20 kwietnia 2024

Paweł Szostak powołany do Kadry Polski!

Dzisiaj dwudziestoletni Paweł Szostak, kiedy rozpoczął treningi biegowe, jego wyniki daleko odbiegały od najlepszych w Polsce, ale on trenował, miał cel i silną motywację, dogonić, a nawet przegonić tych lepszych! W okresie juniorskim, już stanął kilkakrotnie na podium Mistrzostw Polski, nie poprzestał na tym, wybrał drogę, aby dogonić młodzieżowców i seniorów, a nawet ich wyprzedzić, i kroczy nią, został powołany do kadry Polski, jednocześnie studiuje.

Wielu uważa, że teraz młodzież nie ma celu i jest bez ambicji, może i tak z niektórymi jest, ale na pewno nie dotyczy to Pawła Szostaka! Dlatego zadałem Mu kilka pytań, a poniżej odpowiedzi.

 

Paweł, co tam u Ciebie?

– Witam Wszystkich. Na początku chciałem podziękować Panu za dalsze zainteresowanie się moją osobą, mimo że nie jestem już zawodnikiem Unii. Jeśli mogę powiedzieć bardzo ogólnie, to wszystko jest w porządku i nie mam powodów do narzekania 🙂

 

Jak zdrowie?

– Zdrówko, co najważniejsze dopisuje. Nie chciałbym zapeszać, ale kontuzje mnie omijają. W lutym miałem mały problem, ponieważ zaczęła mi się odnawiać ubiegłoroczna kontuzja biodra, ale szybko się z tym uporałem.

 

Co z nauką?

– Nie ukrywam, że jeśli chodzi o naukę, to u mnie zawsze był to ciężki temat :D. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że na AWF jest tak dużo zajęć, a zwłaszcza na 1 roku. Na szczęście dzięki IPSPN mogę wszystko sobie poukładać i bez problemu pogodzić naukę z trenowaniem.

 

Treningi?

– Jeśli chodzi o treningi to mogę się pochwalić, że z dniem 01.01.2013r zostałem powołany do Kadry Narodowej i mam zapewnione szkolenie z PZLA. Dzięki temu od stycznia do maja włącznie, raz w miesiącu wyjeżdżałem i będę wyjeżdżał na obóz, który trwa średnio 2 tygodnie. Jak wcześniej pisałem, zdrowie dopisuje, treningi mam układane adekwatnie do wieku, więc nic tylko realizować plan i dalej dążyć do celu 🙂

 

Atmosfera?

– Ludzie, którzy mnie otaczają, na co dzień sprawiają, że atmosfera jest bardzo dobra:) To jest bardzo ważne, ponieważ można się skupić na treningu, nauce i innych ważnych sprawach.

 

Czy jeszcze występuje tęsknota za Hrubieszowem?

– Tęsknota za Hrubieszowem była, jest i zawsze będzie. Spędziłem tu 19 lat. Wszystkie wspomnienia z dzieciństwa oraz okresu dorastania są związane z Hrubieszowem. Spędziłem tu także 4 wspaniałe lata w Unii, których nigdy nie zapomnę. 

 

Starty w zawodach?

– 10 Marca mam zaplanowany start na Przełajowych Mistrzostwach Polski Seniorów na dystansie 4km. Do startu na tych zawodach podchodzę bardzo poważnie i chciałbym uzyskać jak najwyższą lokatę aczkolwiek priorytetem w tym roku jest sezon letni.

 

Co dalej?

– Następnie po zawodach pakuję się i wyruszam na kolejne zgrupowanie do Wałcza. Tam będę trenował w dniach 11 – 24.03.2013 r.

Chciałbym podziękować ludziom, którzy trzymają za mnie kciuki i wierzą we mnie. Jak wszyscy wiemy, samemu ciężko jest coś osiągnąć i to nie tylko w bieganiu, lecz w każdym sporcie i dziedzinie życia. Mając wsparcie innych można zdziałać bardzo wiele, dlatego dziękuje wszystkim, którzy mnie wspierają.

Pozdrawiam wszystkich czytelników LH.

 

Dziękuję za odpowiedzi i trzymam kciuki za udany start na Przełajowych Mistrzostwach Polski, ponieważ Wiem, że nigdy nie zapomnisz skąd pochodzisz i gdzie stawiałeś pierwsze kroki sportowe!!!



Największe osiągnięcia Pawła Szostaka!

– absolwenta SP nr 3, Gimnazjum nr 3 i ZS nr 3, wszystkie szkoły z Hrubieszowa:


Przełajowe Mistrzostwa Europy – Budapeszt 2012

4. Drużynowo

26. Indywidualnie – 6 km

 

Medale Pawła Szostaka w Mistrzostwach Polski Juniorów (18/19 lat)

w barwach Unii Hrubieszów.

 

– Hala

Brąz  3000 m – 8:43:80; 2011 01 29 Spała

Srebro 3000 m – 8:33,58 ; 2012 01. 28 Spała

 

– Przełaje

Srebro 3000 m – 10:07,0; 03.2012 Szczecin

 

– Sezon letni

Srebro 3000 m – 8:16,79; 2012 06 22 Białystok

 

Warto podkreślić, że Paweł Szostak w 2012 roku popisał się tzw. hat – trickem, ponieważ zdobył trzy srebrne medale podczas Mistrzostw Polski Juniorów w hali, przełajach i na stadionie!

 

Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS

Złoto – 3000 m – 8:34,57; Słubice, 2011

Złoto – 3000 m – 8:33,99; Siedlce, 2012

 

 

Opracował – mak

Na zdjęciu – Trzeci od lewej Paweł Szostak z innymi reprezentantami Polski, podczas Przełajowych Mistrzostw Europy w Budapeszcie 2012 r.