19 kwietnia 2024

Skoczek hrubieszowskiego pułku wystartował w Pucharze Świata w Argentynie

W miejscowości Cordoba, w Argentynie zostały rozegrane jedne z najważniejszych tegorocznych zawodów spadochronowych w konkurencjach klasycznych – 14. Puchar Świata FAI w Akrobacji Indywidualnej i Celności Lądowania.

Odbyły się w dniach 19-25.05.2019 r. i zgromadziły czołówkę światową zawodników rywalizujących w tych konkurencjach.

W klasyfikacji kobiet znalazło się dwadzieścia dziewięć pań, a mężczyzn było sklasyfikowanych sześćdziesięciu. Jedynym reprezentantem Polski w tym gronie był najlepszy obecnie polski klasyczny skoczek spadochronowy, żołnierz 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, mł. chor. rez. Rafał Zgierski.

O wysłaniu tak skromnej reprezentacji zdecydowały względy finansowe. Przydzielone przez przewodniczącego komisji spadochronowej Aeroklubu Polskiego środki finansowe pozwoliły na wysłanie tylko jednego reprezentanta naszego kraju. Dobrze, że udało się wysłać Rafała Zgierskiego, bo stanął na wysokości zadania i godnie reprezentował pułk, Hrubieszów i Polskę.

Argentyna przywitała wszystkich biorących udział w Pucharze bardzo wymagającymi warunkami atmosferycznymi. Najwięcej problemów w konkurencji celności przysparzał wszystkim zawodnikom silny wiatr. Podmuchy powodowały, że nawet najlepszym na świecie zdarzały się lądowania poza przyrządem do pomiaru wyniku. Trzeba też dodać, że organizatorów trudno było zniechęcić i zawody zostały rozegrane w maksymalnym wymiarze.

Mł. chor. rez. Rafał Zgierski startował tylko w konkurencji celności lądowania, ponieważ w tym się specjalizuje i cały wysiłek treningowy skupia na tej konkurencji. W celności wszyscy wykonali po osiem przewidzianych regulaminem skoków, a ci z najlepszymi wynikami skakali również skoki półfinałowe i finałowe. Niektórzy wykonali również skoki dogrywkowe, były to skoki o drugie miejsca zarówno w klasyfikacji pań jak i mężczyzn.

Rafał Zgierski doszedł do półfinału i zakończył rywalizację na bardzo wysokim dziewiątym miejscu, uzyskując wynik 13 centymetrów w dziewięciu skokach. W klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Tabor Hynek z Czech z wynikiem 5 centymetrów w dziesięciu skokach. Na drugim miejscu – po skokach dogrywkowych – z takim samym wynikiem 8 centymetrów znaleźli się: Jiri Gecnuk z Czech i Gao Tianbo z Chin.

W klasyfikacji kobiet na podium stanęły trzy reprezentantki Chin. Na najwyższym podium znalazła się Zhao Tiantian z wynikiem 9 centymetrów, a na miejscu drugim z wynikiem 19 cm – co świadczy o poziomie trudności – uplasowały się dwie zawodniczki: Xing Yaping i Zhang Ling.

Trzymamy kciuki za kolejne starty mł. chor. rez. Rafała Zgierskiego, ponieważ sezon spadochronowy dopiero się zaczyna, a najważniejsza impreza czeka wojskowych spadochroniarzy dopiero w październiku. Będą to Mistrzostwa Świata Armii CISM, które odbędą się w Chinach.

(Tekst i zdjęcia:mjr Artur Gosiewski / 2.hpr)