18 kwietnia 2024

Finanse prywatne i firmowe – razem czy osobno?

Wiele rachunków to duży bałagan. I nie ma tutaj znaczenia czy mowa jest o codziennych wydatkach prywatnych czy o finansach firmy. Opłaty, zakupy i raty kredytów towarzyszą każdemu na co dzień. Prowadząc własną działalność gospodarczą do czynienia mamy z jeszcze większą ilością zobowiązań i podatków. Skoro przedsiębiorca musi kontrolować jednocześnie wydatki własne i firmowe, to czy lepiej rozdzielać je na poszczególnych kontach bankowych czy może korzystać jedynie z rachunku osobistego?

 

Opcja korzystania z konta osobistego do prowadzenia finansów swojej działalności gospodarczej jest możliwa z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa. Urzędowi Skarbowemu i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych jest praktycznie wszystko jedno czy rachunek z którego odprowadzamy składki jest produktem przeznaczonym do obsługi firm czy też najzwyklejszym kontem osobistym. Skoro tym instytucjom nie robi to różnicy, to czy rozdzielanie finansów prywatnych od firmowych jest dobrym pomysłem?

Banki w opozycji

Przede wszystkim należy pamiętać, że gdy decydujemy się na takie rozwiązanie – nie działamy po myśli banków. Każda zawarta umowa to ich bezpośrednie zyski. Z punktu widzenia samego banku – im więcej kont, tym więcej źródeł przychodów. Nie można się więc dziwić, że instytucje bankowe mocno utrudniają swoim klientom możliwość prowadzenia swojej firmy z użyciem jedynie rachunku osobistego. W ich mniemaniu zachowane musi być ustalone przeznaczenie produktów. Przedsiębiorca winien być zobowiązany do podpisania nowej umowy i otwarcie na potrzeby swojej działalności osobnego rachunku. Regulują to w większości przypadków restrykcyjnymi zapisami w regulaminach. Wydawać by się mogło, że przy takiej polityce banków nie da się więc nawet rozważyć możliwości prowadzenia wspólnych finansów. Praktyka pokazuje jednak co innego. Duża część przedsiębiorców deklaruje bowiem, że z powodzeniem używa do celów służbowych swojego prywatnego rachunku bankowego bez żadnych konsekwencji.

Dwa konta – większe opłaty

Podstawowym powodem decyzji o rezygnacji z usługi jaką jest konto firmowe, zwykle staje się próba ominięcia dodatkowych kosztów. Klienci indywidualni mogą liczyć na znacznie niższe opłaty związane z prowadzeniem rachunku. Właściciele firm są już inną kategorią usługobiorców. To na nich próbują w głównej mierze zarabiać banki. Chęć zaoszczędzenia na opłatach manipulacyjnych i prowizjach powoduje, że wyspecjalizowane konta firmowe są znacznie mniej opłacalną opcją w porównaniu ze swoimi odpowiednikami przeznaczonymi dla osób fizycznych. A jak prezentują się zalety związane z posiadaniem dwóch odrębnych rachunków?

Dziel i rządź!

Decydując się na konto firmowe, przedsiębiorca z całą pewnością zyskuje znacznie większą kontrolę na swoimi pieniędzmi. Podział przychodów oraz zobowiązań daje jasny i przejrzysty obraz faktycznej sytuacji na obu odcinkach – prywatnym i zawodowym. Dochodzi jeszcze kwestia uczciwości – która powinna mieć w biznesie priorytet. Skoro regulaminy banków wyraźnie mówią, że konta osobiste nie powinny stosowane być do celów gospodarczych, to chcąc czy nie – winno respektować się te zapisy. Może to zaprocentować w przyszłości, gdy starać trzeba się będzie o kredyt lub indywidualnie oprocentowaną lokatę. Bank z cała pewnością przychylniej rozpatrzy wniosek klienta przestrzegającego zasad.

 

fot. mat. sponsora