Atak na polskich żołnierzy

Afganistan

Reklamy

6 sierpnia, o godz. 8.45 czasu afgańskiego (6.15 czasu polskiego) w południowej części prowincji Ghazni doszło do ataku na siły zadaniowe Zgrupowania Bojowego Bravo. W wyniku wybuchu przydrożnej bomby zginął st. szer. Dariusz Tylenda, ponadto rany odniosło 5 polskich żołnierzy.

6 sierpnia, o godz. 8.45 czasu afgańskiego (6.15 czasu polskiego) w południowej części prowincji Ghazni doszło do ataku na siły zadaniowe Zgrupowania Bojowego Bravo.

Rebelianci przygotowali zasadzkę na przemieszczające się siły zadaniowe Zgrupowania Bojowego Bravo uczestniczące w afgańsko-polskiej operacji. Doszło do ataku silnym ładunkiem wybuchowym oraz do wymiany ognia. W wyniku wybuchu przydrożnej bomby zginął st. szer. Dariusz Tylenda, ponadto rany odniosło 5 polskich żołnierzy.

Na miejsce zdarzenia natychmiast zostały wezwane śmigłowce ewakuacji medycznej, które przetransportowały rannych do szpitala w Ghazni. Stan jednego z poszkodowanych lekarze określają jako bardzo ciężki. Życiu pozostałych żołnierzy nie zagraża niebezpieczeństwo, zostaną oni wkrótce przetransportowani do szpitala koalicyjnego w Bagram.

W wyniku podjętych natychmiastowych działań polscy żołnierze zatrzymali 5 rebeliantów podejrzanych o przeprowadzenie ataku, wśród których była osoba odpowiedzialna za odpalenie ładunku wybuchowego.

W ataku śmierć poniósł st. szer. Dariusz Tylenda. Służył w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Miał 31 lat. Pozostawił żonę i dziecko. Rodziny poległego i poszkodowanych żołnierzy zostały powiadomione o zdarzeniu.

* * *

Polskie Siły Zadaniowe wraz z 203. Korpusem wchodzącym w skład Afgańskich Sił Bezpieczeństwa od kliku dni prowadzą operację, której celem jest poprawa bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. 6 sierpnia w operacji brały udział 2 wzmocnione kandaki (odpowiedniki batalionów) z 3 Brygady Armii Afgańskiej, 2 plutony z Zgrupowania Bojowego Bravo oraz Zespół Doradczo-Szkoleniowy OMLT.

Aktywnie realizowane są także szeroko zakrojone działania operacyjne, mające na celu eliminację osób zaangażowanych w ataki na siły koalicyjne. W wyniku prowadzonych działań w nocy z 1 na 2 sierpnia polscy żołnierze schwytali sprawców czerwcowego porwania afgańskich policjantów oraz wyeliminowali 5 rebeliantów.

W najbliższym czasie Polskie Siły Zadaniowe będą prowadziły działania mające na celu zatrzymanie przywódców rebeliantów odpowiedzialnych za zaplanowanie ataku, w którym poległ st. szer. Dariusz TYLENDA.

por. Sebastian Kostecki
Szef Sekcji informacyjno – prasowej
Polskie Siły Zadaniowe „White Eagle”
Ghazni