20 kwietnia 2024

Desant hrubieszowskich zwiadowców nad Jeziorem Białym

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w ramach szkolenia spadochronowo – desantowego są skoki spadochronowe wykonywane do zbiorników wodnych.

 

Żołnierze pododdziałów rozpoznawczych, instruktorzy spadochronowi i kandydaci na instruktorów spadochronowych w wykazie skoków spadochronowych przewidzianych do realizacji mają skok według zadania nr 7, czyli skok ze spadochronem do wody. Jest to zadanie o wyższym stopniu trudności zarówno dla organizatorów, jak i dla skaczących.

W roku bieżącym wykonywanie przez żołnierzy 2. pułku rozpoznawczego skoków spadochronowych do wody zostało zaplanowane w pierwszych dniach lipca do rejonu wodowania Jezioro Białe. Żeby przylot statku powietrznego zabezpieczającego przedsięwzięcie była bardziej uzasadniony ekonomicznie, razem ze skokami do wody zaplanowano szkolenie spadochronowo – desantowe praktyczne – skoki i zrzuty w oparciu o zrzutowisko Sobibór.

Całość przedsięwzięcia obejmowała termin 3 – 9.07.2018 r., a skoki spadochronowe na Jezioro Białe przewidziane były na piątek, 6 lipca. Statkiem powietrznym zabezpieczającym przedsięwzięcie był śmigłowiec W-3 z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którego dowódcą był por. Przemysław Kafarski.

Od wtorku do poniedziałku, codziennie za wyjątkiem wspomnianego piątku realizowano skoki na zrzutowisko Sobibór. Doskonalono w tym czasie podstawowe elementy techniki skoku ze spadochronami desantowymi gr. B, gr. C, gr. D oraz spadochronami treningowymi.

Skoki miały na celu usunięcie popełnianych błędów, utrwalenie poprawnego wykonywania podstawowych elementów skoku ze spadochronem, a przez to podniesienie poziomu bezpieczeństwa realizacji tego działu szkolenia bojowego. W tym czasie wykonano łącznie 567 skoków. Co najważniejsze – bez żadnych negatywnych zdarzeń spadochronowo – desantowych.

W dniu 6 lipca zrealizowano skoki spadochronowe na Jezioro Białe. Poza 2. pułkiem, w przedsięwzięcie zaangażowanych było kilka innych podmiotów, zwłaszcza jeżeli chodzi o zabezpieczenie w łodzie motorowe i płetwonurków.

Skoki pomagali zabezpieczyć: Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Ochotnicza Straż Pożarna Podewzgórze, Ośrodek Szkolenia Nurkowego „Kotwica”, Państwowa Straż Pożarna Włodawa, Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji KW Lublin oraz WOPR Chełm.

Śmigłowiec startował i lądował w miejscowości Żłobek Mały. Skoki wykonywano ze spadochronami desantowymi gr. A, gr. B oraz ze spadochronami gr. E. W ciągu całego dnia wykonano 74 skoki do wody. Zamierzony cel został osiągnięty. Jednocześnie było to bardzo dobra akcja promująca Wojsko Polskie wśród społeczności lokalnej oraz gości, którzy tłumnie przybyli nad Jezioro Białe, że kibicować zwiadowcom 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Podziękowania należą się wszystkim zabezpieczającym realizację tego szkolenia oraz pomagającym je przygotować i przeprowadzić. Zdjęcia obrazujące szkolenie z wykonywania skoków spadochronowych do wody publikujemy dzięki uprzejmości Pana Czesława Danilczuka.

 

Zdjęcia >>

 

Tekst i zdjęcia: Artur Gosiewski, źródło 2 PR