Finały wojewódzkie koszykarskich Igrzysk: Trójka na 5. i 4. miejscu

Zakończyły się finały województwa lubelskiego w koszykówce dziewcząt i chłopców w ramach Energa Basket Cup – największego w Polsce programu koszykarskiego przeznaczonego dla dzieci ze szkół podstawowych. Drużyny koszykarskie hrubieszowskiej Trójki, które po eliminacjach miejskich, powiatowych i rejonowych dostały się do finału wojewódzkiego zajęły w nim odpowiednio – dziewczęta 5. a chłopcy 4 miejsce.

Tegoroczna edycja programu Energa Basket Cup rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Do rywalizacji stanęło łącznie ok. 75 tys. dzieci z ponad 5,8 tys. szkół (w trzech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad 225 tys. zawodników i zawodniczek z całej Polski). Energa Basket Cup ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem programu Grupa Energa.

Finały województwa lubelskiego odbyły się 16 kwietnia w Chełmie w kategorii dziewcząt oraz 17 kwietnia w Białej Podlaskiej w kategorii chłopców. W zawodach zmierzyło się ze sobą po sześć najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców wyłonionych z rozgrywek w całym województwie.

Na Lubelszczyźnie dziecięca koszykówka cieszy się dużym zainteresowaniem. W tej edycji programu do rozgrywek przystąpiło ponad 5 tys. zawodników i zawodniczek z 418 szkół z całego województwa.

Koszykarskie rozgrywki w wydaniu najmłodszych zawodników dostarczyły wielu emocji wszystkim uczestnikom finałów. Turniejowi towarzyszyła także uroczysta oprawa wraz z tanecznymi występami grupy cheerleaders oraz obecnością przedstawicieli władz z miast gospodarzy.

Drużyny, które stanęły do rywalizacji o tytuł mistrza województwa, zaczęły od rozgrywek dzielnicowych i gminnych, a następnie pokonały kolejnych rywali na szczeblu powiatowym oraz rejonowym. Do finału zakwalifikowało się po 6 najlepszych drużyn dziewcząt oraz chłopców.  W wyniku losowania zespoły zostały podzielone na dwie grupy A i B, po trzy drużyny w każdej. Mecze zostały rozegrane systemem każdy z każdym. Zwycięzcy grup rozegrali spotkania o miejsce I oraz prawo do reprezentowania województwa lubelskiego w finale krajowym. Zespoły, które zajęły drugie miejsce w grupie, rywalizowały o miejsce III w turnieju, zaś drużyny, które zajęły ostatnie miejsca w grupach zajęły ex aequo miejsce V.

Faza I:

SP 3 Lubartów                       :                       SP 3 Hrubieszów                   42 : 10

SP 2 Biała Podlaska              :                       SP 1 Kraśnik                          22 : 12

SP 3 Hrubieszów                   :                       SP 3 Świdnik                         14 : 15

SP 1 Kraśnik                          :                       SP 6 Lublin                             31 : 18

SP 3 Świdnik                         :                       SP 3 Lubartów                       12 : 44

SP 6 Lublin                             :                       SP 2 Biała Podlaska              11 : 28

Mecz o III miejsce:

SP 3 Świdnik                         :                       SP 1 Kraśnik                          4 : 26

Mecz o I miejsce:

SP 3 Lubartów                       :                       SP 2 Biała Podlaska              18 : 9