19 kwietnia 2024

Piotr Wielosz-Hałasa Mistrzem Polski!

W dniu 17.09.2016 r. na lotnisku Turbia w Stalowej Woli odbyły się 81 Mistrzostwa Polski Modeli Swobodnie Latających klas F1A, F1B, F1C, w których również znakomicie rywalizowali modelarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jedynka” w Hrubieszowie i co najważniejsze podopieczny instruktora Leszka Kryszczuka Piotr Wielosz-Hałasa okazał się najlepszy w kraju. Wielkie Gratulacje!!! O relację z zawodów poprosiłem p. Leszka Kryszczuka.

Instruktor UKS „Jedynka” Hrubieszów sekcja – modelarstwo – Leszek Kryszczuk:

Mistrzostwa Polski zostały zorganizowane przez Aeroklub Polski, Aeroklub Stalowowolski oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Zawody przebiegały w atmosferze ostrej rywalizacji sportowej, przyjechały na nie najlepsze ekipy z Polski. Podczas zawodów panowało lekkie zachmurzenie, silny wiaterek, zmieniający dość często kierunek, co sprawiało trudności startującym modelarzom, nawet tym z dużym doświadczeniem.  Modele szybowców odlatywały na dużą odległość w różnych kierunkach.

Zawody rozpoczęły się o godzinie 8.00,  odbyło się pięć kolejek lotów, czas pierwszej kolejki 240 sekund, czas następnych trzech kolejek-180 sekund i ostatniej ponownie 240 sekund. Nasi zawodnicy wystartowali w klasie modeli F1A w następującym składzie; Łukasz Flisiuk, Dominik Skwarek, Piotr Wielosz-Hałasa.

W klasyfikacji końcowej ze startujących blisko czterdziestu zawodników, maksymalne czasy wykonał tylko jeden zawodnik Piotr Wielosz-Hałasa, który zajął 1 miejsce i tym samym otrzymał tytuł Mistrza Polski.

Dominik Skwarek uplasował się na pozycji 12, a Łukasz Flisiuk, poprzez rozregulowany model znalazł się na początku trzydziestki. Drużynowo zajęliśmy wysokie 4 miejsce w klasyfikacji modeli klasy F1A, a w generalnej klasyfikacji modeli F1A, F1B i F1C- 5 miejsce.

Sukces zawodników z Hrubieszowa jest tym bardziej większy, że wszyscy są jeszcze juniorami a wygrana Piotra w Mistrzostwach Polski seniorów, daje duże nadzieje na jeszcze lepsze rezultaty w zawodach rangi Mistrzowskiej. Ostatni złoty medal z Mistrzostw Polski został przywieziony przez instruktora Wiesława Korczaka pod koniec lat 70-tych (mak – trzykrotnie pod rząd: – w 38 Mistrzostwach Polski Modeli Latających F1A w Lesznie Wlkp. w dn. 7 – 9 IX 1973 r. – w 39 Mistrzostwach Polski Modeli Latających F1A w Lesznie Wlkp. w dn. 2 – 4 IX 1974 r. – w 40 Mistrzostwach Polski Modeli Latających F1A w Lesznie w dn. 3 – 7 IX 1975 r.).