Hrubcio wśród Gotów – promocja

We wtorek, 9 listopada 2010 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie odbyła się wśród szczególnie licznie zgromadzonych dzieci i młodzieży, promocja książeczki – bajki Mirosława Dąbrowskiego „Hrubcio wśród Gotów”.

Reklamy

Hrubcio to taki ciekawski chłopczyk, który chce wiedzieć wiele z różnych dziedzin życia i na dodatek dotyczącego naszego regionu. Tym razem Hrubcio spotyka się z Gotami, którzy wiele, wiele lat temu mieszkali, gdzie my obecnie. Czytając tekst widać, że autor zapoznał się z historią tego plemienia, którą poprzez Hrubcia przekazuje czytelnikowi. Dodatkowo książeczka uzupełniona jest kolorową okładką i ilustracjami wykonanymi przez Renatę Łozę. Kolegium redakcyjne tworzą: Marzanna Muzyczuk i Anna Grochocka Staniak, komputerowo opracował Tomasz Czerwonka, korektę wykonała Dorota Sędłak, całość została skonsultowana z Bartkiem Barteckim, nad prawami autorskimi czuwa Cezary Bajurka. Wydawcą książki jest Urząd Gminy Werbkowice.

Na końcu książki są umieszczone rysunki dzieci, które pod kierunkiem nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie p. Jadwigi Sokół i Joanny Łaty przeniosły swoje wyobrażenia o życiu hrubieszowskich Gotów na papier, a były to: Michał Emerla, Kajetan Malinowski, Aleksandra Nowosad, Kamil Chęciński, Wiktoria Wądłowska, Kacper Chęciński, Julia Maciejewska, Dominika Orłowska, Dominik Kopczyński, Natalia Migas.

Po uroczystym otwarciu spotkania dokonanym przez Naczelnika Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie p. Dariusza Czujkowskiego, głos zabrał autor książki – bajki Mirosław Dąbrowski, wyjaśniając powody powstania Hrubcia i jego przygód.

Następnie prezes Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” p. Tomasz Zając przedstawił historię odkrycia pobytu Gotów na naszych terenach i ich codziennego życia. Z kolei członkowie tego Stowarzyszenia, przebrani i uzbrojeni jak Goci, uzupełniali wiadomości na temat działalności tego plemienia. Można też było zobaczyć i inne znaleziska z tamtego okresu.

Z kolei głos zabrał niżej podpisany, uzupełniając wiedzę o autorze i jego koledze z klasy z SP 2 Hrubieszów, którzy byli znakomitymi sprinterami, uzyskując rekordy życiowe w biegu na 60 m (Bajurko – 6,9; Dąbrowski – 7,0), za co zgromadzeni nagrodzili ich gorącymi oklaskami. Gromkie oklaski otrzymał również prezes wspomnianego Stowarzyszenia Tomasz Zając, który I Bieg Szlakiem Gotów, jaki został rozegrany w bieżącym roku na dystansie 10 000 m z Masłomęcza do Hrubieszowa pokonał, wśród ulewnego deszczu w stroju Gotów. W związku z powiązaniem autora książki ze sportem (obecnie jest trenerem kadry Polski juniorek w Unihokeja), to kto wie czy Hrubcio nie zawędruje i w tę sferę życia wielu osób.

Przy okazji można było pojeść różnych ciasteczek i stanąć do zdjęcia z „Gotami”. Można było również zakupić książeczkę i otrzymać wpis oraz autograf autora.

Warto przypomnieć, że jest to już piąta książka Mirosława Dąbrowskiego, a były to: „Ilustrowane dzieje Hrubieszowa” w dwóch częściach, „Trylogia w pigułce” i pierwsza część podróży Hrubcia „Cztery pory roku”. Autor zapowiedział, że będą dalsze. Czego mu serdecznie życzę.

***

Opracował – mak