20 kwietnia 2024

Uczestnicy WTZ na konferencji w Warszawie

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie, uczestniczyli w II Konferencji Technologie Informacyjno – Komunikacyjne dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Warszawie.

 

17 września 2019 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie wraz z kierownikiem Martą Piotrowską-Lackowską oraz instruktorem terapii zajęciowej – Dianą Duliban uczestniczyli w II Konferencji Technologie Informacyjno – Komunikacyjne dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pt. „Profilaktyka i wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną doświadczających skutków przemocy i przestępstw w internecie”.

Konferencja zorganizowana została przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Centrum szkoleniowo – konferencyjnym Przestrzeń from Facebook w Warszawie. Stanowiła ona podsumowanie kończącego się dwuletniego projektu pn. „Edukacyjne wsparcie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną doświadczających skutków przemocy i przestępstw w internecie”, finansowanego z Programu Erasmus+ Edukacja Dorosłych.

Konferencję otworzyła dr Monika Zima – Parjaszewska, Prezes Zarządu Głównego PSONI, witając przybyłych gości i przedstawiając zaproszonych prelegentów. Następnie Anna Kwiatkowska – koordynatorka projektu Be.Safe z Biura Zarządu Głównego PSONI dokonała prezentacji wyników projektu, bazy danych „Bezpieczne reguły” oraz materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla nauczycieli, terapeutów i osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Działania profilaktyczne policji w zakresie przemocy internetowej ukazane zostały przez Wandę Mende – Naczelnika Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji.

Następnie prezentacji aplikacji TIM Be.Safe służącej do komunikacji osobom z zaburzeniami mowy dokonał Jacek Krzysztofiński -firma DKK Development. Możliwości dostępności według Microsoft zaprezentowane zostały przez Piotra Bralskiego – Dyrektora Działu IT Microsoft Polska.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się broszury i filmy przygotowane z udziałem self – adwokatów PSONI oraz opowiedziane historie ofiar i świadków  przemocy internetowej. Ciekawych informacji dostarczył wszystkim wykład Magdaleny Jabłońskiej z Centrum DZWONI w Warszawie dotyczący wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną korzystających z internetu.

Zakończeniem konferencji było wystąpienie Anny Kamont z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji przedstawiającej możliwości projektu SZANSA – nowe możliwości dla dorosłych.

W czasie konferencji odbyły się również warsztaty komputerowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzone przez Annę Andrzejewską z Warszawskiego Koła PSONI przy udziale przedstawiciela DKK Developmen. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli możliwość w praktyce sprawdzić działanie aplikacji TIM Be.Safe, a także uczyli się rozpoznawania sytuacji niebezpiecznych w wirtualnej rzeczywistości.

W trakcie konferencji poznaliśmy wielu ludzi z pasją, którzy starają się wszelkimi sposobami ułatwić osobom z niepełnosprawnością intelektualną funkcjonowanie w dzisiejszym świecie pełnym niebezpieczeństw i ograniczeń. Jednocześnie mogliśmy się przekonać, że możliwości dotyczące poprawy sytuacji życiowej osób wykluczonych społeczne ze względu na różne rodzaje niepełnosprawności są wielkie i warto je wykorzystywać.

 

tekst i fot.: Diana Duliban – instruktor terapii zajęciowej w WTZ w Alojzowie