Tenis ziemny to dyscyplina sportu, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady tenisa, które obowiązują we wszystkich rozgrywkach na całym świecie. Powstały one w 1882 roku i do tej pory nie ulegały większym zmianom.

Wymiary kortu

Kort do tenisa ziemnego powinien mieć kształt prostokąta. Jego wymiary zgodnie z zasadami muszą wynosić: 23,77 m długości na 8 m szerokości w przypadku gry pojedynczej bądź 23,77 m na 10,97 m w przypadku debli i mikst.

Piłka i rakieta

Jak wskazują przepisy, długość rakiety nie może być dłuższa niż 73,66 cm, zaś jej szerokość nie może przekraczać 31,75 cm. Jej powierzchnia musi być płaska, zaś efekt odbicia piłki z obu stron powinien być za każdym razem taki sam. Średnica piłek powinna mieścić się w przedziale od 6,35 do 6,67 cm, zaś ich waga musi wynosić od 56,7 g do 58,5 g.

W trakcie turniejów WTA Tour oraz ATP Tour zawodnicy w trakcie gry mają do dyspozycji sześć sztuk piłek, zaś w trakcie turniejów challengerowych cztery sztuki. Wybór piłki i rakiety tenisowej należy do każdego gracza indywidualnie. Profesjonalni zawodnicy wybierają sprzęt do tenisa według swoich preferencji – warto więc postąpić tak samo, wybierając własny. Jeśli planujesz zakup rakiety tenisowej lub piłek, odwiedź Amazing.pl, gdzie znajdziesz zarówno rakiety tenisowe dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Punktacja w tenisie

Każdy mecz składa się z setów. Sety dzielimy na gemy, a gemy na punkty przyznawane po wygraniu pojedynczej wymiany tenisowej. Pierwszy punkt w gemie liczy się jako 15, drugi jako 30, a trzeci 40. Czwarty zdobyty punkt w gemie oznacza jego wygranie. Warunkiem jest jednak, że konkurent zdobył maksymalnie dwa punkty. W przypadku, gdy obaj zawodnicy wygrają po trzy wymiany, na tablicy pojawia się wynik “40:40”. Nazywa się go równowagą (z ang. “deue”). W tej sytuacji każdy zawodnik musi wygrać dwie piłki, by móc wygrać gema. Pierwszą wygraną piłkę zapisuje się jako Ad:40 bądź 40:Ad – na pierwszym miejscu podawany jest zawsze wynik zawodnika, który serwuje. W takiej sytuacji mówi się, że jeden z graczy osiąga przewagę (z ang. advantage). W sytuacji, gdy wygra on także następną wymianę, wygrywa cały gem. Jeśli punkt wywalczy rywal, wówczas następuje stan równowagi. W takim przypadku zawodnicy grają “do upadłego”, czyli do momentu, w którym jeden z nich wygra dwie piłki pod rząd. Jeśli ma miejsce stan 40:0, zawodnik serwujący (podający) ma trzy piłki na gema. Jeśli stan jest równy 40:15, przysługują mu dwie piłki na gema, zaś przy stanie 40:30 jedna piłka.

Strony kortu, przerwy na odpoczynek

Rotacja zawodników na stronach kortu następuje każdorazowo po nieparzystym gemie w secie i po zakończeniu seta. Inaczej jest w przypadku, gdy ilość gemów w poprzednim secie była nieparzysta. Jeśli w wyniku pomyłki nie zostanie zachowana kolejność, zawodnicy mają obowiązek zająć odpowiednie pozycje zaraz po zidentyfikowaniu błędu. Po każdym nieparzystym gemie (oprócz pierwszego), zawodnicy mogą skorzystać z chwili przerwy. Może ona trwać maksymalnie 1,5 minuty. W profesjonalnych zawodach czas ten wykorzystują stacje telewizyjne do emisji reklam. Przerwy po każdym secie powinny trwać maksymalnie 2 minuty.

Wygranie seta

Aby wygrać seta, zawodnik musi wygrać pierwszy sześć gemów. Przeciwnik może wygrać maksymalnie cztery gemy. W sytuacji remisu 5:5 w gemach, set może zakończyć się wynikiem 7:5 pod warunkiem, że jeden z zawodników wygra dwa następne gemy pod rząd. Jeżeli będzie miał miejsce remis 6:6 w gemach, wtedy rozgrywa się “tie-break”. W trakcie tie-break-u każda wygrana wymiana jest jednoznaczna z otrzymaniem jednego punktu. Tenisiści grają do siedmiu zdobytych punktów z jednoczesnym zachowaniem dwóch punktów przewagi. Tie-break może się skończyć różnymi wynikami, np. 19:17, 7:0 itd. Rozpoczyna go ten zawodnik, który w poprzednim gemie odbierał serwis przeciwnika. Potem dwa razy serwuje drugi z tenisistów. Następnie każdy z graczy na zmianę ma do dyspozycji dwa serwisy. Strony kortu zmieniane są co 6 punktów oraz na koniec tie-break-a. Tie-break nie jest rozgrywany w ostatnim, piątym secie w turniejach wielkoszlemowych, czyli Australian Open, French Open, Puchar Davisa i na Wimbledonie. Na tych turniejach do uzyskania zwycięstwa w ostatnim secie należy uzyskać dwa gemy przewagi.