Hrubieszowscy policjanci apelują o rozwagę na drogach

HrubieszówW związku z rozpoczynającymi się wakacjami, hrubieszowscy Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. W ciągu minionego tygodnia w powiecie hrubieszowskim doszło do 4 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosła jedna osoba, a 3 odniosło obrażenia.

Reklamy

***

KIEROWCO PAMIĘTAJ!
Im większy ruch na drodze tym większe prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku drogowego. Kierowanie pojazdem to także odpowiedzialność za przewożone osoby i innych uczestników ruchu. Wyobraźnia, rozsądek, umiejętność przewidywania sytuacji na drodze są gwarantem bezpieczeństwa.

Apelujemy o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. W strugach deszczu i po zmroku piesi i kierujący jednośladami są niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa często za późno. W zderzeniu z samochodem pieszy lub rowerzysta nie mają praktycznie żadnych szans.

Wyruszając w drogę pamiętaj, że należy być wypoczętym i trzeźwym, oraz sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych.

Zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub naszywek na ubrania, torebki czy plecaki. Nie powinni wbiegać na jezdnię znienacka, mają pamiętać aby przez jezdnię przechodzić zawsze w miejscach wyznaczonych.

Piesi powinni pamiętać o tym, że:

– należy poruszać się chodnikiem a w przypadku jego braku poboczem drogi lub jego lewą stroną

– należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych,

– nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa

– w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia

– by lepiej być widocznym na drodze należy nosić jasne elementy odzieży

– za miastem idąc poboczem drogi dobrze mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży

– nietrzeźwi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi

Natomiast zgodnie z przepisami rower powinien być wyposażony: z przodu w jedno białe światło pozycyjne; z tyłu – jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Policjanci proszą również o korzystanie w trakcie jazdy z kasków ochronnych. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni.

Po raz kolejny zwracamy się również z apelem do dorosłych, aby zwrócili większą uwagę na to, co robią ich podopieczni. Przyczyną wielu wypadków jest nie tylko lekkomyślność dzieci, ale również ich opiekunów. Przestrzegamy, że w myśl art.106 kodeksu wykroczeń: „Kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 (…) dopuszcza do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny lub nagany”.

***

KPP w Hrubieszowie