9 grudnia 2023

Jak najlepiej importować auto z USA? Porady z opinią eksperta!

Import samochodów z Ameryki do Polski może być okazją na sprowadzenie luksusowego pojazdu w wyjątkowo niskiej cenie. Eksperci szacują, że istnieje możliwość ściągnięcia wysokiej jakości pojazdu, który na polskim rynku osiąga wartość 399 tys. zł, za ok. 160 tyś. zł mniej. To rzeczywiście atrakcyjna okazja, która stwarza zarówno możliwość tańszego samodzielnego użytkowania pojazdu wysokiej klasy, jak i otwiera możliwości optymalizujące koszty w firmie lub nawet prowadzenia działalności handlowej. Jak bardzo korzystna okaże się operacja, zależy od wielu czynników. Jak najlepiej importować auto z USA?

Reklamy

 

Im droższe, tym bardziej korzystne

Największe okazje przydarzają się na samochodach wysokiej jakości. Im wyższa klasa auta, tym większa różnica cenowa między rynkiem amerykańskim, a polskim.

Największy odsetek samochodów importowanych z USA stanowią auta młode i te, które zaliczane są tych droższych. Różnice w cenach wynikające między motoryzacyjnym rynkiem amerykańskim, a polskim bierze się z olbrzymiej konkurencji, która wymusza wręcz upusty cenowe.

Reklamy

Istotna jest także mniej odczuwalne obciążenia podatkowe, jakie ciążą nad amerykańskim rynkiem, a tym w Europie. 

 

Nie tylko drogie i młode

Sprowadzanie dobrych i młodych aut spotyka się z dużymi korzyściami ze względu na wysokie różnice między amerykańskimi cenami, a tymi panującymi na polskim rynku.

Jednak równie opłacalne jest sprowadzanie aut zabytkowych, których ceny po pierwsze ze względu na wiek w USA nie są zbyt wysokie, a po drugie ich sprowadzenie jest zwolnione z kilku opłat, jak np. cło i akcyza, a wartość podatku vat jest mniejsza niż w przypadku normalnego auta.

Pojazdy zabytkowe w rozumieniu przepisów to takie, które mają co najmniej trzydzieści lat. 

 

Kurs dolara ma znaczenie

Planując import samochodu z Ameryki, warto najpierw przeanalizować rynek i bieżącą sytuację. Przy dużych kwotach związanych z ceną auta i kosztami jego sprowadzenia, kurs dolara może mieć kluczowe znaczenie.

Pozornie niewielkie różnice w całościowej wartości inwestycji mogą być odczuwalne. Warto zatem zająć się sprowadzeniem samochodu wtedy, kiedy kurs dolar w stosunku do polskiej złotówki będzie korzystny.

Pozwoli to na jeszcze większą atrakcyjność transakcji i przyniesie wyższą korzyść.

 

Jak najlepiej importować auto z USA?

Samochody z USA podczas importu obłożone są wieloma formalnościami, których należy dopełnić oraz procesami, nad którymi trzeba zapanować. Wymaga to wiedzy, doświadczenia, a nierzadko także posiadania kontaktów na miejscu.

Pierwsza przeszkoda pojawia się już podczas wyszukiwania korzystnej oferty. Korzystanie z pospolitych ofert może być bardzo ryzykowne. Na takich portalach wystawiają się bowiem bardzo często nieuczciwi sprzedawcy, którzy fałszują rzeczywisty obraz swojego pojazdu.

Brak możliwości dokonania oględzin samochodu spowodowany barierą odległości, powoduje, że nabywamy towar w ciemno, zdając się jedynie na niczym nieuzasadnione zaufanie do handlarza.

W tym celu warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy pośredniczącej, która zajmie się zaplanowaniem operacji na każdym etapie, w tym także podczas pierwszego kroku, jakim jest wyszukiwanie korzystnej oferty.

Dokonuje się to oczywiście według wszystkich wytycznych podanych przez klienta. Pracownicy takich przedsiębiorstw dysponują siatką kontaktów zarówno wśród zaufanych domów aukcyjnych, w których wystawiają się jedynie sprawdzeni i uczciwi sprzedawcy, jak i wśród mechaników, którzy dokonają rzetelnej diagnozy pojazdu na miejscu, potwierdzając stan faktyczny z podanym przez handlarza opisem.

Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że ściągany pojazd nie okaże się wrakiem, który nie nadaje się do użytku.

Druga przeszkoda to zaplanowanie transportu.

Wymaga to zarówno umiejętności spedytorskich, znajomości branży, jak i kontaktów i doświadczenia we współpracy z firmami przewozowymi.

Zapewni to bowiem zarówno optymalną trasę przewozu pojazdu, jak i możliwość uzyskania bardziej korzystnych cen za usługę transportową, co wiąże się z upustami spowodowanymi wieloletnią współpracą.

Trzecia przeszkoda związana jest z koniecznością dopełnienia naprawdę wielu formalności, zaplanowania transportu także dokumentacji i uiszczenia wszystkich koniecznych opłat. Ten proces może przerosnąć kogoś, kto do tej pory nie zajmował się tym.

Korzystanie z usług firm pośredniczących jest zatem optymalnych rozwiązaniem, które pozwoli na znalezienie uczciwej oferty, wygodne sprowadzenie pojazdu oraz dopełnienie wszelkich formalności. 

 

Jak nie czuć się rozczarowanym większą opłatą? 

Skuteczne ściągnięcie pojazdu z USA do Polski wymaga szczegółowego poznania rynku i zaznajomienia się ze wszystkimi przepisami i opłatami nałożonymi na tę operację. Jeżeli nie poznamy tych aspektów, możemy być rozczarowani końcowym kosztem.

Jeśli jednak dobrze zorientujemy się w sytuacji, a wybór pojazdu będzie podyktowany rzetelną analizą, to możemy cieszyć się naprawdę korzystną okazją.

Musimy jednak znać zasady dotyczące importu samochodów z USA.

Cena za samochód i koszt transportu nie będzie bowiem jedynymi opłatami. Sprowadzając auto ze Stanów Zjednoczonych, które jest młodsze niż trzydzieści lat, będziemy musieli opłacić cło oraz akcyzę, a także podatek vat, który wyniesie 19% wartości samochodu.

Na tym lista opłat się nie kończy. Musimy uwzględnić także koszt za usługę wykonaną przez firmę pośredniczącą. Pamiętajmy jednak, że warto korzystać z jej pomocy, jeżeli nie chcemy zmarnować pieniędzy, a w Polsce otrzymać nienadający się do użytku pojazd.

Bardzo znaną firmą trudniącą się importem pojazdów zza oceanu jest USAImport.pl, która cieszy się również bardzo dobrymi opiniami w Internecie.

Musimy także opłacić koszt przesyłu dokumentacji, prowizję aukcyjną, prowizję naliczoną za przelew wykonany do Ameryki z Polski.

 

 

tekst i fot. mat. sponsora