20 kwietnia 2024

Malowanie dachu z dachówki ceramicznej

Dachówka jest stale narażona na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, grad, promieniowanie UV oraz wysokie wahania temperatur w ciągu roku. Przez to, stopniowemu zniszczeniu ulega powłoka ochronna na dachówce ceramicznej jak i wierzchnia warstwa farby, co z kolei prowadzi do osadzania się zanieczyszczeń i porastania dachu mchem. Jak łatwo się domyślić jest to prosta droga do dalszej degradacji dachówki więc warto pomyśleć o jej odmalowaniu, abyśmy niedługo nie musieli wymieniać całego pokrycia dachowego. 

 

Dlaczego warto odmalować dachówkę?

Najlepszym argumentem, jak zwykle okazują się pieniądze. Koszt odmalowania dachu pokrytego dachówką ceramiczną jest kilkakrotnie niższy niż zakup nowej dachówki wraz z kosztem jej położenia. Producenci dachówek dają na nie bardzo różne gwarancje od 5 nawet do 30 lat, jednak trzeba uważać na obostrzenia gwarancyjne, których czasem jest nawet kilkanaście. Nie liczmy więc zawsze na to, że nasza reklamacja zostanie uznana. Z drugiej strony, odpowiednie pomalowanie dachówki starcza na okres nawet 10 lat, czyli średni czas gwarancji na nową dachówkę.

Po jakimś czasie warstwa ochronna na dachówce traci swoje właściwości i zaczynają się w niej zagnieżdżać mchy i porosty. Od tego momentu, pojawiają się w niej mniejsze oraz większe pęknięcia, które doprowadzają do nasiąkania wodą i dalszej degradacji dachówki. Zimą, te mikropęknięcia, w których jest wilgoć zamarzają, co jest bezpośrednią przyczyną pękania i kruszenia dachówki. Farba na dach do dachówki ceramicznej jest w stanie powstrzymać niszczenie dachówki oraz przywrócić jej dawny wygląd.

Przygotowywanie dachówki do malowania

Na samym początku, przeprowadzamy oględziny dachu, aby sprawdzić czy nie ma żadnych połamanych dachówek, popękanych, ubytków lub innych problemów. Możemy też od razu sprawdzić stan rynien i usunąć z nich nagormadzone zanieczyszczenia. Wszelkie prace naprawcze powinny być przeprowadzone przed malowaniem, więc jeśli znajdziemy jakieś uszkodzone dachówki, to najpierw je wymieniami i reperujemy inne ubytki. 

Następnie, myjemy dach wodą z aktywną pianą za pomoca myjki o maks. ciśnieniu 180 barów, tak aby nie uszkodzić dachówki. Środek, który dodamy do wody ma za zadanie zmiękczyć trudne zabrudzenia takie jak mchy,algi, grzyby i porosty i inne. Warto wcześniej, zabezpieczyć rury spoustowe przed zatkaniem za pomocą siatek do wyłapywania brudu. 

Kolejnym etapem jest naniesienie środka gruntującego na dachówkę. Grunt do dachówki ceramicznej ma kilka zalet a min. neutralizuje zagnieżdżone zarodniki, nie pozwala na ponowny rozwój alg, grzybów, mchów i porostów oraz tworzy dodatkową powłokę na powierzchni dachówki, dzięki czemu ma ona niższą chłonność. Dachówka ceramiczna z uwagi na swoją mikroporowatą strukturę, jest dość chłonnym materiałem i dlatego użycie gruntu, oprócz ww. zalet, pozwala dodatkowo na zmniejszenie ilości farby, potrzebnej do pokrycia dachu. 

Technika malowania dachówki ceramicznej

Bezpośrednio przed malowaniem powinniśmy zabezpieczyć kominy, rynny, okna oraz inne miejsca narażone na zabrudzenie farbą. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą folii malarskiej oraz taśmy klejącej. Do malowania dachówki ceramicznej najlepiej użyć agregatu malarskiego o ciśnieniu 220 barów. Wysokie ciśnienie zapewnia dokładne pokrycie oraz lepszą przyczepność farby na powierzchni. W trudno dostępnych miejscach, najlepiej jest użyć pędzla. Malujemy dwukrotnie – najpierw farbą podkładową, która zapewnia lepszą przyczepność farbie nawierzchniowej, a następnie farbą nawierzchniową, która gwarantuje ochronę przed promieniowaniem UV i utratą koloru na dachówce. Ponadto, należy pamiętać by aplikować farbę w temp. od 10oC do 30oC i unikać silnego nasłonecznienia.  

Tomasz Malewski

Bekerfarb

 

(tekst i fot. mat. sponsora)