19 kwietnia 2024

Jak barwa światła wpływa na nasze samopoczucie?

Każdy z nas wielokrotnie spotkał się z określeniem – światło zimne, światło ciepłe. Te informacje znajdują się także na opakowaniach żarówek.

 

Każdy z nas wielokrotnie spotkał się z określeniem – światło zimne, światło ciepłe. Te informacje znajdują się także na opakowaniach żarówek. Są to informacje bardzo ważne dla prawidłowego oświetlenia pomieszczeń i dobrego samopoczucia.


Jak określić barwę światła

Do określenia barwy światła służy temperatura barwowa określana w Kelwinach. Dla światła białego ciepłego wartości są poniżej 3000 K a dla zimnego powyżej 5000 K. Niektórzy światło białe o temperaturze barwowej między 3000 a 5000 K określają jako neutralne, jest to jednak określenie tylko na użytek handlowy. Żarówki o barwie ciepłej dają światło żółte działające relaksująco, a o barwie zimnej białe działające pobudzająco.


Barwa światła a nasz nastrój 

Niejednokrotnie na pewno wiele osób zauważyło, że w jednych pomieszczeniach czują się dobrze, a w innych szybko dopada je zmęczenie lub rozdrażnienie. W większości przypadków jest to efektem niewłaściwego oświetlenia lub niewłaściwej barwy światła. Przeprowadzone badania wykazały, że barwa światła ma bezpośredni wpływ na nasz nastrój, zwłaszcza po zapadnięciu mroku. Okazuje się, że najkorzystniej działa światło czerwone, następnie o barwie żółtej. Długie czytanie przy barwie białej lub niebieskiej powoduje mniejsze przyswajanie treści, a w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do depresji.

 

Jak dobrać barwy do poszczególnych pomieszczeń

Skoro wiemy jak barwa światła wpływa na nasze samopoczucie, nastrój i aktywność, to wystarczy odpowiednio dobrać oświetlenie do funkcji poszczególnych pomieszczeń. W biurach, sklepach światło powinno mieć barwę zimną, pobudzającą do działania, zwiększającą aktywność intelektualną. Najlepsze będą żarówki o temperaturze barwienia miedzy 4000 a 5000 K. W domu takie żarówki możemy zainstalować w kuchni, gabinecie, pokoju do nauki.

Do sypialni, pokoju dziecinnego zdecydowanie zalecane są żarówki o barwie ciepłej, czyli temperatura barwienia wynosi miedzy 2700 a 3000 K. Światło takie będzie miało kolor żółty działający wyciszająco i uspokajająco. Takie oświetlenie bardzo dobrze nadaje się także dla lokali gastronomicznych. W pomieszczeniach pełniących różne funkcje najlepiej zaplanować kilka źródeł światła o różnej barwie.

Rekomendujemy jednocześnie nowoczesne lampy pokojowe, które odmienią niemal każde wnętrze. Więcej znajdziecie na: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/44-lampy-nowoczesne

 

 fot. mat. sposora