REKLAMA

C3 Carmax 2

LubieHrubie.pl » Wiadomości

A A A

Księga wieczysta - co sprawdzić przed zakupem mieszkania? - REKLAMA

Dodał: mac

Data dodania: 2017-10-10

Kupno mieszkania to dla wielu osób spełnienie marzeń i jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Jest to także duży wydatek finansowy, często wiążący się z kredytem spłacanym przez wiele lat. Nic więc dziwnego, że tak bardzo zależy nam na zminimalizowaniu ryzyka i bezpiecznej transakcji kupna. Żeby tak było, konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.

Reklama


Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Dla każdej nieruchomości ustanowiona jest księga wieczysta. Prowadzona jest przez sąd rejonowy właściwy dla miejsca jej położenia. Zawiera wszystkie informacje, z którymi kupujący powinien się zapoznać. Księga wieczysta jest rejestrem jawnym, zatem każda zainteresowana osoba może mieć do niej wgląd. Sprawdzenie wszystkich działów księgi jest niezwykle istotne, zwłaszcza w momencie nabywania nieruchomości z rynku wtórnego.


Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Aby uzyskać dostęp do informacji zawartych w księdze, wystarczy znać jej numer, adres nieruchomości lub numer działki ewidencyjnej. Można skorzystać z wyszukiwarki na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości lub internetowych wyszukiwarek ksiąg wieczystych. Źródłem wiedzy o księdze wieczystej oraz o tym, jak do niej dotrzeć, jest strona Ksiegi-wieczyste.org.


Budowa księgi wieczystej

Księga wieczysta składa się z kilku działów, a każdy z nich odnosi się do innego rodzaju informacji. Dział pierwszy to „Oznaczenie nieruchomości”. Sprawdzamy w nim, czy dane ewidencyjne zgodne są ze stanem faktycznym. Weryfikujemy adres nieruchomości, jej powierzchnię, ilość pomieszczeń, przeznaczenie budynku. Jeżeli kupujemy mieszkanie, wpis powinien mówić o tym, że jest to lokal mieszkalny. Jeśli przynależy do niego piwnica, garaż, czy miejsce postojowe, to również zostaną w tym dziale wymienione.

Drugi dział księgi to „Własność”. Znajdują się w nim dane właścicieli nieruchomości. Sprawdzimy, czy osoba podająca się za właściciela, faktycznie nim jest i czy nieruchomość nie jest objęta współwłasnością. Jeżeli są inni współwłaściciele, ich dane osobowe takie jak imię, nazwisko i numer PESEL również zostaną podane.

Trzeci dział księgi nosi tytuł „Prawa, roszczenia i ograniczenia”. Należy przyjrzeć mu się szczególnie uważnie. Wpisane są w nim bowiem wszystkie roszczenia osób trzecich względem nieruchomości. Może to być dzierżawa, umowa dożywocia, prawo pierwokupu, a także wszczęte egzekucje komornicze.

Dział czwarty to „Hipoteka”. Z niego dowiemy się, czy nieruchomość nie jest obciążana hipoteką, którą przyjdzie nam spłacać, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania, domu lub działki. Jeśli w dziale tym widnieją jakieś wpisy, powinniśmy bezwzględnie wstrzymać się z zakupem do momentu ich wykreślenia.

Na końcu każdego działu znajdują się wzmianki informujące o złożonych wnioskach o dokonanie nowego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. W zależności od działu, w którym się pojawiają, sugerują przyczyny jego złożenia. Każdą wzmiankę należy wyjaśnić przed sfinalizowaniem zakupu.

Uważna weryfikacja księgi wieczystej to gwarancja bezpiecznego zakupu nieruchomości. Warto wiedzieć, że nieznajomość zawartych w niej informacji nie jest wytłumaczeniem w kwestiach spornych.

 

fot. mat. sponsora

 

Podziel się:
« wstecz