24 kwietnia 2024

EUCB. Co warto wiedzieć o tej instytucji?

Firmy pożyczkowe korzystają z różnych biur informacji gospodarczej. Jednym z najmniej znanych jest EUCB – instytucja działająca nie tylko w Polsce.

 

Czasy, gdy firmy oferujące chwilówki nie sprawdzały historii kredytowej swoich klientów bezpowrotnie minęły. Obecnie niemal wszystkie działające w sektorze pozabankowym przedsiębiorstwa współpracują z BIK-iem oraz biurami informacji gospodarczej, zarówno sprawdzają profile osób składających wnioski, jak i dodając do nich informacje o tym, jak ich klienci radzą sobie ze spłatą zobowiązań.

W Polsce działa Biuro Informacji Kredytowej oraz kilka biur informacji gospodarczej, będących de facto rejestrami dłużników. Instytucje koncentrują się na rynku polskim. Warto jednak wiedzieć, że od kilku lat istnieje także tego typu instytucja o zasięgu międzynarodowym, działająca w sześciu europejskich krajach – EUCB. Co należy wiedzieć o tym podmiocie?

Czym jest EUCB?

Pod skrótem EUCP ukrywa się European Union Credit Bereau. Instytucja powołana do życia przez litewską spółkę UAB Europe Info Group działa od 2009 roku, wspierając firmy pożyczkowe z wielu krajów. Zasada działalności EUCB jest identyczna, jak w przypadku innych biur informacji gospodarczej – instytucja zbiera, przechowuje, przetwarza i udostępnia informacje na temat zobowiązań klientów współpracujących z nią firm.

Od innych tego typu podmiotów EUCP odróżnia się jednak tym, że koncentruje się na współpracy z firmami z sektora pozabankowego. W Polsce z jej bazy korzysta jedynie kilka firm, choć jest ona dość zasobnym źródłem wiedzy na temat pożyczkodawców, zawierając blisko 330 tysięcy rekordów. Oprócz naszego kraju, instytucja działa także na Łotwie i Litwie, w Czechach, Słowacji i Hiszpanii.

Jakie dane zbiera EUCB?

Jako że EUCP koncentruje się na branży pożyczkowej, zbiera tylko te informacje, które są przydatne przy weryfikowaniu klientów ubiegających się o pozabankowe produkty finansowe. Poza jego danymi osobowymi (wraz z adresem e-mail i numerem telefonu), są to między innymi:

  • data pojawienia się klienta w rejestrze;

  • data podpisania ostatniej umowy z firmą pożyczkową;

  • ilość spłacanych w danym momencie zobowiązań z sektora pozabankowego;

  • informacja o tym, czy i kiedy ostatnio klient przedłużył termin spłaty pożyczki;

  • ilość wniosków rozpatrzonych negatywnie i data otrzymania ostatniej decyzji odmownej;

  • łączna wartość wszystkich pożyczek zaciągniętych w sektorze pozabankowym;

  • informacja o tym, czy klient terminowo spłacał swoje zobowiązania oraz ewentualnie o ile dni spóźnił się ze spłatą;

  • kwota zadłużenia wobec firm pożyczkowych.

Raport generowany przez EUCB zawiera łącznie 32 pozycje i może być doskonałym narzędziem w ocenie wiarygodności i zdolności kredytowej. Problemem jest niewielka ilość firm przekazujących informacje do bazy instytucji. Dla klientów może to zresztą okazać się dobrą wiadomością, bo negatywny wpis w EUCB nie będzie widoczny dla większości działających w Polsce firm pożyczkowych, co oczywiście nie wyklucza pojawienia się go w innych BIG-ach. Tego, które przedsiębiorstwa współpracują z instytucją, dowiedzieć się można dzięki internetowym porównywarkom takim jak Chwiluj.pl.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)