Flis najlepszy z Polaków! Polacy Mistrzami Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów!

Jacek Flis, zawodnik Aeroklubu Ziemi Zamojskiej zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, w 8. Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbyły się na lotnisku Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie, w dniach: 27 lipca – 11 sierpnia 2013 r.

Drużynowo reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołowej. Nasi szybownicy latali bardzo precyzyjnie, jednak żadnemu nie udało się stanąć na podium indywidualnie.

Największe szanse miał właśnie nasz zawodnik Jacek Flis. Po rozegranej w ostatni dzień mistrzostw przedostatniej  konkurencji (wszystkich było 7) był na trzecim miejscu klasyfikacji klasy standard. Zabrakło szczęścia? Chyba tak. Jak to w sporcie bywa. Tuż po zawodach Jacek stwierdził, że „kolega miał noszenie, a ja nie”. Podczas zawodów Jacek pokonał 3 500 km, a czasowo zajęło to 48 h. Startował w klasie standard i latał szybowcem Discus 2a. Zmierzył się z 36. pilotami startującymi właśnie w tej klasie.

Wyprzedziliśmy Czechów i Szwajcarów. – „Cieszy i to” – tak komentuje sukces trener juniorów Przemysław Piekarski – „ale nie ma co kryć, że założenie było trochę większe, jeszcze wczoraj mieliśmy szanse na co najmniej dwa medale indywidualne, w tym złoto w klasie klub.”

Mistrzem Świata został Holender: Peter Millenaar, a na drugim i trzecim stopniu podium stanęli Czesi: Petr Svoboda i Radek Krejcirik.

Udział w mistrzostwach wzięło 84 pilotów z 23 krajów. Kiepska aura pozwoliła na rozegranie siedmiu (z planowanych 14.) konkurencji w klasach standard i klub – jak obliczono, było to łącznie 631 lotów i 140 tysięcy przelecianych kilometrów.