Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF w Jedynce

20 listopada 2019 r. w wyjątkową, trzydziestą rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, w Szkole Podstawowej Nr 1 w Hrubieszowie, obchodzono Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.

Reklamy

 

Tego dnia uczniowie i pracownicy szkoły ubrali się na niebiesko, na znak solidarności z dziećmi na całym świecie. W klasach i na korytarzu pojawiły się gazetki okolicznościowe promujące to święto oraz upowszechniające informacje o prawach dzieci.

Wychowawcy klas przeprowadzili zajęcia według scenariuszy UNICEF oraz rozmawiali z uczniami na temat dziecięcych praw. Wyemitowano audycję w radiowęźle szkolnym.

Starsze uczennice ze Szkolnego Klubu Mediatora czytały młodszym dzieciom bajki o prawach dzieci oraz rozmawiały z nimi na ważne dla nich tematy.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci i dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Setki szkół i przedszkoli w całej Polsce zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, wśród nich była nasza Jedynka.

Inicjatorem obchodów tego święta w naszej szkole była pani dyrektor Edyta Kucharska. W działania włączył się Szkolny Klub Mediatora, Samorząd Uczniowski, wychowawcy klas, pracownicy szkoły oraz rodzice, którzy przygotowali niebieskie elementy strojów na ten ważny dzień. Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie.

 

tekst i fot.: Marta Kuczyńska-pedagog szkolny, SP Nr 1