HLK rozpoczęła rundę rewanżową

W niedzielnych meczach HLK zwycięstwa odniosły drużyny Ogólniaka i Warki, umacniając się na dwóch pierwszych miejscach tabeli oraz zespół Trójki, który zamienił się miejscami z licealistami Kościuszki awansując na trzecią pozycję.

Rundę rewanżową zainaugurował mecz pierwszej i ostatniej drużyny tabeli. Licealiści Ogólniaka potwierdzili swoją klasę, gromiąc gimnazjalistów Jedynki 90:33 (15:5, 20:8, 26:6, 29:14). Mecz toczył się pod całkowite dyktando Ogólniaka. Kolejne świetne spotkanie zagrał Jóźwiak, zdobywca 39 pkt., widać wyraźnie, że na pozycji środkowego nie ma sobie równych w lidze. Całkowicie zdominował strefę podkoszową, nie dając pograć przeciwnikom, w ataku efektownie kończył akcje, znajdując miejsce na rzut w sytuacjach zdawałoby się niemożliwych.

Pozycja centra jest chyba stworzona dla niego, a na pewno w pełni wykorzystuje umiejętności Józka. Solidne wsparcie w zdobyczy punktowej dali mu tradycyjnie Czerniak (18 pkt.) i Popławski (27 pkt.), skutecznie biegający do kontrataków, dla którego był to drugi najlepszy wynik w sezonie. W tym ustawieniu zespół Ogólniaka może być pewny wygranej we wtorkowych zmaganiach licealistów na szczeblu powiatu. Szkoda, że byli Trójkowicze nie mają wsparcia w reszcie drużyny, choć zaznaczyć trzeba 5 pkt. zdobycz Kasperskiego – ale czy to nie za mało?

Przeciwnicy zagrali mocno bojaźliwie w ataku i słabiutko w obronie. Wysocy jedynki nie mogli znaleźć recepty na szalejącego pod koszami Jóźwiaka, łapiąc przy tym sporo fauli – już w III kwarcie boisko musiał opuścić Krawczuk. Ofensywa to niestety ciągłe pkt. absolwentów, którzy nie dają rozwinąć się pozostałym graczom, w których tkwi potencjał – jednak przy tak słabym rozegraniu jest zupełnie niewykorzystany. Dodatkowo zachowanie Momota na boisku zupełnie nie przystaje zawodnikowi koszykówki.

W kolejnym meczu wicelider Warka wymęczyła 2 punkty po ciężkiej walce ze Staszicem. Mecz był bardzo wyrównany i niestety nie należał do ładnych. Warka ponownie raziła nieskutecznością i tylko dzięki bezbarwnie grającym licealistom zeszła z boiska zwycięsko. Widać, że hala Staszica zupełnie im nie „leży” – podobnie pudłowali w poprzednich kolejkach na tym obiekcie. Z jednym wyjątkiem – mianowicie Sławkiem Kańskim (28 pkt.), który rozegrał kolejne świetne zawody. To dzięki niemu zespół trzymał dystans do przeciwników i odrobił część z 11pkt. straty z I kwarty, zmniejszając przewagę do Staszica w połowie meczu do 7 pkt.

W III i IV kwarcie Sławek umiejętnie rozpychał się pod koszem, zbierał i dorzucał, niejednokrotnie sam penetrował strefę podkoszową efektownymi wejściami, zaliczył też celne trafienie za 3pkt. Po trzech kwartach na tablicy zawidniał remis 27:27. A koledzy… pudłowali podobnie, jak w dwóch pierwszych kwartach. Jedyne, za co można ich pochwalić, to gra w obronie. Skutecznie wyeliminowali najlepszych strzelców Staszica – Jasinę (13 pkt.) i Łopockiego (12 pkt.) oraz dobrze blokowali i odsunęli od kosza wysokich, nie dając szans na zbiórkę i ponawianie akcji pod koszem.

Mecz rozstrzygnął się w ostatnich minutach, gdy Staszic próbował złapać Warkę „każdy swego” – licealiści nie opanowali tego elementu zbyt dobrze i dali doświadczonym przeciwnikom szansę na łatwe punkty. Skutecznie swoje akcje kończyli Kański i Padkowski, ustalając wynik na 44:39 (2:13, 12:8, 13:6, 17:12) dla Warki.

Meczem wieczoru było spotkanie sąsiadujących ze sobą w tabeli drużyn Kościuszki i Trójki. Oba zespoły osłabione brakiem liderów Alberta Chachlera z Kościuszki i Patryka Fijołka z Trójki przystąpiły do meczu mocno skoncentrowane. Dobra obrona i celne rzuty po obu stronach trzymały mecz w napięciu i nie pozwalały na odskoczenie od przeciwników. I kwarta zakończyła się remisem, druga 1 punktową przewagą Trójki, w której zwycięstwo zapewnił gimnazjalistom Frankiewicz – zaczął trafiać jak w transie, celnie kończąc zespołowe akcje drużyny.

Końcówka II i cała III kwarta to był jego popis strzelecki – trafił w tej części meczu 17 z 18 pkt. zdobytych w całym meczu. Trójka zagrała pewnie w ataku, długo rozgrywała swoje akcje rozrzucając obronę przeciwników, a celnymi rzutami najczęściej wykańczał je nie kto inny, jak Frankiewicz. Dodatkowo gimnazjaliści zdominowali tablicę, zbierając piłkę roślejszym kolegom z Kościuszki.

Licealiści w III i IV kwarcie po prostu „stanęli”, nie mogąc znaleźć drogi do kosza przeciwników. Jedynie Nowosad (16 pkt.) próbował szarpać obronę Trójki wejściami pod kosz. Jego ataki były jednak osamotnione. Kościuch w drugiej części meczu rzucił tylko 10 pkt., w tym 8 pkt. Nowosada. Gimnazjaliści wzięli więc solidny rewanż za przegraną na własnym parkiecie w I rundzie rozgrywek i awansowali na 3 miejsce w tabeli tracąc do drugiej Warki tylko 4 „małe oczka”. Wynik  meczu Trójki z Kościuszką 43:26 (7:7, 10:9, 14:4, 12:6).

Na kolejną serię spotkań przenosimy się do hali „Kościuszki” – ZS Nr 3 przy ul. Żeromskiego.