23 kwietnia 2024

Maty do ćwiczeń, czyli klucz do gimnastycznego sukcesu

Wydaje się, że gimnastyka to jeden z tych rodzajów sportu, które można uprawiać wszędzie, często bez korzystania ze specjalnych przyrządów. A jednak każdy, kto choć raz próbował swoich sił w sesji jogi czy brał udział w treningu opartym na systemie pilates, wie że to nie do końca prawda.

 

Rzeczywiście, sukces w tej kategorii sportowego wyzwania osiąga się dzięki sile i gibkości własnego ciała, a to wszystko odkrywa się stopniowo, w miarę upływu kolejnych godzin praktykowania gimnastyki. Ale drogę do osiągania tych pięknych rezultatów należy sobie mądrze otworzyć: kładąc przed sobą matę do ćwiczeń.

Maty do ćwiczeń – czy tylko ładnie wyglądają?

Specjalne maty, które noszą zmierzające na sesje jogi panie, mogą wydawać się fanaberią laikowi, który nigdy nie usiłował wykonać choćby niezbyt skomplikowanej asany. Rzeczywiście, kolorowe, czasem ciekawie ozdobione maty do ćwiczeń, w pewnym stopniu pomagają zorganizować przestrzeń w sali treningowej – granice poszczególnych mat wyznaczają orientacyjne granice przestrzeni, które są potrzebne poszczególnym uczestnikom zajęć. Ale takie względy praktyczne oraz wspomniany wymiar estetyczny, to w zasadzie dodatkowe korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z maty do ćwiczeń.

Ćwicząc w warunkach domowych, a nie posiadając specjalistycznej maty, można próbować zastąpić ją na przykład:

  • cienkim kocykiem
  • dywanikiem.

Dzieje się tak dlatego, że każdy kto usiłuje praktykować gimnastykę, szybko orientuje się że naga podłoga lub inny grunt są zdecydowanie zbyt twarde, a czasem także śliskie. Każdy trening gimnastyczny przyjmuje bowiem, że ludzkie ciało będzie opierało się właśnie na podłożu: czy to leżąc, czy siedząc czy nawet klęcząc. Każda ta pozycja może szybko okazać się bardzo niekomfortowa, gdy kości boleśnie przetaczają się po podłodze, ale i to nie wszystko. Nic tak nie niweczy wysiłków zmotywowanego uczestnika ćwiczeń fitness, jak brak stabilnego oparcia o podłoże, na którym ćwiczy.

Ten brak stabilności może być wręcz niebezpieczny, bo może przyczynić się do niepotrzebnych i zdecydowanie niepożądanych kontuzji. Pewne ćwiczenia są same w sobie trudne i wymagające i żeby móc się z nimi zmierzyć, trzeba mieć ku temu właściwe warunki – a właśnie takie oferuje antypoślizgowa mata do ćwiczeń.

Można powiedzieć, że mata jest antypoślizgowa ze swej natury: ponieważ jest sporządzana ze specjalnej, wytrzymałej pianki PVC, zazwyczaj specjalnie fakturowanej z obu stron. Taka pianka jest niekiedy wypełniana jeszcze nylonową siateczką, a całość ugina się tylko na tyle, by przynieść uczucie komfortu opierającemu się o matę ciału. Mata do ćwiczeń nie odkształca się, przez co tylko niweluje twardość podłoża, ale nie zamienia go w zbyt miękkie miejsce do ćwiczeń. Jeśli miejscem ćwiczeń jest park, mata jednocześnie zapewnia izolację cieplną, a to czyni z niej prawdziwie uniwersalną pomoc dla miłośników gimnastyki.

Wybierając konkretną matę, dostosowaną do własnych potrzeb, należy zwrócić więc uwagę na jej:

  • długość – ta może być nawet większa niż wzrost użytkownika

  • szerokość – zazwyczaj przekracza pół metra, dając wystarczająco dużo miejsca do przybierania rozmaitych pozycji

  • grubość – liczona w milimetrach, może zapewniać mniejszy lub większy komfort, zależnie od uznania.

Poza tymi podstawowymi parametrami istnieją jeszcze inne cechy szczególne, które mogą przyciągać uwagę do poszczególnych modeli mat. To wspomniane już względy kolorystyczne, ale nie tylko: niektóre maty nie absorbują wody, czyli na przykład potu pojawiającego się podczas treningu.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)