LubieHrubie.pl » Wiadomości

A A A

Hrubieszowskie mosty i mosteczki

Dodał: mac

Data dodania: 2009-11-28

HrubieszówHrubieszów

Rzeka Huczwa rozpoczynająca swój bieg z Justynówki w pow. tomaszowskim, rozgałęzia się i Hrubieszów opasa z dwóch stron. Więc, aby wydostać się z miasta, należy wykorzystać do tego mosty i mosteczki. Pokusiłem się i porobiłem im zdjęcia, jak policzyłem - w 14 miejscach możemy przedostać się poza obręb miasta lub do niego.

Reklama

***

Śp. miłośnik ziemi hrubieszowskiej p. Zygmunt Drewnik pisał o Huczwie...

„Jednym z licznych dopływów arterii wodnej Bugu jest rzeka Huczwa, nad którą leży Hrubieszów. Stanowi lewobrzeżny dopływ Bugu o długości 79 km. Powierzchnia dorzecza Bugu wynosi 1573 km2. Rzeka płynie przez Padół Zamojski, zbiera wody z Działów Grabowieckich oraz częściowo z Grzędy Sokalskiej. Źródła Huczwy znajdują się we wsi Justynówka na płn. - wsch. od Tomaszowa Lubelskiego i wypływają u podnóża Białej Góry, na wysokości 318 m.


Huczwa jest rzeką w stadium dojrzałym, o zmiennej szerokości, do Bugu wpada lejkowato w okolicy Gródka. Gródek to miejscowość prehistoryczna; znajduje się tam kurhan i wały drewnianego grodziska.


Całkowita długość rzeki wynosi 79 km, z tego na powiat hrubieszowski przypada 46 km, w tym 26 km regulowane. Spadek rzeki na całej długości niewielki.
Dolina rzeki podmokła i zabagniona, obfituje w bardzo żyzne lecz bagniste łąki. Odszukanie biegów rzeki łatwe: od źródeł do Dobóżka pod Tyszowcami – bieg górny, od Turkowic do Gozdowa – bieg środkowy, skąd do ujścia w Gródku – bieg dolny.


Prace melioracyjne nad Huczwą rozpoczęto w latach 1932 – 1939. Pracowali więźniowie z obozu karnego na Dąbrowie, tj. między Tyszowcami, a Lipowcem i Turkowicami. Do wybuchu wojny prace melioracyjne /budowa nowego kanału/ doprowadzona została do mostu w Tyszowcach. Rozpoczęte przed wojną prace były kontynuowane w okresie okupacji; pracowali głównie Żydzi, a później Polacy, przymusowo wcielani do Baudienstu. Regulację rzeki do źródeł podjął po wyzwoleniu Urząd Wodno – Melioracyjny w Zamościu.


Do 1960 r. Huczwa przedstawiała obraz rzeki całkowicie dzikiej, przejawiając znaczną działalność erozyjną i akumulacyjną. Na odcinkach uregulowanych erozja znacznie się zmniejszyła. (...)


Na Huczwie budowane są jazy i mosty. Jazy znajdują się poniżej Hrubieszowa, mają charakter sportowy, dla podpiętrzenia wody w mieście. Jaz koło Sławęcina służy do rozprowadzania wody na obydwa koryta w obrębie miasta oraz nawadniania łąk. Poza tym jazy znajdują się na wysokości Cukrowni w Werbkowicach, Malicach, Turkowicach i Strzyżowie. Mosty znajdują się w Gródku, Hrubieszowie, Hrubieszów – Chełm, Hrubieszów – Sławęcin, Hrubieszów – Wolica, w Tyszowcach, Malicach, Brodzicy i osiem mostów w Werbkowicach.”

***

Opracował i zdjęcia wykonał
Marek Ambroży Kitliński (mak)


_________________________________________________


zobacz zdjęcia »

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009

Podziel się:
« wstecz

GALERIA:


SKOMENTUJ:

Aby komentować zaloguj się, jeśli nie masz konta zarejestruj się.


KOMENTARZE: 10

jugo a te dwie inne to twoje pośladki ?

2009-12-02 16:36:00 | autor: hahah

kanał zwany "Motławą" przebiegał od kanału "Ulga" w okolicach małego mostu , biegł równolegle do ulicy Ludnej , przez środek dzisiejszego bazaru wchodził w dzisiejszą ulicę Gesią i łączył się z Huczwą za małym kościółkiem , kanał "Motława zostal zasypany w XIX wieku

2009-12-01 15:02:00 | autor: olo

Podziwiam za olbrzymią pracę jaką wykonał pan przy robieniu tych zdjeć, gratulacje, miło popatrzeć a były mi te mosty obojętne kiedy po niektórych chodziłem

2009-11-30 15:01:00 | autor: Zbynio

a więc mamy trzy wyspy w polsce

2009-11-29 20:19:00 | autor: jugo

Bardzo ciekawy temat, wydaje mi się, że jeszcze nigdy wszystkich przejść (są wszystkie) przez Huczwę w Hrubieszowie za jednym zamachem nie przestawił, gratuluję pomysłu

2009-11-29 10:31:00 | autor: Kamil L.

akuje mi zdjęcia mostu który prowadzi na ogródki działkowe "Łozy" za MPGK chyba, że nie poznaje. Bardzo ciekawe foto (Hrubieszów to ładne miasteczko)

2009-11-29 07:05:00 | autor: niuniu

odnoga Huczwy zwana kanałem "Ulgi" jak sama nazwa wskazuje służyła do odprowadzenia nadmiaru wody z koryta głównego , nasi przedsiębiorczy przodkowie wykorzystali do do spietrzenia wody na tzw Śluzie które to spiętrzenie wykorzystywano do napędzania kamieni młyńskich , pierwotnie kanał Ulgi łaczył się z Huczwą w dwóch miejscach tym które jest w tej chwili na łąkach zwanych łąkami Polaczka i w miejscu gdzie połaczenie to zwane było "Motławą" ,połączenie to już nie istnieje, ciekawy jestem czy ktoś wie w którym to było miejscu?

2009-11-28 23:34:00 | autor: y

Marecki - fakt, że Huczwa była prostowana ale zawsze opływała Hrubieszów, z takich czy innych względów, sadowiąc go jako wyspa, po drugie chyba chodzi tu o przedstawienie mostów a nie o historię Huczwy

2009-11-28 19:52:00 | autor: Bogdan

MAC- osik mi się wydaje ,że Huczwa ma jedno koryto.To za HDKiem jest "sztucznym kanałem"- Jeśli się mylę ,t mnie popraw-Twój były uczeń z lat 70-tych.Pozdro.:)

2009-11-28 17:30:00 | autor: marecki

Te zdjęcia z mostów na Huczwie są całkiem całkiem Panie M---u.

2009-11-28 17:28:00 | autor: osin