Jak pozbyć się plam z trawy?

Kto z nas nie lubi energetycznej gry w piłkę nożną latem czy spokojnych pikników na łonie przyrody? Czas spędzany wśród zieleni koi i regeneruje. Nie zawsze jednak jest łaskawy dla naszych ubrań, które mogą zostać poważnie zabrudzone zielenią trawy. Jak usunąć plamy z trawy z naszej odzieży?

Co poradzić na plamy z trawy?

Przede wszystkim należy działać szybko. Barwnik zawarty w trawie – chlorofil – przez swoją intensywność bardzo szybko wdziera się do wnętrza kolejnych warstw i włókien tkaniny. Jeśli jesteśmy na pikniku, możemy mieć pod ręką mleko lub alkohol. Tym możemy na początku namoczyć plamę. Innymi tanimi, domowymi sposobami są takie produkty jak: woda utleniona, kwasek cytrynowy, płyn do mycia naczyń oraz lakier do włosów. Większość z tych przedmiotów posiadamy w swoich domach. Nie będzie to więc dla nas wielki koszt, by użyć trochę któregoś z nich na buty po długim meczu piłki nożnej na trawie.

Czego nie używać?

Zdecydowanie odradzane jest użycie ciepłej lub gorącej wody. Kojarzysz zabawę w farbowanie ubrań? Gotujemy wodę, wlewamy barwnik i wkładamy bluzkę, której kolor chcemy zmienić. Użyty barwnik utrwala się na tkaninie i brakuje już tylko octu by mieć pewność, że zostanie tam na zawsze. To samo stanie się, gdy użyjesz podgrzanej wody do plamy z trawy. Zamiast się jej pozbyć tylko utrwalisz chlorofil na materiale.

Jak usunąć plamy z trawy?

Mamy już ogląd na to jakich produktów możemy użyć, a których lepiej w naszej akcji ratunkowej unikać. Teraz pora na konkretne działania, które pokażą nam jak usunąć plamy z trawy.

  • Jeśli używasz kwasku cytrynowego, wystarczy posypać nim plamę z trawy i pocierać tak długo, aż plama zniknie. Brzmi bardzo prosto, ale co jeśli nie mamy w kuchni tego proszku? Kwasek cytrynowy można zastąpić również sokiem wyciśniętym z cytryny. Oba rodzaje kwasu świetnie poradzą sobie również ze starymi plamami. Może więc nie musisz już wyrzucać jeansów przybrudzonych trawą?
  • Użycie wody utlenionej, czyli korzystamy z zasobów apteczki. Plamę polewamy płynem i zostawiamy na 30 minut. Po upływie tego czasu, należy wyprać tkaninę w zimnej wodzie. Sposób z wodą utlenioną jest szczególnie polecany do ubrać białych.
  • Sięgnijmy do barku. Alkohole w nim zawarte również poradzą sobie z plamami po trawie. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku wody utlenionej. Im wyższe stężenie alkoholu zastosujemy, tym lepsze działanie na twoją plamę.
  • Płyn do mycia z kolei należy wetrzeć w tkaninę, a później wyprać w pralce. Tak samo jak w każdym innym przypadku – koniecznie w zimnej wodzie!
  • Lakier do włosów wydaje się tu kontrowersyjną metodą, ale najczęściej posiadają one w swoim składzie alkohol. Jak usunąć plamy z trawy z jego pomocą? Wystarczy spryskać nim materiał, zaczekać aż zaschnie a tkanina stwardnieje. Następnie w ruch wchodzi szczoteczka z twardym włosiem. Pocieramy nią materiał aż do wykruszenia lakieru. Tak przygotowane ubranie pierzemy w pralce, nanosząc na plamę środek piorący.

Pamiętaj, że możesz również stosować kombinacje kilku z powyższych składników. Taka bomba czyszcząca na pewno szybko poradzi sobie z tymi zabrudzeniami. Ponoć najlepsza jest mieszanina alkoholu z solą i zimną wodą.

Więcej tego typu porad znajdziesz na portalu Domowe-Sposoby.pl

(tekst i fot. mat. sponsora)