarzystwo@ekolublin.pl 

 

Następny obóz odbędzie się między 10 a 17 września w Werbkowicach pod Hrubieszowem. 

 

fot. Towarzystwo dla Natury i Człowieka

 

Podziel się:
« wstecz

SKOMENTUJ:

Aby komentować zaloguj się, jeśli nie masz konta zarejestruj się.


KOMENTARZE: 14

A kto powiedział że się opiekuje cmentarzami na upainie ? Sprzątam w Polsce i nikomu nic do tego a wam to nawet numeru buta nie podam bo potem strach będzie pójść na cmentarz bo się będziecie z jakimiś widłami czaić w krzaku :)
Jeszcze raz powtarzam że nikomu nie bronię sprzątać za Sorosowe $ ale niech to robią świadomie , bo organizatorzy za pensyjkę będą nadzorować darmowych pracowników :) którzy w ramach podzięki dostaną butelkę wody podczas upałów :) czy ktoś w ogóle weźmie za to odpowiedzialność jak komuś coś się stanie , czy jest to ubezpieczone ? Niestety nie i jak jeden drugiego przez przypadek gałęzią trąci i coś zrobi to organizacja jeszcze szybciej się zmyje niż się pojawiła :) a poszkodowanemu powiedzą po co się dobrowolnie pchałeś :)

2017-08-12 05:39:44 | autor: Atos

A którymi to cmentarzami tak się opiekujesz w Polsce i na Ukrainie? Pochwal się może wreszcie gdzie tak ochoczo maszerujesz "jak jest potrzeba". Jakoś uporczywie unikasz odpowiedzi na to pytanie, gdy cię pytają. Czyżbyś na żadnym cmentarzu nigdy nie pracował?

2017-08-11 22:31:09 | autor: ceiwoka

Nigdy nie pracowałem za Sorosowe srebrnik wiec nie mogłem się z wami spotkać a jedynie z Mario i tez podobnie jak on nie czekam na organizację która z pompą sprząta tylko idę jak jest potrzeba . Za rok ta organizacja nawet nie spojrzy co sie dzieje na tych nekropoliach
.krew w piach. Grunt by projekt był rozliczny i kasa udokumentowane

2017-08-11 22:19:24 | autor: Atos

Niby nie powiedziałeś, niby nie wiesz o co chodzi, a dobrze wiesz, że nikt nie potrzebuje twojej rady idąc sprzątać cmentarz.
I dobrze wiesz, że kłamiesz pisząc o tym, że stowarzyszenie nie remontuje cmentarzy innych niż prawosławne. Cmentarz w Dębowcu - jakiego jest wyznania? A Michałów k. Urszulina? A cmentarz w Tajkurach? Jakiego wyznania i gdzie? A Kraśniczyn? A Siennica Królewska Mała? A Żółkiewka? Żeby ci ułatwić zadania odpowiem sama: nie są to cmentarze prawosławne. Są wśród nich również żydowskie, greckokatolickie, ewangelickie i rzymskokatolickie. Nie przypominam sobie, byś pracował na którymś z nich. Więc dołączam się do pytania-prośby. Pochwal się, na których cmentarzach ty pracowałeś, gdzie, ile razy, z kim, co się udało zrobić. A może pracowałeś faktycznie zza ekranu komputera?

2017-08-11 18:01:37 | autor: Wenus

Nie wiem gdzie jest problem bo nikomu nigdzie nie powiedziałem żeby nie szedł sprzątać cmentarza tylko przedstawiłem by robił to świadomie .
MarioZW nie mów że sprzątasz cmentarze bo zaraz zechcą wiedzieć gdzie , jak długo i będziesz musiał podać numer konta :) a może nie zapytają ot taka wybiórczość :)
Właśnie sąsiad obaliłeś tezę organizacji i przyznajesz że na Wołyniu są cmentarze zapuszczone katolickie a właśnie ta organizacja firmuje się że sprząta też na Ukrainie więc jak to jest ,że sprzątają tu i tam , mówią że wszystkie nekropolie ale wychodzi na to że tylko prawosławne :) więc po co pisać że :prawosławnych, ewangelickich, żydowskich i katolickich. Nie lepiej było napisać od razu że organizacja zainteresowana jest cmentarzami prawosławnymi ??!! taki to wstyd ? a tak wygląda że wymienienie wszystkich nekropoli by złapać jak najwięcej zainteresowanych :)
Być może kiedyś się spotkamy podczas sprzątania , może już kiedyś się spotkaliśmy ... nie osądzam kogoś kogo nie znam jak to się robi ze mną , no cóż zrobić :)

2017-08-11 16:48:53 | autor: Atos

Jestem osobą pracującą na jednym z cmentarzy. Chciałbym zaapelować do jednych, by nie zniechęcali potencjalnych wolontariuszy swoimi wątpliwej wiarygodności rewelacjami; zgodnie z zasadą "nie chcesz, nie przeszkadzaj innym, rób swoje", a do drugich, by nie próbowali kogoś ośmieszać, że ten ktoś pracuje mało, mało zrobił, mądrzy się w internecie itp. Każda praca jest wartościowa, każda dobra rada potrzebna (wiem z własnego doświadczenia).
Owszem, zawsze jest tak, że ktoś "powinien", ktoś "mógłby", bo to "nie nasze", bo to " czyjeś", ale z takim podejściem nic nie zdziałamy. Bez oglądania się na innych małymi krokami, bez wdawania się w historyczno-polityczne spory, każdy na swoim podwórku - to jest moim skromnym zdaniem recepta na sukces.
Uważasz, że katolickie należy porządkować - super, idź i pracuj. Uważasz, że unickie (greckokatolickiej), mojżeszowe, wojenne - super, idź i pracuj. Ja się chętnie dołączę i do siebie również zaproszę.
A proporcje takie czy siakie. Rozumiem to, wiem skąd to wypływa. Może z historycznych zaszłości, może z poczucia krzywdy, czy niesprawiedliwości. Ja to rozumiem. Ale gdybyśmy tak matematycznie szukali proporcji, klucza - czy tędy droga? Ja pracuję u siebie, bo mam najbliżej, to jest mój klucz. A że to akurat nie jest katolicki cmentarz. To nic. Skończę tu, pójdę na kolejny najbliższy, I wojenny. A potem? Może mojżeszowy? Nie wiem, to plan na wiele lat. To nie wypływa z chęci równoważenia proporcji, ale z potrzeby serca, u niektórych może z wrażliwości na zabytki kultury materialnej, u innych z chrześcijaństwa. I tak jak tu ktoś słusznie zauważył: szkoda czasy na rozpisywanie się w internecie, liczy się praca.

2017-08-11 14:26:16 | autor: MarioZW

Lista cmentarzy, które sprzątał Atos jest naprawdę imponująca. Zza ekranu swojego komputera niejeden cmentarz uprzątnął. No i ta wiedza, te rady: „to jest moja rada”, „powinny”, „powinna brać po uwagę”, „zwracam uwagę”, „uczciwie było by [sic!]”. Tak więc ceiwoka twoje wywody możesz zachować dla siebie. Przyćmił cię człowiek mądry, człowiek czynu, z którego nieprzebranej mądrości i doświadczenia POWINNY czerpać społeczności lokalne, samorządowcy oraz stowarzyszenia.
Chciałabym zakończyć, jak by to nie zabrzmiało, w taki sposób: Atos, do zobaczenia na cmentarzu :)

2017-08-11 13:48:36 | autor: Wenus

Podtrzymuję pytanie: "Podaj listę cmentarzy prawosławnych, katolickich i wojennych, które sprzątałeś. I wskaż jakie są proporcje, czy je zachowałeś."
Jeśli dobrze się orientujesz, to organizacja pozarządowa ma możliwość zatrudniania, więc jeśli ktoś z tego żyje, to co w tym zdrożnego, że ma za to pensję? Umiesz sobie na to pytanie odpowiedzieć? Jeśli ktoś godzi się na pracę wolontariacką, to co ci do tego. Żal ci, że ktoś umie pracować, a ty tylko wypisywać mądrości w sieci?
Dla twojej informacji - gminy nie "nadzorują" cmentarzy wojennych, tylko wojewoda.
I ostatnia sprawa. Stan cmentarzy prawosławnych zależy od dbałości wyznawców - to twoja teza. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie ile jest wyznawców prawosławia w regionie, a ile cmentarzy? Na pewno nie. A co jest przyczyną tego, że są to cmentarze zdewastowane i opuszczone? Z innej strony: według twojego rozumowania opłakany stan cmentarzy katolickich na Wołyniu "wynika jak o nie dbają nadzorcy oraz dzisiejsze rodziny przodków . Cóż zrobić że [prawosławni] bardziej mają poczucie odpowiedzialności za posprzątanie cmentarzy niż np. [katolicy]. Sprzątać za nich ?" - mogą zapytać Ukraińcy na Wołyniu. Ty nie musisz nam na to odpowiadać, odpowiedz sobie sam.
No a teraz czekamy na listę cmentarzy, które udało ci się posprzątać.

2017-08-11 13:30:12 | autor: ceiwoka

Ta organizacja ma 1,5 mln dochodu za 2016 rok więc żaden to wolontariat tylko jedni pracują za free inni są na pensji :) .
Następna sprawa to nie neguję by sprzątano cmentarze , jak napisałem na początku "piękna sprawa" ale chcę uświadomić potencjalnym uczestnikom z kim mają sposobność :) to jest moja rada którą po mimo wszystko chcę się podzielić . Skoro organizacja firmuje się że sprząta na wszystkich nekropoliach to niech to będzie na wszystkich a nie na wybranych ... no właśnie według jakiego klucza ?
Oczywiście jak zwykle sąsiad zbija zagadnienie tylko do dwóch wyznań ja to widzę szerzej i są inne wyznania a nawet pominąć religię to w naszym rejonie jest wiele cmentarzy wojennych które powinny być objęte opieką szerszą niż gminy nadzór .
Jeśli chodzi o proporcje odnośnie zdewastowania cmentarzy to wynika jak o nie dbają nadzorcy oraz dzisiejsze rodziny przodków . Cóż zrobić że katolicy bardziej mają poczucie odpowiedzialności za posprzątanie cmentarzy niż np. prawosławni . Sprzątać za nich ? Inaczej jest z cmentarzami wojennymi na których spoczywają polegli różnych narodowości i wyznań i jeśli jakaś organizacje chce pomóc i udowodnić że jest ponad podziałami powinna brać to pod uwagę .

2017-08-11 12:36:48 | autor: Atos

Organizacja ta działa na zasadzie wolontariatu. I najczęściej jest tak, że to właśnie z lokalnej społeczności wychodzi inicjatywa, tak jak nad Bugiem. Nikt nie narzeka, tylko pracuje kto ma ochotę. Nikt nikomu nie broni zająć się swoim własnym cmentarzem, założyć własną organizację, finansowaną ze źródeł uważanych za słuszne. Atos też może tak zrobić, trzeba tylko chcieć i robić swoje, a "dobre rady" zachować dla siebie, bo z nich nie przybędzie wyremontowanych cmentarzy.

2017-08-11 12:06:32 | autor: Wenus

Odpowiedz sobie na najpierw na pytanie ile cmentarzy katolickich a ile prawosławnych w naszym regionie jest zdewastowanych i wymagających renowacji. Zwróć uwagę na proporcje.
Podaj listę cmentarzy prawosławnych, katolickich i wojennych, które sprzątałeś. I wskaż jakie są proporcje, czy je zachowałeś.

2017-08-11 11:37:50 | autor: ceiwoka

Na pewno nie wezmę się do pracy z tą organizacją sąsiedzie bo pozyskuje pieniądze pośrednio od Sorosa więc z miejsca dyskredytuje mój udział w takim projekcie . Zwracam tylko uwagę że organizacja sama się firmuje jako pomoc na wszystkich nekropoliach więc chyba uczciwie było by angażować się proporcjonalnie :) .
Osobiście sam angażuje się w sprzątanie cmentarzy wojennych, prawosłąwnych,katolickich ale na zasadzie organizowania społeczności lokalnej i według potrzeb .

2017-08-11 08:59:24 | autor: Atos

Zaproponuj taki cmentarz, zgłoś się i pracuj. Daj przykład.

2017-08-10 17:18:32 | autor: ceiwoka

Piękna sprawa . Myślę że jak teraz będą porządkowane cmentarze prawosławne to we wrześniu będą remontowane cmentarze innych wyznań , tak dla równowagi by nikt nie zarzucał stronniczości .

2017-08-10 13:08:10 | autor: Atos