19 kwietnia 2024

II Turniej Szachowy Grand Prix 2008 w „Staszicu”

Po rannych mszach i patriotycznych występach młodzieży zorganizowanych w większości kościołów, hrubieszowscy szachiści wystartowali w kolejnym Turnieju.

Uczniowie z 15 szkół powiatu, razem 53 szachistów, w tym 15 kobiet uczestniczyło w dniu 11 listopada 2007 w Zespole Szkół nr 2 w II Turniej z cyklu Grand Prix 2008 o Puchary Starosty i Burmistrza Hrubieszowa.

Organizatorem rozgrywek jest Hrubieszowskie Towarzystwo Szachowe – sędziował Mieczysław Pszeniczka.

Pojawiły się nowe środowiska i nowi mistrzowie, i jak często w sporcie bywa – nieoczekiwane wyniki.

W Turnieju zwyciężył nowy senior z Uchań – P. Marek Babulski uzyskując 6 pkt. w 7 partiach, przed Mariuszem Luchowskim z ZS 2 Hrub. ,który także zdobył 6 pkt. i wyprzedził po raz pierwszy Mateusza Kwiatkowskiego z ZS 3 Hrub. Czwarte miejsce zajęła najsilniejsza w tym dniu kobieta – Agata Płoszaj – Gim. ZS 2 Hrub., przed seniorką P. Dorotą Smalej. W czołówce znaleźli się także gimnazjaliści: Grzegorz Wojtiuk Gim. 2 i Szymon Popławski Gim.3, oraz Marek Talarowski (8 lokata) Gim. Mircze.

Zmienił się Mistrz młodzików: Sebastian Jakubowski zdobył 5 pkt. i wysoką 9 lokatę w turnieju, wyprzedzając Michała Baranowskiego także z SP 2 Hrub., oraz Alberta Pawelca z Czerniczyna.

Pojawił się także nowy Mistrz w juniorach młodszych – Przemek Babulski z SP Uchanie, który uplasował się przed Bartłomiejem Wojtiukiem i Michałem Szurą – obaj z SP 2 Hrub.

Nową Mistrzynią wśród Juniorek starszych została – Kasia Bajurka (córka Prezesa naszego Towarzystwa Szachowego) – ZS 3 Hrub., przed Marzeną Filipek – ZS 2 i Matrą Hołdyńską – ZS 3 Hrub.

Umocniła się na pierwszej pozycji młodziczka Maryla Dziomaga – SP 3 Hrub., przed Kingą Sową – ZS Moniatycze.

Wśród juniorek młodszych wróciła na pierwszą pozycję Magdalena Hajkiewicz – SP 3 Hrub, przed Agnieszka Ciapińską – SP Czerniczyn.

Wśród seniorów drugie miejsce obronił Krzysztof Baranowski, 3. Marian Filipek z Dąbrowy.

W punktacji drużynowej szkół ponad gimnazjalnych zwyciężył ZS 2 – 18 pkt, przed ZS 3 – 16,5 pkt i ZS 4 .

Wsród Gimnazjów : 1. Gim. 3 – 12,5 pkt. 2. Gim. Mircze – 12,5 pkt. 3. Gim. Trzeszczany – 12,5 pkt. 4. Gim. ZS 2 – 8 pkt, 5. Gim. 2 Hrub. – 6,5 pkt. 6. Gim. Kozodawy – 6,5 pkt, 7. Gim. Sahryń -2 pkt.

Wśród szkół podstawowych: 1. SP 2 – 15,5 pkt, 2. SP 3 – 8,5 pkt, 3. SP Czerniczyn – 5 pkt, 4. SP Uchanie – 4,5 pkt.

Najbliższy turniej – niedziela 25 listopada (godz.12.30) w ZS nr 3 ul. Żeromskiego 11.

Zaplanowaliśmy 10 comiesięcznych turniejów, zaliczając zawodnikowi osiem najlepszych wyników dla niego w całej edycji. Turnieje rozgrywane są systemem „szwajcarskim” na dystansie 7 –miu partii z czasem 15 min. dla zawodnika, z kojarzeniem komputerowym par.

Na zakończenie przewidujemy puchary za I-sze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych z podziałem na kobiety i mężczyzn. Miejsca 2-3 medale i nagrody od sponsorów turnieju, dyplomy dla wszystkich startujących w nie mniej, niż pięciu turniejach.

Regulamin Turnieju na naszej stronie internetowej w temacie – Sport – Szachy – Regulamin.