Spadochronowy Puchar Świata w Rijece

W dniach 14 – 16 czerwca, w chorwackiej Rijece, odbyły się pierwsze zawody z cyklu Spadochronowego Puchary Świata 2019.

Rozpoczął się już cykl Spadochronowego Pucharu Świata 2019. Pierwsze zawody, rozegrane w chorwackiej Rijece, a w zasadzie na lotnisku Grobnik, w dniach 14 – 16 czerwca potwierdziły dobre przygotowanie do sezonu reprezentantów Wojska Polskiego w spadochronowej celności lądowania.

Drużyna „Poland Military Team I” skończyła zawody na bardzo wysokim piątym miejscu. Najwyżej notowani Polacy w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn to: st. szer. Piotr KUT (OSWRiS) z wynikiem 10 cm na miejscu dziewiątym, kpr. Rafał FILUS (OSWRiS) z wynikiem 11 cm na miejscu trzynastym i mł. chor. rez. Rafał ZGIERSKI (2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie) z wynikiem 12 cm na miejscu siedemnastym. Rozrzut miejsc jest spowodowany tylko i wyłącznie sporą ilością zawodników z takimi samymi wynikami, stąd trzy kolejne miejsca to: 9, 13, 17.

Poza Rafałem ZGIERSKIM, z 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, w Spadochronowym Pucharze Świata Rijeka 2019 brali udział również: mjr Artur GOSIEWSKI i st. szer. Mateusz STACHURA.

Tegoroczne zawody w Rijece zebrały dwadzieścia dziewięć drużyn. Mężczyzn zostało sklasyfikowanych stu dziewiętnastu, a kobiet dwadzieścia cztery. Skoki wykonywano z samolotów Cessna 185 i Cessna 206.

W zawodach startowały trzy polskie zespoły: „Poland Military Team I”, „Poland Military Team II” oraz „KRAKÓW Wawel”. Na piętnaście osób w tych trzech zespołach, dwanaście jest członkami Reprezentacji Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie, której koordynatorem jest ppłk Wojciech POLCZYK (OSWRiS).

W drużynie, która uplasowała się tuż za podium, czyli na piątym miejscu, startowali w kolejności skoku: plut. Tomasz PODSTAWKA (6. bpd), st. chor. sztab. Piotr BŁAŻEWICZ (OSWRiS), kpr. Rafał FILUS (OSWRiS), mł. chor. rez. Rafał ZGIERSKI (2. pr) i st. szer. Piotr KUT (OSWRiS).

Rozgrywanie konkurencji poprzedzone było możliwością wykonania skoków treningowych, z czego skorzystały polskie zespoły. Regulamin zawodów pucharowych przewiduje wykonanie ośmiu kolejek skoków przez wszystkich zawodników, a minimalną liczbę pełnych kolejek skoków do uznania zawodów za rozegrane na cztery. W wypadku tegorocznej edycji Pucharu w Rijece udało się zrealizować plan maksymalny. Mało tego – udało się go zrealizować w dwa dni, a nie w trzy, jak przewidywał komunikat organizacyjny. Pomimo bardzo trudnych, termicznych warunków, wyniki uzyskane przez najlepszych zawodników były na dobrym poziomie.

Po podsumowaniu wszystkich centymetrów, komisja sędziowska zaprezentowała oficjalny komunikat. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajął czeski „Czech Republic Military Team I” z wynikiem 55 cm. Miejsce drugie przypadło dla włoskiego „PD Factory Team Accuracy” z wynikiem 69 cm, a miejsce trzecie dla węgierskiego „Hungary CISM” z wynikiem 70 cm.

Klasyfikację indywidualną mężczyzn wygrał Oleg FOMIN z Białorusi z wynikiem 3 cm, miejsce drugie przypadło dla Stefana WIESNERA z Niemiec z wynikiem 5 cm, a miejsce trzecie dla Vittorio GUARINELLI z Włoch, z takim samym wynikiem.

Klasyfikację indywidualną kobiet wygrała Aksana FAMINA z Białorusi z wynikiem 7 cm, miejsce drugie zajęła Maja SAJOVIC ze Słowenii z wynikiem 13 cm, a miejsce trzecie zajęła Tatjana GUSTKE z Niemiec z wynikiem 14 cm.

Wszystkim wygranym gratulujemy sukcesów!

(tekst i zdjęcia: mjr Artur Gosiewski / 2.hpr)