19 kwietnia 2024

Tygodnik Zamojski – Z Historii sportu… (część 1)

W popularnym Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, poniżej publikacja pierwszego odcinka. Może kogoś to zainteresuje, przypomni…

 

Tygodnik Zamojski – Z Historii sportu… (część 1)

 

1920 rok – Jesienią w Zamościu powstała drużyna piłkarska przy 23 Pułku Piechoty, która przyjęła nazwę Wojskowy Klub Sportowy (WKS) Zamość. Rok później zespół przystąpił do turnieju kwalifikacyjnego zorganizowanego przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Lublinie.

 

1922 – W tym roku WKS Zamość przystąpił do piłkarskich rozgrywek w klasie B rywalizując z drużynami z Dubna, Kowla, Łucka, Włodzimierza i WKS Lublin (juniorzy).

 

1922 – dr Stefan Czarnecki założył w Tomaszowie Lubelskim Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, zostając prezesem.

 

1922 – Na początku roku przy 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie powołano Wojskowe Koła Sportowe.  Już 29 marca sekcja jeździecka zadebiutowała w zawodach w Lublinie, w których B. K. Sawicki na koniu Quivive wygrał bieg długodystansowy z przeszkodami na 15 km.

 

1925 – 5 kwietnia w Lublinie odbyło się zebranie organizacyjne Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, na którym obecny był przedstawiciel WKS Zamość p. por. Eberchart.

 

1925 – Józef Maź założył Szkolny Klub Sportowy „Junak” w Szczebrzeszynie.

 

1934 r. – Hetman Zamość rozpoczął rozgrywki w piłkarskiej klasie C, w których zajął 1. miejsce i awansował do klasy B.

 

1945 – Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Biłgoraju powstał Klub Sportowy Łada Biłgoraj. Nazwa pochodzi od rzeki Łady, przepływającej przez miasto Biłgoraj.

 

1948 –24 kwietnia został założony Tyszowiecki Klub Sportowy Huczwa Tyszowce z sekcją piłki nożnej.

 

1972 – Rozpoczął działalność LKS Znicz Biłgoraj z sekcjami podnoszenia ciężarów i lekkiej atletyki.

 

1976 – 23 października powołano Wojewódzki Klub Sportowy „Agros” Zamość z sekcjami: podnoszenie ciężarów (odpowiedzialny – Zbigniew Ziemiński), lekkoatletyka (Lucjan Ksykiewicz), kolarstwo (Zygmunt Czyżewski) i łucznictwo (Edward Kozyra). Prezesem został wybrany Władysław Zubala a kierownikiem klubu został Tadeusz Sokołowski.

 

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum rodzinne Marii Ciesielczuk z Radzimińskich