Młodzicy LA

Dnia 7 września 2008 r. w Zamościu zostały rozegrane Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Z hrubieszowskiej Unii najlepiej zaprezentowały się Magda Doroszczuk i Majka Hojda.

Celem głównym zawodów był awans do Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego (jeżeli, ktoś nie wie – to był to Mistrz Olimpijski na 10 000 m w 1932 r. w Los Angeles, a później został rozstrzelany przez gestapowców za konspirację przeciwko Niemcom podczas II Wojny Światowej), czyli Mistrzostw Polski Młodzików, w których mogą uczestniczyć zwycięzcy poszczególnych konkurencji z Międzywojewódzkich Mistrzostw młodzików (w biegach zawodnicy, którzy zajęli m-ca I i II), rozegranych w dniach – 8.09.2008 r. Ponadto każde województwo może zgłosić dodatkowych zawodników do dowolnych konkurencji zgodnie z przyznanym limitem osobostartów opracowanym na podstawie tabel statystycznych obejmujących „20” za rok 2007.

Zawodniczka Unii Hrubieszów Magdalena Doroszczuk w skoku w dal zajęła 2 lokatę z wynikiem 5.31 m (rek. życ. 5.45) i przegrała z pierwszą zawodniczką z Suwałk 27 cm, ale myślę, że została zakwalifikowana z w/w limitu na zawody centralne, które odbędą się w dniach 20/21 września br. w Słupsku. Kto wie czy Magda nie skoczyłaby dalej, gdyby w ostatnim okresie zachowała się bardziej profesjonalnie, ponieważ tydzień wcześniej uważam niepotrzebnie pojechała oglądać zawody w Łodzi, zamiast startować w Lublinie, następnie dzień przed ważnymi swoimi zawodami, kiedy żar lał się z nieba wiele godzin oglądała zawody pierwszoligowe, a tu niestety czas wybrać albo jest się zawodnikiem, albo kibicem. Do mistrzostw jest jeszcze 2 tygodnie i Magdę stać na 5.60, tym bardziej, że wie, że jej starsza koleżanka klubowa Sylwia Dąbrowska na takich zawodach w 2001 r. zdobyła złoty medal, przy okazji bijąc swój rekord życiowy właśnie tam gdzie trzeba i w ostatniej kolejce (5.55 m).

Majka Hojda w biegu na 1000 m zajęła wysoką 4 pozycję z wynikiem 3:10,78 min (rek. życ. 3:09,26), niestety przegrywając z zawodniczkami ze Śniadowa i Zamościa (3:02,77; 3:05,32).

Angelika Kołodziej w biegu na 100 m zajęła 11 miejsce uzyskując 13,98 sek. pod silny wiatr – 1.8 m/sek. Bartłomiej Szumski trafił na jeszcze silniejszy wiatr -2,4 sek. uzyskując 12,93 sek. i wywalczając 15 lokatę, w innej serii Bartłomiej Janicki przebiegł 100 m pod wiatr – 2,3 sek. w 13,45 sek. co dało mu 19 miejsce.

W mocno obstawionych biegach na 600 m dziewcząt, 18 miejsce zajęła Paulina Worożbit – 2:00,42 min., natomiast 20 – te Beata Ogórek -2:18,72 min. Na najdłuższym z biegów dla chłopców, czyli 2000 m., 9 – tą pozycję zajął Paweł Szostak – 6:26,19min., a 12 – tą Łopocki Szymon – 7:10,99 min.

W punktacji drużynowej (punktowano 8 pierwszych miejsc) z dorobkiem zaledwie 3 punktów (Doroszczuk, Hojda) hrubieszowska Unia, wśród 20 zespołów została sklasyfikowana na 15 – tej pozycji. Wygrało Podlasie Białystok 62 pkt. przed Prefbetem Śniadowo 51 i Agrosem Zamość 43. I niech się komuś nie wydaje, że te punkty są mało ważne, a tu niestety za tymi punktami idą pieniądze „z góry” na sprzęt, obozy itd., co się bardzo liczy przy nakładach, jakie idą ze strony UM czy Starostwa.

Sędzią głównym zawodów był były zawodnik Unii Hrubieszów Krzysztof Pszenniak (rek. życiowy 800 m – 1:55,6 min w 1975 r.), delegatem technicznym PZLA Edward Wiśniewski (kiedyś skakał o tyczce metalowej lądując na piasek – 3.36 m w 1966 r.), sędzią głównym chodu Andrzej Kulczyński (rek. życ. 1500 m z przeszkodami – 4:28,0 w 1967 r.)

Młodzicy i młodziczki w lekkiej atletyce to osoby 14 i 15 – letnie, czyli w br. roczniki 1993 i 1994. W samym Hrubieszowie są 4 gimnazja, w powiecie dwa razy więcej, a tu Unia do zawodów wystawia 9 osób, coś ta współpraca na linii zawodnik – klub – szkoła – rodzice układa się nie za bardzo, w takich zawodach uważam powinien być pełny autokar zawodników.

M. in. zabrakło Bartka Grzyba legitymującego się w skoku wzwyż wynikiem 1.80 cm i takim wynikiem zawodnik z Białegostoku wygrał, niestety Bartek do dzisiaj nie jest zawodnikiem Unii i nie podjął treningów. A w naszym kraju tak jest, że aby startować w zawodach mistrzowskich PZLA należy być zrzeszonym w klubie, czego doświadczyła również nasza multimaratonka Małgorzata Muzyczuk tracąc w bieżącym roku złoty medal w biegu dwudziestoczterogodzinnym, ale to już jest inna historia.

***

J. Koszałko wygrywa

W podwarszawskim Józefowie rozegrano XXIX Zawody w Chodzie Sportowym „O Złote Buty Jana Kilińskiego”, w kategorii juniorek na dystansie 5 km z wynikiem 24:34 min (rek. życiowy) wygrała była zawodniczka Unii Hrubieszów, obecnie Żak Biała Podlaska – Joanna Koszałko.

Na zdjęciu – Magda Doroszczuk zajęła 2 miejsce podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, zajmując 2 miejsce w skoku w dal.