Do ostatniej kropli potu

Obie drużyny wystawione przez hrubieszowski 2 Pułk Rozpoznawczy okazały się bezkonkurencyjne i uplasowały się na I i II miejscu w dorocznych zawodach użyteczno-bojowych drużyn rozpoznawczych o Puchar Dowódcy Wojsk Lądowych.

Reklamy

***

Do ostatniej kropli potu
Polska Zbrojna nr 29/2010

Zasady są bardzo proste. Trzy dni, sześć konkurencji, ośmioosobowe zespoły. Od trzech lat w ramach zgrupowania poligonowego jednostek rozpoznawczych Wojsk Lądowych zwiadowcy mają niepowtarzalną szansę na weryfikację swojej wiedzy i umiejętności.

Zawody użyteczno-bojowe drużyn rozpoznawczych o Puchar Dowódcy Wojsk Lądowych, bo o nich mowa, mimo iż nie mają statusu oficjalnych mistrzostw Wojska Polskiego są dla zwiadowców okazją do zmierzenia się w ramach sportowego współzawodnictwa z żołnierzami innych jednostek (lub pododdziałów) rozpoznawczych. Trzeba się w nich wykazać zarówno wiedzą, jak i odpornością na zmęczenie, bo jak podkreślał jeden z organizatorów zawodów, pułkownik Krzysztof Olszak, szef Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej (G2) Dowództwa Wojsk Lądowych, zwiadowcy muszą być w stanie wykonywać swoje zadania w najtrudniejszych warunkach.

Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło jedenaście drużyn: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, 1 Dywizja Zmechanizowana, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej, 6 Brygada Powietrznodesantowa, 9 Pułk Rozpoznawczy, 12 Dywizja Zmechanizowana, 5 Pułk Inżynieryjny oraz 2. i 18. pułki rozpoznawcze, które wystawiły po dwa zespoły.

Pierwszego dnia zawodów odbyły się trzy konkurencje: strzelanie na celność, identyfikacja sylwetek sprzętu bojowego oraz taktyczny tor przeszkód. Po ich zakończeniu można było już wskazać drużyny, które miały nadawać ton całej rywalizacji. Były to oba zespoły z 2 Pułku Rozpoznawczego, które zajęły dwa pierwsze miejsca w strzelaniu na celność oraz w taktycznym torze przeszkód, i tylko w konkurencji identyfikacji sylwetek sprzętu ustąpiły pola podchorążym z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Drugi dzień zawodów pokazał, że pozostałe drużyny rozpoznawcze nie zamierzają składać broni i zespoły z Hrubieszowa, mimo iż w obserwacji i kierowaniu ogniem pododdziału (połączonego z biegiem na trzy kilometry) zajęły wysokie lokaty, najwyższe miejsce na podium musiały oddać WSOWL (obserwacja) i pierwszej drużynie 18 Pułku Rozpoznawczego (kierowanie ogniem).

Zawody pododdziałów rozpoznawczych o Puchar Dowódcy Wojsk Lądowych tradycyjnie kończy najtrudniejsza konkurencja – licząca 50 kilometrów pętla taktyczna, podczas której żołnierze muszą wykonać kilkanaście dodatkowych zadań, na przykład rozwiązywać zagadki logiczne. Tutaj ponownie najlepsi okazali się żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego, ale tuż za nimi byli zwiadowcy z 18 Pułku Rozpoznawczego i 1 Dywizji Zmechanizowanej.

Wyniki:
2 Pułk Rozpoznawczy – druga drużyna – 54 punkty
2 Pułk Rozpoznawczy – pierwsza drużyna – 49 punktów
18 Pułk Rozpoznawczy – pierwsza drużyna – 41 punktów
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych – 39 punktów
1 Dywizja Zmechanizowana – 33 punkty
25 Brygada Kawalerii Powietrznej – 29 punktów
6 Brygada Powietrznodesantowa – 27 punktów
9 Pułk Rozpoznawczy – 23 punkty
12 Dywizja Zmechanizowana – 18 punktów18 Pułk Rozpoznawczy – druga drużyna – 17 punktów

***

Źródło: Polska Zbrojna nr 29/2010
Info: BD