25 kwietnia 2024

Wspaniałe lato w Rezerwacie Dzikich Dzieci

Wakacje w mieście mogą być pełne kontaktu z naturą i atrakcji. Zapraszamy do uczestnictwa w lipcowym programie aktywności w Rezerwacie Dzikich Dzieci. Wejście na teren tego pierwszego przygodowego placu zabaw w Polsce jest bezpłatne.

 

Organizatorzy w tym miesiącu zaplanowali również weekend rodzinny, kiedy dorośli też mogą przekroczyć magiczną bramę Rezerwatu Dzikich Dzieci.

 

***

 

Pracownia SZTUCZKA lipiec 2018


1 lipca godz 16 00 / wstęp wolny

Kooperatywa dziecięca

Kooperatywa dziecięca – warsztat, na którym zmierzymy się z samoorganizacją i współpracą. W obiegu będą pieniądze i towary którymi będziemy się kreatywnie bawić, a etyczny handel i idee fair trade będą motywem przewodnim dziecięcej kooperatywy.Co ta kooperacja przyniesie ?

prowadzenie : Lubelska Kooperatywa Spożywcza

 

8 lipca godz 12 00 / wstęp wolny/obowiązują zapisy: rezerwatdzikichdzieci@gmail.com

Meblujemy Rezerwat – warsztat budowy mebli z europalet

Zapraszamy rodziców na warsztat budowy mebli z europalet. Wszystkie obiekty powstałe na warsztacie, będą służyć nam w Rezerwacie przez całe wakacje i jeszcze dłużej.

prowadzenie: Katarzyna Szczypior

 

15 lipca godz 16 00 / wstęp wolny, obowiązują zapisy: rezerwatdzikichdzieci@gmail.com

Ptaki Cudaki

Codziennie spotykasz je na swej drodze. Czasem pewnie nawet nie zwracasz na to uwagi. Ptaki, bo o nich mowa, to naprawdę wyjątkowe stworzenia. Chcesz dowiedzieć się czemu? Jakie ptaki spotykamy w mieście? Czemu dzioby i pióra są różne? Zapraszamy na zajęcia „Ptaki Cudaki”. Oprócz teoretycznych opowieści będziemy mieli okazję przyjrzeć się różnym gatunkom ptaków, które możemy zaobserwować w najbliższej okolicy. Po części merytorycznej przyjdzie czas na zabawę. W niewielkich grupach pomalujemy duże sylwetki ptaków dając upust swej kreatywności. Po pomalowaniu „ptaki cudaki” będą ozdobą Rezerwatu Dzikich Dzieci.

 

8,22 lipca od godz 10-18 / wstęp wolny

Dzień Rodzinny

Kolejny Dzień Familijny w Rezerwacie. Można do ścisłego Rezerwatu wprowadzić Rodzica/ Opiekuna, ale nie zapominajmy o zasadach Pajdokracji. Pamiętajmy także o zakazie korzystania z telefonów komórkowych na terenie ścisłego Rezerwatu.

 

22 lipca godz 15 00 / Dolna Panny Marii 8 / wstęp wolny

CZAS NA LAS – o przedszkolach leśnych i nie tylko

Wyobraźcie sobie przedszkole bez ścian i sufitów, w którym dzieci spędzają czas niemal wyłącznie na zewnątrz, gdzie nie ma tradycyjnych zabawek, a dzieci bawią się tym, co znajdą na ziemi i co same zbudują. Wyobraźcie sobie przedszkole, w którym dzieci mogą bezkarnie chodzić po błocie, dotykać robaka, wchodzić na drzewo i patykiem dłubać w ziemi.

Przedszkole leśne to znakomita alternatywa dla tradycyjnych przedszkoli i idealny sposób na to by chronić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury. Wspinając się na drzewa, wąchając kwiaty, tropiąc leśne zwierzęta, słuchając szumu drzew i przeczekując deszcz pod drzewem dzieci dostarczają swemu ciału i psychice tego, czego one właśnie w tym momencie swego rozwoju najbardziej potrzebują.

Idea przedszkoli leśnych jest jeszcze mało znana w Polsce i dla wielu może być zaskakująca, ale na swiecie jest z powodzeniem stosowana w wielu krajach, głównie w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii i Czechach.

Na spotkaniu razem z Agnieszką Kudraszew i Agata Preuss z przedszkola leśnego „Puszczyk” w Białymstoku dowiecie się m.in. Czy dzieciom zimą nie jest za zimno?Co robią dzieciaki w czasie deszczu?Czy dzieci w lesie nie są bardziej narażone na kleszcze?Leśne przedszkole – czy to znaczy, że dzieciaki spędzają cały czas siedząc na drzewach?A co kiedy muszą iść na stronę?

 

22 lipca godz 19 00 / ul Dolna Panny Marii 8 / wstęp wolny

Cyrk podwórkowy 2018

Cyrk Podwórkowy to projekt Carnavalu Sztukmistrzów adresowany do mieszkańców dzielnic Lublina oddalonych od centrum. Nawiązuje do niewielkich wędrownych trup cyrkowych podróżujących od miasta do miasta, od dzielnicy do dzielnicy i od podwórka do podwórka. Grupy takich cyrkowców-wagabundów prezentowały krótkie programy cyrkowe okraszone muzyką i zaspokajały kulturalne potrzeby mieszkańców kamienic i biedniejszych dzielnic.

Na programy składały się zazwyczaj elementy akrobatyki, ekwilibrystyki, pokazu siły, iluzji czy żonglerki. Wsparte często niewybrednym żartem lub piosenką skłaniały mieszkańców do jałmużny na rzecz artystów. Cyrk Podwórkowy Carnavalu Sztukmistrzów to ciekawy skład artystów z Polski i ze swiata z bogatym ulicznym doświadczeniem, którzy zaprezentują specjalny program w ośmiu dzielnicach miasta na kilka dni przed Carnavalem. Piecioro artystów, osiem dzielnic, kilka dziedzin kuglarskich, masa wrażeń i mnóstwo śmiechu.

 

Projekt realizowany w ramach Carnavalu Sztukmistrzów

fot. Rezerwat Dzikich Dzieci / UM Lublin