19 kwietnia 2024

Udany sezon turystyczny w Lubelskiem

Sezon turystyczny w Lubelskim dobiega końca. Już teraz wiadomo, że był lepszy od poprzedniego. Województwo odwiedziło więcej turystów, a do ich obsługi zatrudniono o wiele więcej osób. Wśród tych ostatnich dużą część stanowili nowi przeszkoleni pracownicy.

i>- Janów Lubelski, Krasnogród czy Kazimierz Dolny – wylicza najpopularniejsze turystycznie miejsca Lucjan Bukryj, wiceprezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Wśród odwiedzających województwo lubelskie zwiększył się w tym sezonie odsetek turystów z Warszawy, Poznania oraz Wrocławia. – Miały na to wpływ nasze regionalne produkty i promocja regionu wśród zaprzyjaźnionych biur turystycznych. Nie bez znaczenia jest również stale rosnąca jakość świadczonych usług, to widać, że odwiedzający Lubelszczyznę są zadowoleni z wypoczynku – wyjaśnia wiceprezes LROT.

Wzrost ilości turystów spowodował zapotrzebowanie na nową wykwalifikowaną kadrę do obsługi gości. Restauratorzy, hotelarze i właściciele pensjonatów musieli zatrudnić nowych kelnerów, barmanów i recepcjonistów, a następnie – przeszkolić ich. Pomocne okazały się przy tym unijne fundusze na rozwój kapitału ludzkiego. W największym projekcie szkoleniowo-doradczym dla branży turystycznej w Polsce – „Turystyka – wspólna sprawa” – w województwie lubelskim wzięło udział do tej pory około 120 podmiotów.

Mimo iż szkolenia w ramach projektu potrwają do końca 2007 roku, już teraz wiadomo, że odegrały dużą rolę w podniesieniu jakości świadczonych usług w kończącym się sezonie turystycznym.
Brakowało naszym pracownikom ugruntowanej wiedzy z zakresu przyjmowania gości czy obsługi przy barze. Uważam, że dużo zyskaliśmy decydując się na kursy, ważne było też to, iż szkolenie odbywało się w miejscu wykonywania pracy, gdyż program kursu był od razu modyfikowany pod nasz specyficzny swojski klimat – przekonuje Agnieszka Ścibior, kierownik restauracji Chata Swojsko Strawa, której pracownicy wzięli udział w kursie barmańskim i obsłudze kelnerskiej w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
Już teraz przedstawiciele branży turystycznej wysyłają swoich pracowników na zajęcia z myślą
o nowym sezonie. Szkolenia współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego są coraz popularniejsze nie tylko w tej branży. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że prawie 90 procent pracodawców uważa, że szkolenia współfinansowane
z EFS przyczyniły się do poprawy jakości pracy świadczonej przez zatrudnionych. Spośród uczestników, ponad 90 procent uważa, że zajęcia, w których uczestniczyli, były dostosowane do ich potrzeb zawodowych.

Za przeszkolenie personelu pracodawca otrzymuje dofinansowanie w wysokości do 80 procent wartości szkolenia.
***
Projekt „Turystyka – wspólna sprawa” objęty jest patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Partnerami projektu w województwie lubelskim są: Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Nałęczowska”, Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „DOM EUROPY”, Związek Transgraniczny Euroregion Bug, Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”.
***
Ogólnopolskimi patronami projektu „Turystyka – wspólna sprawa” są: Polska Organizacja Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.
***
Partnerem konkursu „Turystyka – wspólna sprawa” są Targi Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2007 organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o.

Więcej o projekcie „Turystyka Wspólna Sprawa”
Tutaj >>