20 kwietnia 2024

Czy warto kupić mieszkanie?

Własnościowe mieszkanie, jak pokazują najnowsze sondaże TNS OBOP, to jedno z najpopularniejszych marzeń młodych Polaków. Chęć posiadania własnego kąta podziela aż 85% rodaków poniżej 30 roku życia, jedynie nieliczni wolą inne rozwiązania.

Artykuł sponsorowany

 

Z drugiej strony – od jakiegoś czasu rosną ceny na rynku nieruchomości. Nie wiadomo, jak długo tendencja będzie się utrzymywać. Dla wielu Polaków zakup własnego lokalu wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, i to na wiele lat. Trudno ocenić, czy takie rozwiązanie w przyszłości okaże się mądrym posunięciem, czy narazi nas na znaczne koszty, na przykład w przypadku dużego spadku wartości nieruchomości.

 

Polacy kupują, zwłaszcza z dopłatą MdM

Jednak takie ekonomiczne rozważania nie przerażają nabywców nieruchomości. Rok 2016 jest rekordowy pod każdym względem, co pokazuje szybkie wyczerpanie się środków w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Pieniądze na bieżący rok skończyły się już w marcu, a w sierpniu prawdopodobnie banki przestaną przyjmować wnioski na rok kolejny, gdyż rozdysponują 50% środków na to przeznaczonych. Program MdM to rządowa inicjatywa, skierowana do ludzi poniżej 35 roku życia, planujących nabycie pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego. W jego ramach można liczyć na sfinansowane części lub całości wkładu własnego w ramach kredytu hipotecznego na zakup lokalu. Program ma potrwać do końca września 2018 roku, jednak eksperci szacują, że większość środków może zostać przydzielona już w połowie 2017 roku. Dla wszystkich, którzy w ten sposób chcą częściowo sfinansować nabycie własnego „M” to ostatni dzwonek, by zainteresować się tematem. O programie MdM można poczytać na mdmprogram.com.  

 

Tanie mieszkania na prowincji, droższe w dużych miastach

Wzrost cen nieruchomości nie jest równomierny na obszarze całego kraju. Najszybciej drożeją mieszkania w dużych aglomeracjach, w mniejszych miejscowościach różnice w porównaniu do cen sprzed 3-5 lat są prawie niezauważalne. Za szczęśliwców uważać się mogą osoby, które kupiły mieszkanie w Warszawie, Poznaniu lub Gdańsku najpóźniej w połowie zeszłej dekady – ceny wzrosły tam niemal dwukrotnie. Widać to także w limitach MdM –  maksymalnej kwocie, za jaką można kupić mieszkanie w tym programie. Różnice w cenach za 1m2, jaki można wydać w Warszawie a np. na Podlasiu są bardzo duże, i na 2. kwartał 2016 roku wynoszą przykładowo: 6 353,30 zł na rynku pierwotnym w stolicy oraz 4 139,85 zł dla gmin miejskich i miejsko-wiejskich w województwie podlaskim.

 

Czy nie jest za późno na zakup nieruchomości?

Duży wzrost cen mieszkań w ostatniej dekadzie sprawia, że wiele osób ma wątpliwości, czy faktycznie je na to stać. Program MdM, który w tej chwili stanowi jeden z głównych napędów na rynku nieruchomości sprawił jednak, że stworzyły się luki, które warto rozważyć, jeśli samodzielnie planujemy sfinansowanie całego przedsięwzięcia.

Przede wszystkim, powstała znaczna wyrwa cenowa pomiędzy mieszkaniami małymi, do 75m2, spełniającymi normy programu, a tymi o większym metrażu. Jeśli myślimy o własnym „M” bez rządowej pomocy – większe lokale staniały, gdyż brakuje na nich nabywców. Warto rozważyć taką możliwość i skorzystać np. z pomocy rodziców lub innych krewnych przy zwiększeniu zdolności kredytowej lub sprzedać mniejszą nieruchomość w celu zakupu większej.

Drugim sposobem na zdobycie własnego kąta jest budowa domu jednorodzinnego. Dla mieszkańców większych miast budowa niewielkiego domu w pobliskich gminach jest bardziej opłacalna niż zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Warto wspomnieć, że pomoc rządowa dla osób budujących w systemie gospodarczym w ramach programu MdM nie podlega tym samym prawom, co zakup na kredyt hipoteczny. Wsparcie polega na zwrocie części podatku VAT z zakupionych materiałów budowlanych.

 

Prognozy na przyszłość – na razie nieruchomości nie stanieją

Prognozy ekspertów wskazują, że rosnące ceny na rynku nieruchomości, choć już nie tak szybko, jak do tej pory, utrzymają się przez kolejnych parę lat. Do wzrostu kosztów zakupu przyczynić się może także wygaśnięcie okresu ochronnego na wykup nieruchomości przez obcokrajowców. Zmieniły się także przepisy dotyczące prawa budowlanego, upraszczające procedurę wydawania pozwoleń i przekwalifikowywania gruntów rolnych na działki budowlane. To także może istotnie wpłynąć na tendencje wzrostowe na rynku nieruchomości.

 

fot. materiał sponsora