Z historii hrubieszowskiej LA – 25 lat temu

– ZŁOTY MEDAL zdobyła Maria Paczos w biegu na 1500 m. wynikiem 4:31,19 min. podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorek w Zabrzu, Ireneusz Barański był V – ty w Trójboju płotkarskim 54,26 sekundy i VI – ty w Dwuboju płotkarskim 17,13 sek.

Reklamy

– SREBRNY MEDAL wywalczyła Maria Paczos w biegu na 2000 m. wyn. 6:25,0 min. podczas Przełajowych Mistrzostw Polski w Warszawie. Druż ynowo Unia na VI miejscu w Polsce;

– Podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Białymstoku SREBRNE MEDALE otrzymali: Maria Paczos za 1500 m. -4:28,38 i Ireneusz Barański za 400 m. p.pł. -53,48, IV miejsce zajął Robert Łukasiewicz w chodzie na 10 km. uzyskując metę w 48:26,6 min.;

– BRĄZOWY MEDAL zdobył Robert Łukasiewicz za chód na dystansie 20 km. – 1.44:42 godz. podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Kaliszu;

– Maria Paczos zajęła VII miejsce w biegu na 1500 m. – 4:28,74 min. podczas XXII Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Zabrzu;

– Podczas Przełajowych Mistrzostw Polski LZS w Łomży ZŁOTY MEDAL zdobyła Maria Paczos w biegu na 2,5 km.

– W Mistrzostwach Polski LZS w Białymstoku ZŁOTE MEDALE zdobyli: Ireneusz Barański na 110 pł. – 15,29 i 400 pł., Jolanta Kotko za 200 m., Robert Łukasiewicz chód 10 km. – 47:08,4, Maria Paczos 1500 m. – 4:26,34 i na 800 m., SREBRNE MEDALE: Wiesław Krosman 800 m. – 1:56,05, Artur Szumiata 400 pł. – 57,35; BRĄZOWE MEDALE: Stanisław Krosman 800 m. – 1:56,20, Andrzej Kapusta 1500 m. – 4:01,50; V miejsca: Kotko Jolanta 100 m. i Grabowski Ryszard 3000 m. – 8;55,92 min.;

– M. Paczos podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego w Warszawie w biegu juniorek o puchar „Przyjaciółki” zajęła na 1500 m. 3 miejsce z wynikiem 4:30,32 min.

– I klasy sportowe w Unii posiadali: Maria Paczos za 1500 m. i Ireneusz Barański 400 m. p.pł., II Klasy: Robert Łukasiewicz chód 10 km. – 47:08,4, Zbigniew Sadlej chód 20 km. – 1.39:55, Jolanta Kotko 200 m. – 25,5, Barbara Paczos 3 km., Lizak Barbara 3 km. – 10:13,22, Danuta Kamieniarz wzwyż – 1.65, Andrzej Guzina trójskok – 14.55;

– Strefowy Mityng Juniorów w Warszawie w Hali: 1. Małgorzata Muzyczuk 400 m. – 1:00,0 min.; 1. Maria Paczos 800 m. – 2:13,7; 1. Krosman Wiesław 800 m. – 2:01,0; 1. Grabowski Ryszard 2000 m. – 5:54,9; 2. Jolanta Kotko 300 m. – 43,0; 3. Ireneusz Barański 300 m. – 37,3; 3. Chomik Henryka 1500 m. – 5:06,8; 2. Kostrubiec Edward 1500 m. – 4:12,6;

– IV miejsce Unii w Lidze Juniorów I rzut rozegrany w Częstochowie (1. Górnik Zabrze); Najlepszy wynik uzyskał Robert Łukasiewicz za chód na 10 km. – 50:29,2 (112 pkt.);

– I miejsca w Mistrzostwach Makroregionu Juniorów Młodszych w Kielcach, zajęli Krosman Stanislaw 800 m. – 1:58,1, Jolanta Kotko 200 m. – 25,5 (do dzisiaj są małżeństwem);

– Otwarte Mistrzostwa Województwa Lubelskiego Juniorów, I miejsca: Magdalena Tokarska 400 m. – 59,7 i Ireneusz Barański 400 pł. – 54,9;

– Były zawodnik Unii Tadeusz Wróbel reprezentując AZS Bała Podlaska uzyskał wyniki: 800 m. – 1:50,96, 1500 m. – 3:50,02, trener Janusz Wilczek;

– Reprezentujący przez rok 1976 Unię Wiesław Furmanek reprezentując Hutnik Kraków uzyskał wyniki: 1000 m. – 2:31,8, 1500 m. – 3:49,4, 3000 m. – 8:07,19 (14 wynik w Polsce), 5000 m. – 13:51,77 (10)

– Unia zajęła I miejsce w punktacji klubów na V Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży w Biegach Przełajowych w Tomaszowie Lub.

– Były zawodnik Unii Zygmunt Klimczuk reprezentując AZS Biała Podlaska uzyskał wyniki: 5000 m. – 14:38,23, 10 000 m. – 31:34,29;

– Były zawodnik Unii Krzysztof Stipura reprezentując AZS Biała Podlaska uzyskał wyniki: kula – 15.40, dysk – 47.10;

– Późniejszy trener Unii Mirosław Dziemiach reprezrentując AZS Biała Podlaska uzyskał wyniki: kula – 15.34, dysk – 53.84 (21 wynik w Polsce);

– Były zawodnik Unii Marek Klinszport reprezentując podczas studiów na AWF, AZS Poznań rzucił oszczepem – 68.72 (32 wynik w Polsce);

– Była zawodniczka Unii Marzanna Ulidowska podczas studiów reprezentowała Orkan Poznań uzyskując wyniki: 800 m. – 2:15,16, 1000 m. – 2:59,57, 1500 m. – 4:27,69 (23 wynik w Polsce), 3000 m. – 9:22,0 (7);

– Była zawodniczka Unii Jolanta Pańczyk podczas studiów reprezentowała AZS Lublin uzyskując wyniki: 400 pł. – 1:01,84 (18 wynik w Polsce) i pomiar ręczny 1:03,1 (6);

– Była zawodniczka Unii Joanna Korzeniowska reprezentując podczas studiów AZS Biała Podlaska skoczyła w dal – 5.53;

– Pochodząca ze Strzyżowa Anna Laskowska podczas nauki w szkole średniej reprezentowała Agros Chełm rzucając oszczepem – 47.04;

– Andrzej Kulczyński był Vice Prezesem d/s. szkoleniowych w Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki w Zamościu, Krzysztof Pszenniak sekretarzem, Barbara Baran skarbnikiem, Leon Wodziński, Henryk Lebiedowicz, Marek A. Kitliński, Stanisław Jachimczuk i Michał Starykiewicz członkami OZLA w Zamościu;

– LKS „Unia” zajęła I miejsce w pkt. zespołowej podczas Przełajowych Mistrzostw Województwa LZS i Szkół Rolniczych.

zobacz zdjęcia >>

Na zdjęciach:
1. Bajurko, Guzina, Kapusta
2. Barański I.
3. Furmanek Wiesław
4. J. Pańczyk
5. Kamieniarz Danuta
6. Klinszport Marek na podium MPJ
7. Kotko, Barański, Cygan
8. L. Wodziński i Turkowice
9. Marzanna i Irmina
10. Medal Barańskiego MPJ w 1981 r.
11. Muzyczuk Małgorzata młoda
12. Paczos, Dąbrowski, Bajurko od prawej

Tekst opracował mak