23 kwietnia 2024

Porady prawne: Tarcza antykryzysowa – świadczenie postojowe

W przypadku, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, zarówno pozarolniczej działalności, jak działalności zarobkowej zleceniodawcy lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna (umowa zlecenia, umowa agencyjna, umowa o dzieło) przysługuje świadczenie postojowe.


Działalność gospodarcza

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą musi spełnić warunki:

1) prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczął przed dniem 1 lutego 2020 roku oraz

2) jeżeli nie zawiesił prowadzenia tej działalności,przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku (aktualnie od kwoty 15 600 zł) albo

3) jeżeli po dniu 31 stycznia 2020 roku zawiesił prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczejuzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,

4) jeżeli rozlicza się w formie karty podatkowej i korzystaze zwolnienia VAT(na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług) nie musi spełniać warunków związanych z wysokością przychodu (czytając jednak przepis art. 15 zqust. 6 można dojść do wniosku, że ryczałtowiec nie musi spełniać żadnych wymogów, w tym dotyczącego daty rozpoczęcia działalności gospodarczej).


Zlecenie i dzieło

W przypadku zleceniobiorców, agentów, wykonujących dzieło, albo inną umowę cywilnoprawną o podobnym charakterze świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:

a) umowa została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 roku, zaś

b) przychód z takiej umowy uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


Wysokość świadczenia

Świadczenie postojowe przysługuje:

a) w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 roku,

b) dla zleceniobiorców i wykonawców dzieła, gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych,

c) dla osób będących na karcie podatkowej równocześnie korzystających ze zwolnienia będzie to 50% minimalnego wynagrodzenia.

Jest to świadczenie jednorazowe. Ze świadczenia nie prowadzi się egzekucji.


Wniosek

Wniosek o świadczenie postojowe składa się do ZUS najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają w imieniu własnym, zaś dla umów cywilnoprawnych za pośrednictwem zleceniodawcy lub zamawiającego.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorstw w zakładce: Świadczenie postojowe:

https://rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes/#1585742660796-32c7f8f3-8be126bc-3570

oraz na stronie internetowej ZUS.

Wniosek może być złożony w formie dokumentu papierowego (za pośrednictwem poczty) albo elektronicznie z podpisem kwalifikowanym albo podpisem zaufanym lub podpisem osobistym, za pośrednictwem profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym ZUS.

W przypadku odmowy wypłaty świadczenia wydawana jest decyzja, która podlega zaskarżeniu do Sądu Okręgowego – Wydziału Ubezpieczeń Społecznych, na zasadach określonych w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego.


adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie




Zobacz też:

POWIAT – Porady prawne: Zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS

POWIAT – Porady prawne: Wsparcie dla gospodarki czyli tarcza antykryzysowa