REKLAMA

C3 Carmax 2

LubieHrubie.pl » Wiadomości

A A A

Janusz Woźnica: Komentarz historyczno-polityczny. Kto burzy Syrię?

Dodał: MAK

Data dodania: 2018-04-13

Z tym dramatycznym pytaniem, jak na ogół, zwróciłem się do historyka z wykształcenia i długoletniej praktyki szkolnej, działacza solidarnościowego, opozycjonisty w stanie wojennym, senatora, itd. mgr Janusza Woźnicy. Co odpowiedział, to prezentuję poniżej.

Reklama

 

Kto burzy Syrię?

W 2011r. prezydent B. Obama postanowił uszczęśliwić kraje arabskie demokracją, prawami człowieka, może też ambitnie myślał o gender. Aby osiągnąć cel postanowił pomóc "siłom postępu" w pozbawieniu władzy świeckich dyktatorów (dyktatorzy nie zmuszali kobiety do noszenia hidżabów).  Kadafiego w Libii, Mubaraka w Egipcie, Baszara al-Asada w Syrii. Rozpoczęły się brutalne wojny domowe, które w  europejskich mediach eufemistycznie nazwano "arabską wiosną". Dyktatorów z wyjątkiem Asada w Syrii (wsparcie Rosji) udało się obalić.

Destabilizacja w wymienionych krajach spowodowała wzrost radykalizmu islamskiego. Wzrosła aktywność starych i jakościowo nowych (posiadają własne terytorium np. tzw. państwo islamskie ) organizacji terrorystycznych. Terroryści uważają, że mają wsparcie Allaha i potrafią rozprawić się z krzyżowcami tzn. chrześcijanami, za których uważają wszystkich Europejczyków i białych Amerykanów. Przekonanie o swojej sile, boskim poparciu, wynieśli już z wojny w Afganistanie (1979 - 1989) gdy to korzystając ze wsparcia USA pokonali potężną armię radziecką (rosyjską), która usiłowała wprowadzić w tym biednym, azjatyckim kraju komunizm. Bojownicy obronili Afganistan a komunizm w efekcie upadł, a  w ZSRR pogłębił się kryzys. Któż przed 30 laty mógł się spodziewać zadziwiających następstw lokalnej wojny.

Nie wyciągnął  z tej wojny odpowiednich wniosków prezydent Bush, który postanowił w 2003 r. obalić świeckiego dyktatora Iraku Saddama Husajna. Wojnę wygrał łatwo, ale nad zdestabilizowanym krajem USA już nie potrafiły zapanować. W tej sytuacji USA nawiązały bliską współpracę z Kurdami,

Kurdowie to  ok. 25 mln waleczny naród mieszkający głównie w Iraku i Turcji a także w Iranie i Syrii. Kurdowie od wielu lat walczą o swą wolność głównie z Turcją. USA nawiązując współpracę z Kurdami utraciły innego dotychczas wiernego sojusznika i członka NATO - Turcję!

Swoją szansę na rewanż  nad  USA  za  porażkę w Afganistanie, dostrzegł Putin, który jako 30 letni oficer KGB musiał dotkliwie odczuć klęskę ZSRR w wojnie afgańskiej. Rosja, a wcześniej ZSRR od dawna wspierały dyktaturę Asadów w Syrii. Jesteśmy świadkami powstania nowego sojuszu: Rosja, Turcja, Iran i terrorystyczna organizacja Hezbollah o obliczu antyamerykańskim i antyizraelskim.

Rosja swoje zaangażowanie w konflikcie syryjskim próbuje zdyskontować także w inny sposób. Liczy na wzrost cen ropy naftowej. Jak zwykle lokalna wojna jest okazją do wypróbowania nowych broni i to tych najbardziej nieludzkich. Podobnie było w czasie wojny domowej w Hiszpanii (1936 - 1939), gdy to Hitler testował nowe samoloty i czołgi a Stalin swoje metody terroryzowania społeczeństwa. Wykorzystywali to z powodzeniem w czasie II wojny światowej.

Dziwi mnie bardzo, dlaczego żyjące w dobrobycie społeczeństwa UE nie protestują, nie organizują pomocy, nie wywierają nacisku na swe rządy, na władze UE w Brukseli. Trwa brutalna, wyniszczająca  wojna u bram Europy a ją tylko stać na przyjmowanie imigrantów (uchodźców). Czy to już zupełna marginalizacja naszego Kontynentu?

Przed 70 laty wojna w Hiszpanii poruszała artystów i pisarzy. Picasso namalował Guernicę, Hemingway napisał "Komu bije dzwon", ale ówcześni politycy milczeli. Dziś wszyscy milczą. Marzy mi się światowa konferencja: Trump, Putin, Erdogan pod przewodnictwem Donalda Tuska w Brukseli.

… Tekst jest oczywiście uproszczoną subiektywną oceną bulwersujących wydarzeń naszych czasów, które już odczuwa "nasza" Europa, ale nie usiłuje i wziąć udziału w jego rozwiązaniu.

 

Janusz Woźnica

 

Wysłuchał – Marek Ambroży Kitliński (mak)


Foto – archiwum J. Woźnicy

Podziel się:
« wstecz

SKOMENTUJ:

Aby komentować zaloguj się, jeśli nie masz konta zarejestruj się.


KOMENTARZE: 12

Polecam taki oto wywiad z youtuba, dla cierpliwych, ale warto obejrzeć do końca: https://www.youtube.com/watch?v=Vmy8k_k91tc

2018-04-16 23:56:36 | autor: @007

zawilec A co robią główni sprawcy tego wszystkiego? (USA i Rosja) czy przyjęli jakieś dziecko? Wiem, że ginące dzieci to temat gorący zawsze, ale Europa przyjmuje już migrantów z Syrii od kilku lat, a tam dalej giną. Co zrobiła bogata Arabia saudyjska dla współmiernych? Europa się rozpada już od tych migrantów, a ich dalej tam bombardują. Jeszcze ze 20 lat to zobaczysz, co się będzie działo w kalifacie niemieckim, bo tam już ich za dużo jest. Tu nie chodzi o rasizm czy coś tylko o późniejsze skutki tego wszystkiego, co lewica zrobiła z Europą. Gorszy start ma Polak w Niemczech czy innych krajach niż pakis, który się nie asymiluje ze społeczeństwem. Popracuj trochę w innych państwach, to dowiesz się, o co chodzi. I nie mów mi o polskich rasistach, jak nie wiesz, jak są traktowani Polacy w Niemczech, czy w innych krajach.

2018-04-16 21:10:56 | autor: ♪♪αятукυℓα¢נα♪♪

Wenus, oprócz zacietrzewienia do autora komentarzu, nie wnosisz nic do dyskusji. Komentarze są okazją do wymiany poglądów na temat nurtujący autora portalu
LubieHrubie i tutaj mogłabyś wykazać się swoją wiedzą. Temat bolesny , bo giną ludzie. Cieszę
się, że nasz Caritas i rząd to dostrzega i udziela w miarę możliwości chociaż minimalnej pomocy. Popieram komentarze autora: krupa

2018-04-15 18:54:29 | autor: zawilec

Terroryści całego świata - Ameryka i Rosja nie kto inny.

2018-04-15 12:52:10 | autor: @007

A Woźnica ratuje dzieci w Syrii?

2018-04-15 10:56:20 | autor: Wenus

co tam dzieci ginące w Syrii, dokopać Woźnicy to jest cel tchórzy bez odwagi

2018-04-15 10:15:03 | autor: krupa

widze że sie znacie

2018-04-14 20:55:59 | autor: ♪♪αятукυℓα¢נα♪♪

P. Woźnica w Solidarności znalazł się przez POmyłkę

2018-04-14 19:19:10 | autor: e-kresowian

niech p. Woźnica przestanie czytać GW (GóWno)

2018-04-14 19:17:23 | autor: e-kresowian

wspaniała wypowiedź - dziękujęmy!

2018-04-14 16:01:43 | autor: krupa

Panie Woźnica nie kompromotuj sie Pan. Mialeś swoje 5 minut jako nauczyciel. Zrób rachunek sumienia czy byleś dobrym pedagogiem. Nie udawaj teraz komentatora politycznego. I juz nas swoimi komentarzami nie katuj.

2018-04-14 10:05:33 | autor: Wenus

Tyle, co UE wyrzuca przeterminowanego jedzenia, to spokojnie by zaspokoiło głodnych w Afryce. To jest walka o wpływy i złoża. Od lat destabilizują rządy w krajach bliskiego wschodu i Afryce. Pytanie jest inne, po co polska ma się mieszać w konflikty, z których nic nie ma. Nie lepiej stać z boku a jak już muszą to wysłać symbolicznie ludzi? Wystarczy popatrzeć na Irak i polskie uczestnictwo w tym.

2018-04-13 18:22:37 | autor: ♪♪αятукυℓα¢נα♪♪