Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie oraz Uczniowski Klub Sportowy „Grześ” w Hrubieszowie zapraszają wszystkich chętnych do udziału w Konkursie wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich.

Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.

Organizator: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, Uczniowski Klub Sportowy „Grześ”.

Cele: przybliżenie zagadnień z historii Igrzysk Olimpijskich w roku olimpijskich; wyłonienie najlepszych w tej dziedzinie.

Przebieg konkursu: uczestnicy odpowiadają w formie pisemnej na 50 pytań o tematyce dotyczącej Igrzysk Olimpijskich oraz wiedzy ogólnej o sporcie.
Odpowiedzi wraz z podanym adresem prosimy przesłać do siedziby Klubu do dnia 20 maja 2008 roku na adres:
Uczniowski Klub Sportowy „Grześ”
22-500 Hrubieszów,
ul. Żeromskiego 29 z dopiskiem „Konkurs Olimpijski”.

Finał Konkursu odbędzie się 25 maja 2008 roku w Hrubieszowie podczas X Biegu Herbowego.

Do finału zostanie wyłoniona dziesiątka zawodników, którzy walczyć będą o miejsca od I do X-ego (w formie ustnej).

Fundatorem nagród jest Polski Komitet Olimpijski.

Szczegółowych informacji udziela sekretarz UKS „Grześ” Mirosław Dąbrowski, tel. 512-581-544.

***

KONKURS WIEDZY O IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH
Pytania konkursowe

1.W jakim mieście odbyły się I Nowożytne Igrzyska Olimpijskie?

2.Kto był inicjatorem wskrzeszenia Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich?

3.Co to jest olimpiada?

4.Dlaczego Polska Reprezentacja nie wzięła udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 r ?

5.Na I.O. w Antwerpii po raz pierwszy powiewała flaga z pięcioma splecionymi kółkami – co one oznaczają?

6.W jakim kraju leży Antwerpia?

7.Co było wcześniej – lądowanie na Antarktydzie czy pierwsze Igrzyska Olimpijskie?

8.Skąd został przyniesiony ogień olimpijski do Berlina?

9.Gdzie odbyły się Igrzyska Olimpijskie w 1940 r.?

10.Co oznacza słowo „KALOKAGATIA”?

11.W jakiej konkurencji Bob Beamon uzyskał wynik na miarę XXI wieku na Igrzyskach w Meksyku?

12.Co oznacza słowo „GIMNAZJON”?

13.Czym zrewolucjonizował Amerykanin Richard Fosbury konkurencję skoku wzwyż na I.O. w Meksyku?

14.Jaki medal zdobyli polscy piłkarze podczas I.O. w Monachium?

15.Co oznaczają słowa: CITIUS, ALTIUS, FORTIUS?

16.Dlaczego I.O. w Monachium mogły być przerwane?

17.W jakiej konkurencji złoty medal zdobył Bronisław Malinowski na I.O. w Moskwie?

18.Dlaczego Władysław Kozakiewicz uczynił swój gest wobec publiczności po zwycięskim skoku o tyczce?

19.W Barcelonie w 1992 r. Arkadiusz Skrzypaszek zdobył dwa złote medale – w jakiej dyscyplinie?

20.Po 28 latach na I.O. w Barcelonie wystąpiła Reprezentacja RPA. Dlaczego wcześniej nie wystąpiła ?

21.Polscy piłkarze zdobyli medal w Barcelonie – jakiego koloru?

22.Czy na I.O. w Sydney startowali Aborygeni i kto to jest ?

23.Ile złotych medali i w jakich konkurencjach zdobył Robert Korzeniowski w Sydney i Atenach?

24.Jakie gry zespołowe reprezentowały Polskę na I. O. w Sydney?

25.Jak inaczej nazywa się gra w piłkę ręczną?

26.W jakich stylach startują zapaśnicy na I.O.?

27.Kogo nazywano „Czeską Lokomotywą”?

28.W jakiej konkurencji lekkoatletycznej cztery złote medale zdobył AL. Oerter?

29.Ile okrążeń musiał przebiec Janusz Kusociński wokół bieżni aby osiągnąć dystans 10 km?

30.Co to są Igrzyska Olimpijskie?

31.W jakiej konkurencji, gdzie i kiedy złoty medal zdobył Wojciech Fortuna?

32.Gdzie i kiedy polscy siatkarze zdobyli złoty medal I.O.?

33.W jakich miastach i kiedy odbędą się następne letnie i zimowe I.O.?

34.Kto był pierwszym polskim złotym medalistą? W jakiej dyscyplinie, którego roku i w jakim mieście po II Wojnie Światowej?

35.Ile medali I.O. zdobyła Irena Szewińska?

36.Ile medali zdobyli polscy zawodnicy podczas I.O. w Los Angeles w 1984 r.?

37.Po ile złotych medali zdobyli Carl Lewis i Paavo Nurmi i jaką dyscyplinę sportu reprezentowali?

38.Czym się wsławił pływak amerykański Mark Spitz?

39.Podczas I.O. w obozie koncentracyjnym Polacy zdobyli 1 złoty medal, w jakiej konkurencji i kto to był?

40.Uczeń Szkoły Mechanicznej z Hrubieszowa Stanisław Swatowski startował dwukrotnie na I.O. w 1960 i 1964 r. w jakich konkurencjach i gdzie to było?

41.Za co Kazimierz Wierzyński zdobył złoty medal na I.O. w Amsterdamie?

42.W jakiej dyscyplinie, jaki medal i gdzie zdobył Waldemar Legień?

43.Kto zwyciężył w 10 – boju na I.O. w Los Angeles w 1984 r.?

44.Za co Zbigniew Turski zdobył złoty medal w 1948 r. w Londynie?

45.W którym roku i gdzie Jan Parandowski zdobył brązowy medal za powieść „Dysk Olimpijski”?

46.Która zawodniczka została najlepszą pływaczką na I.O. w Barcelonie?

47.Kto wygrał turniej olimpijski w tenisie ziemnym w Seulu?

48.Kto z Polaków zdobył złoty medal olimpijski we florecie indywidualnym na I.O. w Monachium?

49.Kto był przewodniczącym MKOL – u w latach 1972 – 1980 ?

50.Gdzie zapalono po raz pierwszy znicz na zimowych Igrzyskach Olimpijskich?