25 kwietnia 2024

Pamiętać – to nasz obowiązek! Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Czerniczynie

Świadectwem pamięci o „Bohaterach Wyklętych” była uroczysta akademia przygotowana w dniu 4 marca przez uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie.

Przez ponad pół wieku milczano o losie niepodległościowego podziemia, a komunistyczna propaganda próbowała zniesławić i wymazać pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”. Uznano ich za niebezpiecznych nawet po śmierci, dlatego nie mają mogił. A przecież Ojczyzna to ziemia i groby. Skoro ich nie ma, to możemy bronić pamięci w inny sposób. „Jeżeli zapomnę o nich” – pisał narodowy wieszcz o „wyklętych” swojego pokolenia – „Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Ustanowienie nowego święta państwowego ku czci „Żołnierzy Wyklętych” służy narodowej pamięci i nie pozwala zapomnieć. Przywraca do panteonu bohaterów narodowych, którzy stanęli do walki przeciw sowieckiej okupacji. Tych, którzy pozostaną w naszej pamięci jako obrońcy polskiej niepodległości.

Zaangażowanie wielu osób sprawiło, że Bohaterowie Wyklęci zmartwychwstali i powracają. Ci często bardzo młodzi ludzie stają się dla dzisiejszej młodzieży wzorem do naśladowania, bo pokolenie „Wyklętych” wiedziało, jak należy się zachować wobec Ojczyzny w potrzebie.  Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to nie tylko 1 marca i oficjalne święta, to codzienna praca i brak przyzwolenia na pisanie naszych dziejów od nowa. Tylko wtedy, kiedy wszystkie nasze wysiłki będą służyć sprzeciwowi wobec kłamstwa, będziemy mogli powiedzieć, że spłaciliśmy dług wobec dziewcząt i chłopców walczących w lasach po II wojnie światowej. I z dumą będziemy mówić: „Cześć ich pamięci!”.

Świadectwem pamięci o „Bohaterach Wyklętych” była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie pod kierunkiem Pani Barbary Frykowskiej we współpracy z Panem Jerzym Pycem i ks. Piotrem Kaweckim w dniu 4 marca, na której mieliśmy zaszczyt gościć wśród nas niezwykłych ludzi, bohaterów polskiego podziemia, uczestników walki z komunistycznym i sowieckim reżimem. Dyrektor szkoły Pani Bożena Nowosad serdecznie powitała  kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Okręgu Zamość: kpt. Czesławę Lesiuk, mjr Zbigniewa Kruka, mjr Tadeusza Kopcia i por. Stanisława Kozara oraz Członków Zwyczajnych Związku Pana Zbigniewa Mazurka, Pana Artura Maksymowicza i Pana Michała Frykowskiego, którzy znacznie przyczynili się do zorganizowania wspólnego spotkania i świętowania Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystość odbywała się w miejscowej świetlicy i zgromadziła poza społecznością szkolną, okolicznych mieszkańców, przedstawicieli uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół z terenu Gminy Hrubieszów oraz przedstawicieli władz lokalnych. Swoją obecnością zaszczycili nas:

  • Ks. Kanonik Marian Garmol
  • Sołtys Wsi Czerniczyn Pan Edward Walencik,
  • Przedstawiciel Urzędu Gminy Hrubieszów, Pan Robert Palichleb
  • Dyrektor Zespołu Szkół im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach Pani Katarzyna Lewandowska, z przedstawicielami Rady Pedagogicznej i uczniami,
  • Dyrektor Gminnego Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Kozodawach, Pan Robert Kryszczuk z uczniami,
  • Nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mienianach, Pani Elżbieta Łebańska wraz z delegacją uczniów.

Po akademii kombatanci podzielili się wspomnieniami i przeżyciami z czasów swojej młodości, kiedy z wielkim poświęceniem walczyli w obronie niepodległości Ojczyzny. To była wspaniała, „żywa” lekcja historii. Cieszymy się, że nasi uczniowie mieli okazję uczyć się od najlepszych tego, jak być prawdziwym patriotą. Świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej „Żołnierzy Wyklętych”  jest wzorem do naśladowania dla nas i przyszłych pokoleń. Jako wyraz wdzięczności, wielkiego szacunku i uznania, uczniowie szkoły wręczyli kombatantom kwiaty.

Na zakończenie uroczystości odmówiliśmy wspólną modlitwę pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Kaweckiego w intencji ofiar komunistycznego terroru i o zdrowie dla wszystkich żyjących „Bohaterów Wyklętych”.

Ufamy, że zarówno my, jak również następujące po nas pokolenie nie zawiedzie nadziei „Wyklętych” i „pamięć od śmierci uchroni”. Dlatego wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość – brońmy tego, co w nas Polakach było najlepsze i nie zapominajmy o podłościach i zbrodniach dokonywanych przez wrogów naszego narodu.

 

Barbara Frykowska

nauczyciel SP Czerniczyn