Artur Jabłoński Wice Mistrzem Polski!

W dniu 19.07.2014 r. w paśmie Gór Złotych w pobliżu Lądku Zdroju został rozegrany II Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, w tym Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Maratonie Górskim, w którym zawodnik Unii Hrubieszów 33-letni Artur Jabłoński, nie mając od lat żadnego wsparcia z macierzystego klubu wystartował w amatorskim Dream Run Warszawa i ku zaskoczeniu znawców wywalczył srebrny medal z tytułem Wice Mistrza Polski!!! Gratulacje!

5. Anna Płońska (EKG Wrocław) – 5:20:35;

6. Kinga Pachura (ceneria.pl Mszana Dolna) – 5:20:46.

9. Robert Faron UKS Zalesie 4:18:28.

Zawodnicy z Litwy nie byli klasyfikowani w ramach Mistrzostw Polski.

Przez 4 dni odbywała się w Kotlinie Kłodzkiej szczególna impreza. W Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich, który oferował uczestnikom możliwość uczestniczenia w 6 biegach na dystansach od 10 do 240 km wzięło udział prawie 700 osób.

Jeden z biegów – Złoty Maraton miał rangę Mistrzostw Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Odbył się on na trasie z Lądka Zdroju do Złotego Stoku i do Lądka Zdroju, na dystansie 43 km z przewyższeniem + 1730 m – 1730 m. Najwyższym punktem był szczyt Jawornika – 872 m n. p. m.

Trudności trasy oraz wysoka temperatura spowodowały, że spośród 166 osób, które stanęły na starcie do mety w limicie czasu 7 godzin dobiegło 138 osób, 12 nie zmieściło się w limicie, a 16 biegu nie ukończyło. Zaraz po starcie Marcin Świerc rozwiał złudzenia tych, którzy wątpili w jego zwycięstwo. Ruszył ostro do przodu. Na półmetku miał ponad 3 minuty przewagi nad następnym zawodnikiem, a ostatecznie ukończył bieg z ponad 10-minutową przewagą zdobywając swój trzeci pod rząd tytuł mistrza Polski w tej konkurencji. Na trzecim miejscu (drugim w klasyfikacji Mistrzostw Polski) dobiegł Artur Jabłoński, na piątym, z brązowym medalem Mistrzostw Polski Jan Wąsowicz, któremu bardzo odpowiadała ta niezbyt sprzyjająca szybkiemu bieganiu pogoda.