Złoty medal w Pucharze Europy w Celności w Mołdawii

Od złotego medalu w klasyfikacji kobiet rozpoczęła ppor. Irena Paczek-Krawczak swoją tegoroczną rywalizację w cyklu Pucharu Europy Wschodniej w Celności 2019.

Miało to miejsce na pierwszych zawodach Pucharu w tym roku, które zostały rozegrane w mołdawskiej miejscowości Avdarma, w dniach 7 – 9 czerwca. Zawody jeszcze przyniosły brązowy medal naszym reprezentantom w klasyfikacji drużynowej. A można powiedzieć, że jest to medal wywalczony przez Reprezentację Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie, ponieważ wszyscy członkowie zespołu są również członkami takowej.

W drużynie startowali: zdobywczyni złotego medalu ppor. Irena PACZEK-KRAWCZAK, st. chor. sztab. Piotr BŁAŻEWICZ z OSWRiS SP z Poznania, st. szer. Kamil WÓJCIAK z 6. batalionu logistycznego i szer. Jakub MRÓZ z OSWRiS.

Zespół „KRAKÓW Wawel” biorący udział w tym projekcie od początku jego istnienia jest wystawiany przez Wojskowy Klub Sportowy „Wawel” z Krakowa, organizatora polskiej edycji the East European Accuracy Cup. Jednak w przedsięwzięcie są zaangażowani żołnierze różnych jednostek wojskowych prowadzących szkolenie spadochronowo – desantowe, będący członkami Reprezentacji WP w Spadochroniarstwie i nie tylko.

Między innymi jest to podporucznik Irena PACZEK-KRAWCZAK, która na co dzień pełni służbę w 12. „Błękitnej” Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. Ponieważ jednak nie jest to jednostka wojskowa prowadząca szkolenie spadochronowe, a pani porucznik jest członkiem spadochronowej kadry WP, to ppor. PACZEK-KRAWCZAK zwróciła się o objęcie szkoleniem spadochronowo – desantowym do dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i już drugi rok reprezentuje nie tylko 12. BZ ale i 2. PR w wojskowym współzawodnictwie w sporcie spadochronowym. Od początku bierze też udział w Pucharze Europy Wschodniej w Celności.

Warto tylko przypomnieć, że w roku 2017 była trzecia w klasyfikacji generalnej kobiet, a w ubiegłym roku druga.

W tym roku pierwsze zawody cyklu przywitały zawodników bardzo kapryśną pogodą, która charakteryzowała się burzami z intensywnymi opadami oraz silnym wiatrem. Pomimo to zawodnicy mogli wykonać po trzy skoki treningowe i sześć skoków zawodniczych. Wszystkie skoki wykonywano z samolotu An-2.

W sześciu skokach liczonych do klasyfikacji na zawodach ppor. Irena PACZEK-KRAWCZAK łącznie osiągnęła wynik 14 cm i tym samym wywalczyła sobie pierwszą lokatę wśród pań. Druga była Ivanka DRINGOVA z bułgarskiego zespołu „AVALON” z wynikiem 17 cm, a trzecie miejsce zdobyła Gabriela BALASCAU z „AEROCLUBUL ROMANIEI” z wynikiem 20 cm.

Klasyfikację mężczyzn wygrał Istvan ASZTALOS z „HUNGARY SZOLNOK” z wynikiem 9 cm, drugi był Viacheslav MAKAREV z drużyny „RUSSIA” z wynikiem 10 cm, a trzeci był Aleksandar CVETKOVIC z drużyny „AVALON” również z wynikiem 10 cm. Wysokie, piąte miejsce zajął st. szer. Kamil WÓJCIAK z 6. batalionu logistycznego.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół „AVALON”, drugie miejsce zajęła drużyna „AEROCLUBUL ROMANIEI”, a miejsce trzecie wywalczyli nasi reprezentanci skaczący w „KRAKÓW Wawel”.

(Tekst i zdjęcia: mjr Artur Gosiewski / 2.HPR)