Kolejna wyprawa Gotów

HrubieszówSvishtov – Bułgaria

Reklamy

Kolejna edycja międzynarodowego festiwalu promującego antyczne dziedzictwo odbyła się w Svishtov, bułgarskim mieście na południowym brzegu Dunaju.

Gocko-rzymski sojusz, składający się z przedstawicieli Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów” oraz lubelskiego Stowarzyszenia „Pro Antica” Legio XIIII GMV, pojawił się w pobliżu ruin rzymskiego castrum w Novae, by wspólnie zaprezentować życie codzienne oraz techniki wojskowe rzymskich legionów i plemion barbarzyńskich.

Polska grupa licząca 30 osób, była jedną z największych i najlepiej rozpoznawalnych reprezentacji na festiwalu. Dobrze przygotowany obóz historyczny, pokazy dawnego rzemiosła i oręża oraz szczególnie popularna gocka kuchnia, przyciągnęły w okolice gockich namiotów bardzo wielu zwiedzających. Również na polu bitwy działo się wiele. Choć Fortuna nie zawsze sprzyjała barbarzyńskiej stronie, to drużyna masłomęckich wojów wróciła do kraju w komplecie.

Prezentacja stale rozszerzanej działalności obu stowarzyszeń nastąpi już wkrótce – na najbliższej biesiadzie archeologicznej w Masłomęczu (31.07). Potyczki między barbarzyńcami i rzymskimi legionistami, obóz historyczny, machiny bojowe, rzemiosła, dawna kuchnia, inscenizacje obrzędów – to wszystko już niebawem w „Wiosce Gotów”, działającej pod patronatem Gminy Hrubieszów, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie i IA UMCS w Lublinie.

Z kolei być może już w przyszłym roku na hrubieszowską ziemię przyjadą także zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcyjne z kilku europejskich państw, by wziąć udział w międzynarodowym festiwalu kultury antycznej.

W najbliższych tygodniach uruchomiona zostanie również strona internetowa, na której zamieszczane będą na bieżąco informacje o planowanych przedsięwzięciach.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z niewielką galerią na stronie Muzeum:
Zdjęcia »

Tekst i foto:
Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie