23 kwietnia 2024

Artur Kern aż 4. na Mistrzostwach Polski, ale…

Dnia 21.04.2012 r. w Mikołowie koło Katowic przy ładnej pogodzie i sporym zainteresowaniu widzów rozegrane zostały mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn na dystansie 10 000 m. Jednym z bohaterów biegu był Artur Kern z Unii Hrubieszów, który z rekordem Zamojszczyzny zajął miejsce tuż za podium, szkoda!

10 000 m mężczyzn MPS Mikołów

Początkowe prowadzenie wziął na siebie brązowy medalista ME juniorów – Szymon Kulka, który walczył o minimum na MŚ w swojej kategorii wiekowej (tempo 2:55/km). Tempo wzrosło, gdy na czoło grupki wysunął się Artur Kern, który w tym sezonie podczas zarówno halowych jak i przełajowych MP spisywał się bardzo dobrze. W czołowej grupie za Arturem trzymali się Łukasze: Oślizło i Parszczyński, Jakub Nowak, Marek Skorupa oraz Szymon Kulka.  Drugą ekipę zawodników prowadzili na zmianę m.in. Daniel Woch, Marcin Nagórek i Bartłomiej Przedwojeński.

Sytuacja zmieniła się dopiero na około 3000 m do końca. Wtedy Artur Kern nieco osłabł, Łukasz Oślizło wraz z Parszczyńskim odskoczyli mu na około 30 metrów. Na1800 m do mety do Kerna zbliżył się Marek Skorupa, który w dystansie trzymał się z Kubą Nowakiem. Wiadomo już było, że walka o złoto rozstrzygnie się między Łukaszami. Parszczyński, nauczony dramatycznymi finiszami podczas MP w Bydgoszczy, gdzie dwukrotnie przegrał złoto, tym razem starał się zachować zimną krew. Ostatni kilometr pokonał za plecami Oślizły, zachowując piorunującą końcówkę na 200 m do mety. Zawodnik Marka Jakubowskiego, szykujący się w sezonie olimpijskim do 3000 m z przeszkodami, wbiegł na metę z rekordem życiowym – 28:54.33. U celu Ośliźle zmierzono 28:57.12, także świetny rekord życiowy. Sensacyjnym brązowym medalistą został Marek Skorupa, który zmęczonego Artura Kerna, na finiszu wyprzedził o około 9 sekund.

Dotychczas 4 miejsca w Letnich Mistrzostwach Polski Seniorów z Hrubieszowa zajmowali:

Barbara Paczos 10000 m – 36:29,28 Sopot 1984 r.

Barbara Paczos 20 km po szosie – 1.20:03 Brzeszcze 1984 r.

Rafał Fedaczyński chód 50km – 4.17:31 Podebrady 2002 r.

Artur Kern 10000 m – 29:23,80 Mikołów 2012

Dotychczas medale na letnich MPS z hrubieszowskiej Unii zdobyli tyko chodziarze: Ewa Musur – złoty i Rafał Fedaczyński 2 złote, srebro i brąz

Miejsca Artura Kerna w tegorocznych Mistrzostwach Polski Seniorów:

4. Halowe Mistrzostwa Polski 3000 m – 8:06,25 Spała

4. Mistrzostwa Polski 10 000 m – 29:23,80 Mikołów

5. Przełajowe Mistrzostwa Polski 4km – 12:08 Bydgoszcz

7. Halowe Mistrzostwa Polski 1500 m – 3:53,24 Spała

Poprzedni rekord Artura Kerna

na 10000m wynosił 30:25,27 i był osiągnięty w Charlotte (USA) w 2007r., a więc rekord został poprawiony o ponad minutę, pomimo, że pracuje 8 godzin dziennie (7.30 – 15.30) i z tego tytułu je kanapki a nie porządny obiad, po pracy prowadzi zajęcia lekkoatletyczne z młodzieżą. Zawody są organizowane daleko od naszego Hrubieszowa, więc powrót następuje późną nocą. To wszystko nie jest łatwe do pogodzenia najczęściej z 2 treningami dziennie, a gdzie odnowa i regeneracja? Jego trenerem obecnie jest … Artur Kern, a jednak poprawia rekordy życiowe i zajmuje czołowe miejsca, BRAWO!