20 kwietnia 2024

Obchody Święta Niepodległości w Dołhobyczowie

Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. 99 lat temu Polska odzyskała niepodległość.

 

„Szarpały Ciebie trzy orły czarne,

Chciały cię wtrącić w groby cmentarne,

Potęgi wrogów dziś się rozchwiały,

Ale ty żyjesz, nasz orle biały.”

 

Był rok 1918. Nie zawsze na naszej ziemi mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało – czerwona flaga. Nasi przodkowie z wielkim mozołem i zaangażowaniem budowali państwo polskie, krzewili naszą kulturę, mowę i obyczaje.

Naród polski wiele razy zrywał się do walki, wybuchały powstania zbrojne. Walczono też bez broni – poeci pisali patriotyczne wiersze, kompozytorzy układali pieśni o miłości do ojczyzny, uczniowie uczyli się potajemnie polskiej historii, czytali polskie książki. Jarzmo i cierpienie rodziły ducha walki. Śpiew ,,Roty” rozbrzmiewał w domach w wieczory i poranki.

Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, Wójt Gminy Dołhobyczów Pan Grzegorz Drewnik oraz Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie zaprosili wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęto w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dołhobyczowie od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Dziekana Krzysztofa Soliło oraz poruszającego montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły w Dołhobyczowie.

Podczas homilii ks. Dziekan, jak i Pan Wójt podczas swojego wystąpienia przypomnieli, że słowa ,,Bóg, Honor, Ojczyzna” były dla Polaków zawsze wartościami najwyższymi i że powinniśmy być dumni, że możemy żyć w kraju, który dzięki naszym przodkom jest dziś państwem suwerennym i niepodległym. Bolesne doświadczenia dziejowe zobowiązują nas do tego, aby szanować pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie i stoczyli heroiczną walkę o upragnioną wolność.

Oprawę muzyczną Liturgii uświetnił zespół ,,Na Granicy” z Placówki Straży Granicznej w Kryłowie.

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz na Cmentarz Hallerczyków, gdzie złożone są prochy Żołnierzy Wojska Polskiego, Błękitnej Armii Hallera, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, innych formacji walczących, oraz byłych mieszkańców Dołhobyczowa, katolickich jak iprawosławnych.

Po wspólnej modlitwie nastąpiło złożenie kwiatów.

Uczyniły to następujące delegacje:

– Samorząd gminny

– Samorząd powiatowy

– Placówka Straży Granicznej w Dołhobyczowie, Kryłowie, Chłopiatynie

– Kombatanci Armii Krajowej

– Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie

– Prezes Sądu Rejonowego w Hrubieszowie

– Komendant Powiatowy Policji w Hrubieszowie

– Oddział Celny w Dołhobyczowie

– Państwowa Straż Pożarna w Hrubieszowie

– Kierownik posterunku Policji w Dołhobyczowie

– Nadleśnictwo Mircze

– Rolniczy Zakład Doświadczalny w Werbkowicach

– Prezes Orlenu w Hrubieszowie

– Polskie Stronnictwo Ludowe

– Dołhobyczowskie Stowarzyszenie Regionalne

Dalsza część uroczystości odbyła się w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji w Dołhobyczowie. Była to wieczornica podczas, której wysłuchaliśmy referatu nawiązującego tematycznie do tego wydarzenia oraz można było posłuchać pięknych patriotycznych pieśni w wykonaniu zespołów: ,,Pogranicze” z Przewodowa, ,,Kresowianki” z Żabcza, ,,Wrzos” z Dołhobyczowa, i ,,Nadbużanki” z Gołębia. Spotkanie zakończono wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych bliskich sercu każdego Polaka.

W ten sposób oddaliśmy hołd wszystkim tym, za których przyczyną tamten pamiętny dzień 11 listopada przeszedł do historii jako radosne Święto Niepodległości, to również oddanie szacunku i czci dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów.

Dziękujemy wszystkim bardzo gorąco za udział w tak doniosłej uroczystości.

,,Nie zginęła. Zmartwychwstała! Mimo wrogich burz.

Wstała wielka i wspaniała w blasku jasnych zórz.

Spadły pęta i kajdany. Pierzchnął zdrady wróg.

Czas wolności znów nam dany, wrócił nam ją Bóg!” 


źródło i fot. PCKiR Dołhobyczów