Co ludzie powiedzieli – lokalna historyczna wystawa multimedialna

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie w imieniu Stowarzyszenia Praktyków Kultury zaprasza do zapoznania się z jedyną w swoim rodzaju wystawą multimedialną „Co ludzie powiedzieli”.

Reklamy

 

Już od wielu lat Stowarzyszenie Praktyków Kultury podróżuje po miejscowościach przy wschodniej granicy Polski prowadząc warsztaty dla lokalnej młodzieży. Rozmawiamy z nimi o życiu w wielokulturowej wspólnocie, o szacunku dla inności i historii. Tworzymy filmy, gry i zwiedzamy ich okolice z nowej perspektywy – na szczudłach.

Podczas ostatnich wakacji w ramach projektu Przygraniczni w Działaniu, wspólnie z zaprzyjaźnionymi już młodymi ludźmi z Krynek, Michałowa i Dołhobyczowa, słuchaliśmy dawnych opowieści. Rozmawialiśmy z przedstawicielami różnych pokoleń, zbieraliśmy wspomnienia, piosenki, anegdoty. Pytaliśmy o dawne zwyczaje, sąsiadów, granicę, wielokulturowość.

Zebrane opowieści przekształciliśmy w mobilną, multimedialną wystawę, którą będzie można odwiedzać w przygranicznych miejscowościach w styczniu, lutym i marcu. Pojawiające się w historiach motywy zostały zorganizowane w kilka instalacji: podwórko, jedzenie, zakład fotograficzny.

Instalacje obrazują różne obszary życia ludzi sprzed wojny. Pokazujemy wielokulturowe społeczności, ich codzienne doświadczenia, marzenia, przyjemności. Rzeczy, o których opowiadamy mieszczą się w przedziale czasowym 1918­1939.

Pokazujemy wielokulturowość, która już miała miejsce po to, by ponownie zrobić jej miejsce.

Wystawa opiera się na opowieściach, które udało nam się zebrać, na pewno jest niekompletna, na pewno czegoś jest za dużo i czegoś jest za mało. Ale to właśnie jest subiektywizm pamięci.

Oglądanie wystawy będzie miało formę gry. Każda instalacja to jedno zadanie do wykonania (czasami podzielone na kilka etapów). Zadania rozwiązuje się w 3­osobowych zespołach. Wystawa ma strukturę góry lodowej. Pokazujemy to, co widać, słychać i czuć. Poprzez rozwiązywanie kolejnych zadań gracze szukają informacji o tym, czego nie widać i doświadczają tego.

Przyjdź, zobacz, posłuchaj!

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie w dniach 2 – 6.02.2016 r. gościć będzie Praktyków Kultury prezentujących wystawę „Co ludzie powiedzieli”.

 

Wystawę będzie można oglądać w Hrubieszowskim Domu Kultury przy ulicy 3-go Maja 7.

Wstęp wolny.

Mile widziane grupy.

Więcej informacji: praktycy.org/pwd,  tel. 693432745 lub w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. 3 Maja 7; tel. 84 969 30 47, mbp.hrubieszow@gmail.com