Pamiętamy – Andrzej Kulczyński (1942-2017)

Przed nami dni wspomnień i nostalgii o osobach, które dawniej lub nie tak dawno odeszły. W b.r. podczas lekkoatletycznych zawodów w Hrubieszowie został rozegrany pierwszy bieg pamięci trenera Andrzeja Kulczyńskiego.

Reklamy

 

Przy tej okazji Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie pod kierownictwem Katarzyny Sucheckiej przygotowało wystawę poświęconą tej wybitnej postaci. Poniżej prezentacja nadal eksponowanej wystawy w hali HOSiR na stadionie, a za udostępnienie  red. lubiehrubie… dziękuje CALT.

 

Andrzej Kulczyński (1942 – 2017)


Wybitny, obdarzony wielką charyzmą trener hrubieszowskiej lekkiej atletyki (1965 – 2015… pół wieku). Wychowawca medalistów i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych o zasięgu międzynarodowym oraz krajowym.

Wieloletni działacz w stowarzyszeniach sportowych, szczególnie w hrubieszowskich klubach sportowych, Ludowych Zespołach Sportowych i Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki w Zamościu.

Trener Kadry Polski LZS i kadry wojewódzkiej w la. Sędzia lekkoatletyczny. Przewodniczący biegów ulicznych Polski środkowo – wschodniej.

Pomysłodawca i organizator wielu imprez sportowych, w tym hrubieszowskich masowych Igrzysk Olimpijskich. Jako zawodnik członek kadry województwa lubelskiego. Wieloletni pracownik HOSiR.

 

Urodził się 15 grudnia 1942 r. w Uściługu nad Bugiem. Szkołę podstawową ukończył w Strzyżowie a szkołę średnią w Horodle. Instruktor lekkiej atletyki, a następnie trener klasy II (Poznań). Dodatkowo uzyskał uprawnienia sędziego okręgowego i związkowego. Żona – Izabela Rutkowska. Dzieci: Agnieszka i Paweł.

 

Pracował: Powiatowe Zrzeszenie LZS od 1965 – 1994. LZS Hrubieszów, LKS „Świt” Hrubieszów, LKS i MKS Unia Hrubieszów, Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

 

Tak to się zaczęło… W latach 50. XX w., będąc pod wpływem sukcesów polskich  lekkoatletów zwanych „Wunderteam”, już w Szkole Podstawowej w Strzyżowie dodatkowo uczęszczał na pozalekcyjne zajęcia w Szkolnym Kole Sportowym pod kierunkiem nauczyciela wf Leona Szopy. W tym okresie zaczął też startować w Hrubieszowie w zawodach międzyszkolnych i w barwach cukrowni ze Strzyżowa. Razem z kolegami przybierając nazwiska słynnych wówczas lekkoatletów rywalizowali na przygotowanych przez siebie miejscach.

 

W LO Horodło razem z kolegami (m.in.: Wodziński Leon, Tomaszewski Stefan, Adamowicz Ryszard, Marzec Lucjan, Stadnicki Krzysztof, Stępkowski Jerzy) zainteresował się gazetą pt. „Lekka Atletyka”, która pobudzała ich do samodoskonalenia się i naśladowania mistrzów, wzorując się na ich treningach. Dodatkowo nadal uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne i byli coraz lepsi, więc zaczęli startować w barwach SKS Horodło, LZS Strzyżów, Hrubieszów czy LZS Hrubieszów w takich miejscowościach jak: Kraśnik, Zamość, Chełm, Lublin, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski, Przeworsk czy nawet w Rzeszowie pod kierownictwem wówczas przewodniczącego powiatowego LZS Bogusława Nowaka czy przewodniczącego PKKFiT w Hrubieszowie Michała Starykiewicza. Mieli zakupione stroje sportowe i dresy żółto-czarne na koszt cukrowni, a kolce, które otrzymali z LZS były dla nich skarbem.


W latach 1962 – 1964 r. pełnił obowiązkową służbę wojskową, podczas której wykazał się swoimi wysokimi umiejętnościami sportowymi. Został powołany do kadry wojskowej i startował w różnych zawodach biegowych (m.in. 800 m – 1:57,5, 1500 m – 4:05), torach przeszkód, jak i w wieloboju. Był brany pod uwagę do światowych zawodów wojskowych, ale ostatecznie w nich nie uczestniczył. Po powrocie w rodzinne strony kończy kurs instruktora lekkiej atletyki i podejmuje pracę w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Hrubieszowie, gdzie kierownikiem był Franciszek Skierski. Biuro LZS mieściło się w baraku za starą apteką w Hrubieszowie. Razem założyli mnóstwo kół LZS w powiecie organizując dla nich wiele zawodów w różnych dyscyplinach sportowych.


W 1965 r. zakłada przy LZS „Olimpia” Strzyżów (tam mieszkał) sekcję lekkoatletyczną. Nadal sam startuje w biegach wytrzymałościowych (m.in. 12. a MP LZS na 800 m – 2:04,0), jak i gra w tym klubie w rozgrywkach ligowych czy pucharowych w piłkę nożną. Wielokrotnie startował, jako biegacz i przez płotki w Pucharze Miast, wojewódzkich zawodach ogólnych i LZS. Po zdobyciu mistrzostw województwa w biegach przez przeszkody na 1500 i 3000 m został powołany do kadry województwa lubelskiego.


W miarę upływu czasu koncentruje się na szkoleniu lekkoatletów i organizacji zawodów. Wyniki podopiecznych są coraz lepsze, co wpływa na wysokie miejsca w rywalizacji indywidualnej i drużynowej w biegach przełajowych, zmaganiach ligowych (do II ligi włącznie), Pucharze Miast, zawodów ogólnopolskich i zrzeszenia LZS, itd.


Do najlepszych szkolonych przez trenera zawodniczek i zawodników należy zaliczyć w chodzie sportowym: Ewa Musur, Izabela Wyroślak, Elżbieta Wołk, Agnieszka Łatka, Renata Jureczko, Zbigniew Sadlej, Robert Łukasiewicz, biegających: Maria i Barbara Paczos, Marzanna Ulidowska, Irmina Kwaśniewska, Urszula Dworak, Maja Hojda, Barbara Lizak, Dorota Gruca (Agros Zamość), Józef Flak, Tadeusz Wróblewski, Marek Kitliński, Henryk Lebiedowicz, Marian Rapa, Jacek Urbanowicz, Jan Szwiec, Narcyz Kłos, Wiesław Furmanek, Łucja, Wiesław i Marek Watrasowie, Bogdan Leszczuk, Janusz Wilczek, Krzysztof Pszenniak, Andrzej Kapusta, Józef Kurzawa, Tadeusz Wróbel, Zygmunt Klimczuk, Bogusław Kołciuk, Bogusław Cierech, Artur Jabłoński, Stanisław i Wiesław Krosmanowie, Ryszard Grabowski, Krzysztof Okoń, Maciej Tucki, Paweł Szostak, Albin Zacharczuk a także: Krystyna Kilińska (płotki, wielobój), Agata Paluch (płotki), Józef Wróbel (sprint), Piotr Spas (wzwyż), Artur Frel, Łukasz Koszałko i Jarosław Macioszek (biegi przez płotki), Eugeniusz Paczała (w dal), Edmund Sulowski, Józef Wasiel i Kamil Bełz (rzuty), itd…


Rekordy życiowe Andrzeja Kulczyńskiego w hrubieszowskich barwach: 400 m – 54,9 (1965 r.), 800 m – 2:04,0 (1965), 1000 m – 2:42,2 (1966), 1500 m – 4:15,1 (1965), 3000 m – 9:11,2 (1967), 5000 m – 16,52,2 (1967), 200 m ppł – 27,9 (1968), 400 m ppł – 59,6 (1969), 1500 m z przeszkodami – 4:28,0 (1967), 3000 m z prz. – 10:05,0 (1969), dal – 5.93 (1965), trójskok – – 12.12 (1965), wzwyż – 160 (1967), 100 m – 11,9 (1967), 200 m – 24,6 (1966).


Wielokrotnie odznaczany i nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim V klasy, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Odznaką Zasłużony Działacz LZS, Medalem za Krzewienie Idei Olimpijskich, Złotą, srebrną i brązową odznaką PZLA, Odznaką Zasłużony Sędzia LA i trener PZLA, Złotą i Srebrną Odznaką LOZLA, Medalami od 20 do 60-lecia LZS, Odznaką za Zasługi dla woj. zamojskiego. 

 

Laureat… Za zasługi w rozwój sportu wśród młodzieży, także centralnej honorowej „Trybuny Trenerów” i hrubieszowskiej statuetki im. Króla Władysław Jagiełły, Pięciokrotny zwycięzca plebiscytu Tygodnika Zamojskiego na najlepszego trenera, laureat plebiscytów na najlepszego trenera powiatu hrubieszowskiego, itd… z pucharami, medalami, proporczykami, dyplomami włącznie…

 

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w niedzielę 19.02.2017 r. przeżywszy 74 lata. Msza żałobna odbyła się 21.02.2017 r. w kościele św. Mikołaja w Hrubieszowie. Pochowany na cmentarzu w Strzyżowie gmina Horodło, gdzie „zaprasza” szczególnie tych, którzy zawdzięczają Mu tak WIELE, jak i tych, którzy o nim PAMIĘTAJĄ a może już trochę zapomnieli !!!

 

Opracował i przekazał dla celów wystawy… w latach 1965 – 1972 zawodnik w/w trenera, a następnie w latach 1972 – 2006 współtworzący razem z nim siłę hrubieszowskiej lekkiej atletyki – Marek Ambroży Kitliński (mak)

 

Wystawa została przygotowana przez Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie, która dziękuje następującym osobom za pomoc przy realizacji: Mirosławowi Dąbrowskiemu, Izabeli Kulczyńskiej, Markowi A. Kitlińskiemu, Arturowi Kernowi.

 

mak