19 kwietnia 2024

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy fotograficznej w Moroczynie

Zapraszamy do zwiedzenia stałej wystawy fotograficznej w Moroczynie, przedstawiającej zabytki znajdujące się w tej miejscowości oraz osoby zamieszkujące dwór za czasów jego świetności.

 

Wystawa ta powstała dzięki dotacji w kwocie 5000 zł. otrzymanej w ramach realizacji Programu AKTYWNE POGRANICZE, na mocy umowy zawartej ze Stowarzyszeniem „Czajnia” z Tomaszowa Lubelskiego.

Realizacja projektu OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA zakończyła się sukcesem, bo oprócz wystawy wydano okolicznościowy folder, wszystkie fotografie zamieszczono na nośniku elektronicznym oraz w foto-albumie. Wystawa będzie mogła być prezentowana w plenerze, dzięki zakupionym sztalugom.

Realizatorzy, czyli grupa nieformalna pod nazwą KRONIKARZE, otrzymała w trakcie realizacji wsparcie Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, Gminnego Ośrodka Kultury, Koła Gospodyń Wiejskich i mieszkańców Moroczyna.

Na konferencji kończącej realizację projektu w dniu 29.11.2018 roku przybliżono sylwetki znanych i sławnych osób zamieszkujących dawniej w Moroczynie, w tym miedzy innymi: doktora nauk prawniczych Edwarda Chrzanowskiego i jego wnuka prof. Tadeusza Chrzanowskiego doktora honoris causa. Prelegentami byli: ks. kan. Waldemar Malinowski i prezes TRH Jerzy Krzyżewski.

W konferencji ponadto udział wzięli: wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając, dyr. Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki oraz realizatorzy Projektu AKTYWNE POGRANICZE: Marcin Rechulicz i Edyta Dobosz-Maciuk, Joanna Kapkin kier. Biura Stowarzyszenia ”Lepsze Jutro”, członkinie zarządu Stowarzyszenia Kobiet – Polskie Kwiaty, które podpisało umowę o dotację i wiele innych osób.

Realizatorzy zamierzają uzupełniać wystawę o nowe zdjęcia, które są już dostarczane, a ponadto organizować cykliczne roczne spotkania poświęcone ludziom związanym z Moroczynem, takim jak np. Włodzimierz Puchalski, Tadeusz Bór-Komorowski oraz osobom pracującym na rzecz dworu.

Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godzinach 13 – 16, w świetlicy w Moroczynie. W tym samym czasie można dostarczać fotografie z różnego okresu, przedstawiające obiekty zespołu parkowo-pałacowego, z równoczesną zgodą właściciela fotografii do prezentacji na wystawie.

Informacje szczegółowe udzielane są pod nr . tel: 84 699 13 81, lub e-mail: i.k.c.1@wp.pl oraz swietlica-moroczyn@wp.pl.

 

Irena Czerwińska – prezes Stow. Polskie Kwiaty

fot. Stow. Polskie Kwiaty