Uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika przedwojennego policjanta

Na cmentarzu parafialnym w Świerżach, w powiecie chełmskim, odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika na grobie przedwojennego policjanta.

Reklamy

 

9 października odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem odnowionego pomnika na grobie przedwojennego policjanta na cmentarzu parafialnym w Świerżach, w gminie Dorohusk.

Inicjatorem odnowienia pomnika i gospodarzem uroczystości był Zespół Szkół Mundurowych i Ekonomicznych w Chełmie. Uczniowie z klas mundurowych przygotowali okolicznościowe wystąpienia, w których przybliżyli postać poległego na służbie policjanta.

St. post. Michał Jankowski był funkcjonariuszem Policji Państwowej utworzonej w 1919 roku w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego II Rzeczypospolitej. Służbę pełnił w posterunku w miejscowości Świerże w powiecie chełmskim. W dniu 10 listopada 1938 roku wykonując obowiązki służbowe został śmiertelnie postrzelony przez sprawcę kradzieży i morderstwa. Opis tego wydarzenia miał miejsce w ówczesnej lokalnej prasie.

 

(źródło i fot. KMP Chełm)