LubieHrubie.pl » Wiadomości

A A A

Hrubieszów upamiętnił ofiary ludobójstwa - FOTO - AUDIO

Dodał: mac

Data dodania: 2017-07-13

11 lipca 2017 r. odbyły się w Hrubieszowie uroczystości upamiętniające Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w kościele pw. Ducha Świętego w intencji ofiar ludobójstwa. Następnie przemaszerowano na cmentarz parafialny pod mogiły kolejarzy pomordowanych w Gozdowie 14 marca 1944 r.

Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając przybliżył w przemówieniu skierowanym do uczestników uroczystości tragiczne wydarzenia, jakie dokonały się w latach 1943 - 45 wobec obywateli II Rzeczypospolitej.

Kwiaty i wieńce pod mogiłami kolejarzy złożyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji społecznych.

Burmistrz Miasta Hrubieszowa w asyście Straży Miejskiej złożył wieniec wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Hrubieszowie Anną Świstowską i Sekretarzem Miasta Pawłem Wojciechowskim.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiono 22 lipca 2016 r. w celu upamiętnienia zbrodni dokonanej na ludności cywilnej Kresów Wschodnich II RP przez działające na tamtych terenach oddziały OUN i UPA.

 

źródło i fot. UM Hrubieszów

 

***

 

- Bojówki ukraińskie wkroczyły od strony Brodzicy i Werbkowic na stację kolejową do Gozdowa - mówi Mieczysław Zapała, mieszkaniec Hrubieszowa. - Kolejarze byli przygotowani, bo wiedzieli wcześniej, że będą zaatakowani, ale ktoś ich zdradził. Zamordowali ich w bestialski sposób. Tamtej nocy zginęło 22 kolejarzy i 11 osób cywilnych, w tym dwoje małych dzieci - Jaś i Staś. Zofia Hojda, 15-letnia dziewczyna i 18-letnia Zofia Czarnecka leżą obok siebie.

 

Więcej w materiale Radio Lublin: AUDIO

http://radio.lublin.pl/news/hrubieszow-upamietnia-ofiary-ludobojstwa

 

źródło: radio.lublin.,pl

 

Podziel się:
« wstecz

SKOMENTUJ:

Aby komentować zaloguj się, jeśli nie masz konta zarejestruj się.


KOMENTARZE: 13

ps. pisze o całości członków partii PSL, że tacy sa, a nie o poszczególnych osobach.

2017-07-17 21:17:24 | autor: newer

Atos „Dopiero od roku zaczęto nazywać rzeczy po imieniu” To na pewno nie zasługa ani pana burmistrza, ani jego partii, że nazwali rzeczy po imieniu. Od ilu lat rządzi PSL w Polsce ? W dup.... zawsze to mieli i tylko oby do koryta. Teraz po prostu idą z nurtem i pod publikę, bo za 2 lata wybory. Burmistrz zobaczył, że teraz patriotyzm w modzie. Jeszcze trochę to zostaną działaczami ONR jak to by im tylko pomogło dalej zasiadać na stołkach . To są takie bezideowe skur..... i karierowicze.

2017-07-17 21:14:18 | autor: newer

Dlaczego Sympatia jest w błędzie ? Bo chwali Zająca za upamiętnienie ofiar ludobójstwa ? A gdzie w tym czasie był starosta, PSL i przede wszystkim czołowi patrioci IV RP - Prawo i Sprawiedliwość ?

Informacja o odnowieniu mogił kolejarzy była na LH wcześniej, jak ktoś się interesuje, to sobie znajdzie. Trzeba to będzie teraz dopisywać przy każdej informacji o uroczystościach na cmentarzu ? Jest cmentarz wojskowy, pomnik na deptaku miejskim, pomnik nieopodal Domu Nauczyciela.. miejsc pamięci nie brakuje. Skoro mogiły odnowiony - chwała ludziom za inicjatywę i włożoną pracę - to chyba nie po to, żeby nikt ich nie odwiedzał ?

2017-07-15 12:57:34 | autor: Skaczący Jack

Sąsiad przyznaje tobie rację,Sympatia jesteś w dużym błędzie,a jeśli chodzi o Pora nie słuchaj nikogo i nie powtarzaj,zapewniam ciebie ,że mogiła tych młodych chłopaków będzie wyglądać tak jak mogiła kolejarzy. Słowo.

2017-07-14 21:49:46 | autor: victoria27

Czy władze dołożyły się do tego grobu kolejarzy? Z własnej prywatnej kieszeni? Jeśli tak, to chwalebne.

2017-07-14 19:08:25 | autor: ceiwoka

Sąsiad trzeba więcej remontować, a nawet coś wybudować, żeby burmistrz miał gdzie się pokazywać. Może, by tak za swoje zrobić jakiś chodnik czy drogę, żeby burmistrz przy przecinaniu wstęgi chociaż raz uczestniczył.

2017-07-14 18:02:13 | autor: newer

Dopiero od roku zaczęto nazywać rzeczy po imieniu i ludobójstwo nazwano ludobójstwem a nie "o znamionach ludobójstwa " . Ogłoszono oficjalnie Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa i od teraz mogą oficjalnie włodarze oddać cześć pomordowanym .Brawo panie burmistrzu !!!!
Szkoda że nie było relacji gdzie w ten dzień kwiaty złożył nasz starosta , chory chyba nie był bo święto suma zaliczył o czym poinformowano na LH czy tam inne święto gumowca więc gdzieś jako Polak powinien ten dzień uczcić ....?Cześć ich pamięci !!!!!! zapomnianej/przemilczanej pamięci .

2017-07-13 21:52:05 | autor: Atos

Warto zaznaczyć, że ta wspaniała inicjatywa odnowienia grobu pomordowanych kolejarzy była oddolna, tj. społeczna. Powstał komitet, zebrano pieniądze, Pan Przewodniczący komitetu z zespołem szlachetnych ludzi napracował się przy wszystkim. Dzięki temu włodarze mają dzisiaj miejsce, przy którym mogą schylać głowy i składać wieńce. Gdzie wcześniej odbywały się takie uroczystości?

2017-07-13 18:57:21 | autor: ceiwoka

ci zamordowani przez upa chłopcy leża parę metrow dalej od odnowionego pomnika kolejarzy z Gozdowa z tą roznica że ich grob jest bardzo zniszczony, zaniedbany, szanujmy wszystkich zmarłych , oni to też nasza wspólna historia

2017-07-13 17:07:01 | autor: por

Brawo Panie Burmistrzu!!!

2017-07-13 15:44:37 | autor: Sympatia

Brawo Panie Burmistrzu!!!

2017-07-13 15:44:37 | autor: Sympatia

Oni nie są prawilni według nowej linii władzy. Tylko wyklęci mordujący chłopów.

2017-07-13 14:36:58 | autor: B**

tam zginęli rowniez młodzi 18 letni chłopcy zamordowani przez upowcow, całe ich nieszczęście polegało na tym że byli milicjantami

2017-07-13 13:26:30 | autor: por